RynekPolecane tematy

Bliżej standardu bezprzewodowego ładowania baterii?

Dwie z trzech największych organizacji rywalizujących dotąd o uznanie ich rozwiązań za dominujący standard w zakresie technologii bezprzewodowego ładowania akumulatorów łączą siły. Według analityków współpraca organizacji Alliance for Wireless Power oraz Power Matters Alliance przyspieszy starania o wypracowanie standardu i daje szansę na szybsze upowszechnienie technologii.

Bliżej standardu bezprzewodowego ładowania baterii?

Połączenie organizacji Alliance for Wireless Power oraz Power Matters Alliance oznacza integrację rozwijanych do tej pory osobno standardów Rezence oraz PMA. Obie organizacje zostały założone w 2012 roku i są wspierane odpowiednio przez koncerny takie jak Intel, HP, Samsung, Broadcom i Qualcomm oraz AT&T, Duracell, Flextronics, czy Starbucks.

Działalność nowego podmiotu stworzonego w oparciu o struktury organizacji Alliance for Wireless Power oraz Power Matters Alliance ma koncentrować się na popularyzacji technologii bezprzewodowego ładowania baterii w odniesieniu do różnego rodzaju urządzeń bezprzewodowych i multimedialnych. Warto dodać, że w zeszłym roku obie organizacje zawarły porozumienie gwarantujące, że rozwijane przez każdą z nich technologie będą w pełni interoperacyjne.

Trzecia organizacja ubiegająca się do tej pory o standaryzację własnej technologii to Wireless Power Consortium. Ta, założona w 2008 roku organizacja jest wspierana m.in. przez firmy takie jak: ASUS, Panasonic, BlackBerry, Philips, czy Nokia – i jak dotąd odnosi największe sukcesy w popularyzacji własnej technologii bezprzewodowego ładowania akumulatorów. W 2013 roku, rozwijana przez Wireless Power Consortium technologia znana pod nazwą Qi znalazła zastosowanie w ponad 20 mln urządzeń. Organizacja liczy obecnie ponad 200 członków. Nie brak wśród nich jednak także firm wspierających standardy Rezence i PMA

Warto dodać, że wszystkie trzy technologie ubiegające się o miano standardu wykorzystują zjawisko indukcji elektromagnetycznej i opierają się na podobnych założeniach technicznych, zaś – według cytowanych przez agencję Reuters – analiz firmy IHS w 2018 roku wartość światowego rynku rozwiązań bezprzewodowego ładowania ma przekroczyć 8,5 mld USD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 thought on “Bliżej standardu bezprzewodowego ładowania baterii?”

  1. Wydaje mi się że A4WP wykorzystuje Rezense czyli rezonans magnetyczny do ładowania, a nie indukcję, ale może się mylę.