RynekPolecane tematy

HP Enterprise stawia na chmurę hybrydową

HP Discover 2015 w Londynie to pierwsza, duża impreza organizowana przez Hewlett-Packard Enterprise. Sporo miejsca poświęcono procesowi podziału HP na dwie nowe firmy, ale także rozwiązaniom chmury hybrydowej i partnerstwu z Microsoftem.

HP Enterprise stawia na chmurę hybrydową

Sesja plenarna była okazją dla kierownictwa firmy do przekonania klientów i partnerów, że firma jest w dobrej kondycji po podzieleniu na HP Enterprise (HPE) i HP Inc. Nastąpiło to z początkiem listopada br. Meg Whitman, CEO Hewlett-Packard Enterprise zapewniała, że proces podziału przebiegł z sukcesem. Deklarowała też, że – mimo zmian – pewne rzeczy będę funkcjonowały po staremu. „Najważniejsze pozostaną dobre relacje z klientami i partnerami” – stwierdziła. W wystąpieniu skupiła się na nowej roli HPE w cyfrowej transformacji firm, niewiele uwagi poświęcając HP Inc. Meg Whitman jest przekonana, że doświadczenia zebrane przez producenta podczas własnej transformacji, związanej z podziałem na dwie firmy, mogą zostać wykorzystane przez klientów, którzy również będą przechodzić podobne zmiany.

Chmura hybrydowa wspólnie z Microsoft

Od strony oferty najistotniejsze jest obranie przez HPE kierunku na chmurę hybrydową. Ta strategia jest już realizowana. Nieco ponad miesiąc temu kierownictwo HP Enterprise poinformowało, że zamyka własną chmurę publiczną HP Helion Public Cloud. Podczas sesji plenarnej nie wspominano o tym ani razu. Teraz HPE chce oferować klientom rozwiązania hybrydowe, łączące zasoby chmury lokalnej i publicznej. Element chmury publicznej w ofercie HPE będzie pochodził od firm zewnętrznych.

Stąd też nawiązanie ważnego partnerstwa z Microsoftem. Microsoft Azure będzie bowiem preferowaną chmurą publiczną w rozwiązaniach hybrydowych HPE. Podczas sesji plenarnej HP Discovery, o wspólnej wizji rozwoju chmury przekonywał Satya Nadella, prezes Microsoftu. Jednak – poza podkreśleniem siły partnerstwa – nie przedstawił on dodatkowych informacji na ten temat.

Kierowane przez Meg Whitman HP Enterprise stawia na chmurę hybrydową. Firma chce oferować klientom rozwiązania hybrydowe, łączące zasoby chmury lokalnej i publicznej. Element chmury publicznej w ofercie HPE będzie pochodził od firm zewnętrznych. Stąd też nawiązanie partnerstwa z Microsoftem.

Produkty HPE będą współpracować również z chmurami publicznymi innych dostawców, także z takimi, którzy operują tylko na regionalnych lub lokalnych rynkach. Co więcej, zapowiedziano nowy produkt – Cloud Service Broker – mający umożliwić klientom dostęp z jednego miejsca do wielu usług chmurowych. Cloud Service Broker będzie zbiorem usług cloud computing oferowanych przez różnych dostawców.

Nowa platforma sprzętowa

Jednym z elementów strategii hybrydowej jest wprowadzenie do oferty nowej platformy sprzętowej HPE Synergy. Jest to zintegrowana infrastruktura łącząca serwery, macierze i elementy sieciowe oraz moduł zarządzający, który umożliwia automatyzację przydzielania zasobów sprzętowych oraz instalację tzw. obrazów z systemami operacyjnymi, na potrzeby aplikacji.

Dzięki wykorzystaniu HPE Synergy możliwe jest także tworzenie zarówno konfiguracji wirtualnych, jak i sprzętowych. W tym rozwiązaniu HP zastosowano bowiem nowy rodzaj architektury określany przez producenta jako Composable Infrastracture. Jej cechy charakterystyczne to płynne pule zasobów, Software Defined Intelligence (automatyczne wykrywanie i przydzielanie potrzebnych zasobów) oraz zunifikowane API, dzięki którym infrastruktura jest w pełni programowalna.

Internet Rzeczy w ofercie HPE

Drugi dzień konferencji koncentrował się na zagadnieniach związanych z Internetem Rzeczy. HP Enterprise pokazał kilka nowych produktów przeznaczonych do zbierania, przetwarzania i analizowania danych z pochodzących z IoT (Internet of Things). Jednym z nich są HPE Edgeline IoT Systems. To rozwiązania działające na brzegu sieci, agregujące i analizuje dane w czasie rzeczywistym. Dostępne są w wersjach mobilnej oraz do montażu w szafach stelażowych. Urządzenia te współpracują z chmurą Microsoft Azure. Mogą znaleźć zastosowanie w przemyśle, logistyce, transporcie, służbie zdrowia i sektorze publicznym.

HPE Edgeline IoT Systems są efektem współpracy HPE oraz Intela, której celem jest tworzenie rozwiązań wykorzystujących otwarte standardy. Premierę miały również nowe czujniki IoT Aruba Sensor, będące elementem chmurowego rozwiązania do zarządzania sieciami Wi-Fi zbudowanymi z urządzeń od wielu producentów. Sensory składają się z niewielkiego modułu Wi-Fi oraz nadajniki Bluetooth o niskim poborze energii. Umożliwiają łatwiejsze i tańsze zdalne zarządzanie punktami dostępowymi w istniejących sieciach bezprzewodowych.

 

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *