MENU

Chmura, mobilność i nowe technologie wspierają rozwój sektora MSP

19 listopada 2013Biznes

Małe i średnie organizacje aktywnie korzystające z nowych technologii IT statystycznie osiągają o15% wyższe przychody i generują o 20% więcej miejsc pracy niż firmy mniej zaangażowane w pozyskiwanie takich rozwiązań. To wnioski z analiz Boston Consulting Group.
24508_2551

Badanie Boston Consulting Group objęło 4 tys. małych i średnich organizacji ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Chin, Indii oraz Brazylii. Analiza dotyczące danych za lata 2010-2012 pozwalają sądzić, że w wykorzystaniu nowych technologii i sposobów korzystania z rozwiązań IT przodują przedsiębiorstwa z krajów rozwijających się. Według analityków Boston Consulting Group z rozwiązań dostępnych w modelu cloud oraz nowoczesnych – także społecznościowych – narzędzi komunikacji korzysta średnio 80% firm sektora MSP z takich krajów. Dla rynków rozwiniętych odsetek ten wynosi ok. 60%.

Ponad połowa polskich przedsiębiorstw sektora MSP korzysta z rozwiązań oferowanych za pośrednictwem chmury obliczeniowej.

Podobne analizy dla polskiego rynku przeprowadzili na zlecenie firmy Microsoft eksperci firmy Ipsos Mori. Dwie trzecie ankietowanych przedstawicieli polskiego sektora MSP jest zdania, że technologie IT odgrywają kluczową rolę w ich organizacjach. Trzy czwarte ankietowanych twierdzi, że wybór narzędzi biznesowych uzależnia m.in. od kwestii mobilności i dostępu zdalnego. „Mały biznes potrzebuje mobilnych, a przy tym niezawodnych i wydajnych rozwiązań – to oferuje dziś kategoria tabletów PC w połączeniu z usługami w chmurze. Urządzenia tego typu łączą zalety tabletu – są małe, lekkie i gwarantują długi czas pracy na baterii – z zaletami komputerów PC, czyli jednocześnie zapewniają bezpieczny dostęp do firmowych zasobów oraz wszystkich aplikacji biznesowych” – mówi Wojciech Życzyński, dyrektor sektora MSP w polskim oddziale firmy Microsoft. Według niego takie rozwiązania stanowią też ciekawą propozycję dla firm poszukujących efektywnego kosztowo sposobu modernizacji infrastruktury w związku z zapowiadanym na kwiecień przyszłego roku zakończeniem wsparcia – wykorzystanego w wielu firmach – dla środowiska Windows XP.

Przeprowadzone w styczniu br. analizy Ipsos Mori pozwalają też sądzić, że już ponad połowa polskich przedsiębiorstw sektora MSP korzysta z różnego rodzaju rozwiązań oferowanych za pośrednictwem chmury obliczeniowej. Większość (77%) przedstawicieli organizacji aktywnie korzystających z oprogramowania dostępnego w modelu cloud jest zdania, że tego typu rozwiązania mają istotny wpływ na efektywność prowadzonej działalności i staną się niebawem czynnikiem o dużym znaczeniu dla realizacji podstawowych celów biznesowych.

The following two tabs change content below.
Piotr Waszczuk

Piotr Waszczuk

Zastępca redaktora naczelnego ITwiz. O rynku nowych technologii pisze od 12 lat. Autor publikacji, wywiadów, artykułów oraz opracowań dotyczących trendów i wydarzeń rynku IT, a także systemów wspierających biznes oraz nowych technologii. Redaktor prowadzący Raporty ITwiz poświęcone technologii in-memory oraz rozwiązaniom cloud computing. Autor licznych relacji z konferencji branżowych, publikacji analitycznych, materiałów typu case study i tłumaczeń.

Podobne tematy:

One Response to Chmura, mobilność i nowe technologie wspierają rozwój sektora MSP

  1. Ekspert napisał(a):

    A może jest na odwrót?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »