MENU

Czy Nokia kupi Juniper Networks?

24 lutego 2014Polecane tematy, Rynek

Według niepotwierdzonych doniesień władze Nokii przymierzają się do złożenia oferty zakupu firmy Juniper Networks. Przejęcie amerykańskiej spółki miałoby wzmocnić ofertę rozwiązań sieciowych fińskiego koncernu, który – po zamknięciu transakcji sprzedaży działów związanych z produkcją telefonów komórkowych firmie Microsoft – będzie koncentrował się głównie na technologiach infrastrukturalnych oraz lokalizacyjnych.

Siedziba Juniper Networks w amerykańskim Sunnyvale Źródło: Wikipedia

Istotnym źródłem wpływów koncernu Nokia, poza sprzedażą sprzętu telekomunikacyjnego i rozwiązań związanych lokalizacją i nawigacją satelitarną, ma być też rozwój i sprzedaż licencji dla różnego rodzaju technologii IT. Jednocześnie, to obszar rozwiązań infrastrukturalnych ma być trzonem działalności fińskiej firmy.

Z informacji – przekazanych m.in. przez agencję Reuters – niemieckiego serwisu Manager Magazin, wynika, że podczas zorganizowanego pod koniec ubiegłego roku rozmów, przedstawiciele kierownictwa obu firm dyskutowali na temat zacieśnienia współpracy w obszarze rozwiązań telekomunikacyjnych. To wówczas pojawić miałby się pomysł fuzji obu firm. Obecnie obie firmy współpracują w obszarze rozwoju i sprzedaży sprzętu sieciowego dla operatorów. Juniper Networks to drugi – po Cisco – światowy producent sprzętu sieciowego.

Według cytowanych przez agencję Reuters analityków tego typu transakcja jest prawdopodobna. Ich zdaniem, firmy takie jak NSN (wcześniej znana pod nazwą Nokia Siemens Networks, dziś należąca w całości do Nokii) będą decydować się na podobne inwestycje w obszarze rozwiązań sprzętowych, ponieważ tylko w ten sposób będą w stanie skutecznie konkurować z większymi dostawcami, dysponującymi dużo większymi nakładami na prace badawczo-rozwojowe. Dzisiejsza kapitalizacja firmy przekracza 14,1 mld USD. Nokia jest zaś warta niemal dwukrotnie więcej.

Według nieujawnionych, cytowanych przez Reutersa źródeł, niewykluczone jest też nawiązanie podobnej, strategicznej współpracy między Nokią oraz firmą Alcatel-Lucent. Doniesienia na temat prowadzonych w tej sprawie rozmów pojawiają się od roku. Przedstawiciele firmy NSN zapowiadają z kolei zamiar zwiększenia inwestycji i skali działań konkurencyjnych wymierzonych przeciwko większym dostawcom – z koncernami Ericsson i Huawei na czele. Warto wspomnieć, że według oficjalnych planów warta 7,4 mld USD i ogłoszona we wrześniu zeszłego roku, transakcja sprzedaży biznesu mobilnego Nokii firmie Microsoft ma zostać sfinalizowana pod koniec marca.

The following two tabs change content below.
Piotr Waszczuk

Piotr Waszczuk

Zastępca redaktora naczelnego ITwiz. O rynku nowych technologii pisze od 12 lat. Autor publikacji, wywiadów, artykułów oraz opracowań dotyczących trendów i wydarzeń rynku IT, a także systemów wspierających biznes oraz nowych technologii. Redaktor prowadzący Raporty ITwiz poświęcone technologii in-memory oraz rozwiązaniom cloud computing. Autor licznych relacji z konferencji branżowych, publikacji analitycznych, materiałów typu case study i tłumaczeń.

Podobne tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »