BiznesRynek

Chmura obliczeniowa coraz bardziej powszechna w MSP

Dwie z trzech polskich firm małej i średniej wielkości wykorzystuje rozwiązania oferowane w modelu chmury obliczeniowej. Najbardziej powszechne są usługi związane z dostępem do poczty elektronicznej. Model cloud computing coraz częściej wykorzystywany jest też na potrzeby składowania danych. To wnioski z badania zleconego przez Onex Group.

Chmura obliczeniowa coraz bardziej powszechna w MSP

Według analiz w polskich firmach małej i średniej wielkości najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem dostępnym w modelu cloud pozostaje poczta elektroniczna. Za pośrednictwem chmury z poczty e-mail korzysta 9 na 10 firm sektora MSP. W dwóch na trzy firmy wykorzystywane są usługi chmurowe pozwalające na przechowywanie danych. Niecałe 60 proc. ankietowanych przedstawicieli przedsiębiorstw sektora MSP korzysta też z różnego rodzaju komunikatorów. Większość ankietowanych (92 proc.) jest zdania, że model chmury obliczeniowej jest przydatny w codziennej pracy.

Zdaniem przedstawicieli firmy Onex Group obecnie wykorzystywane na szeroką skalę narzędzia chmurowe są raczej podstawowe. Wraz ze wzrostem potrzeb i świadomości w zakresie potencjalnych korzyści płynących z wykorzystania technologii chmurowych rosnąć ma jednak powszechność bardziej złożonych rozwiązań. “Przedsiębiorcy mają coraz większą świadomość korzyści, jakie wynikają z korzystania z rozwiązań chmurowych. Po drugie, edukacja w zakresie bezpieczeństwa chmury przynosi efekty w postaci większego zaufania do tego narzędzia. Po trzecie, światowe trendy pokazują, że już w niedługim czasie przedsiębiorstwa, które w ogóle nie korzystają z chmury, będą miały w świecie biznesu pod górkę. Nasi rodzimi przedsiębiorcy zaczynają zdawać sobie z tego sprawę” – mówi Jakub Hryciuk, dyrektor zarządzający w Onex Group. Według niego z roku na rok widoczny jest systematyczny wzrost powszechności wykorzystania narzędzi chmurowych w firmach sektora MSP.

Jednocześnie, dwie trzecie ankietowanych (67 proc.) przyznaje, że w ich firmach wdrożone zostały już rozwiązania biznesowe oferowane w modelu cloud. Mowa tu m.in. o systemach wspierających obieg dokumentów, czy pracę zespołową, a także procesy marketingowe. “Wykorzystywane przez polskie firmy narzędzia chmurowe są raczej podstawowe. Często zdarza się tak, że przedsiębiorcy nie tylko nie wykorzystują narzędzi, które są na wyciągnięcie ręki, ale nawet tych, do których mają opłacony dostęp” – dodaje Rafał Suchożebrski, dyrektor sprzedaży w Onex Group.

Badanie ankietowe przeprowadzono w lutym 2017 roku na zlecenie Onex Group przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia. Wzięło w nim udział 205 przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw z Polski.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *