ProgramowaniePolecane tematy

IBM stworzył język programowania inspirowany ludzkim mózgiem

Dwa lata wcześniej – w ramach projektu SyNAPSE sponsorowanego przez DARPA – powstał procesor zainspirowany układem połączeń neuronowych w ludzkim mózgu. Teraz powstał język, który pozwala programować rozwiązania korzystające z tych układów.

IBM stworzył język programowania inspirowany ludzkim mózgiem

Komputer oparty o nowe procesory IBM zbudowany jest wokół małych rdzeni „neurosynaptycznych” – corelets. Rdzenie te są wzorowane na mózgu. Każdy składa się z 256 neuronów (procesory), 256 aksonów (pamięć) i 64 000 synaps (odpowiadają za komunikację między neuronami i aksonami). W dłuższej perspektywie, IBM ma nadzieję zbudować „kognitywny” komputer skalowany do 100 bilionów synaps.

Język ten jest zbudowany wokół “corelets” – obiektowych abstrakcji każdego z neurosynaptycznych rdzeni procesora. Każdy „corelets” ma 256 wejść i 256 wyjść. Wejścia i wyjścia służą do łączenia rdzeni ze sobą. “Tradycyjna architektura procesorów jest w swej naturze bardzo sekwencyjnych – komunikat przechodzi z pamięci do procesora i z powrotem. Nowa architektura IBM jest jak klocki LEGO z różnymi funkcjami. Każdy corelet ma inną funkcję. Każdy można dowolnie łączyć z innymi..

Większość technologii, rozwiązań, koncepcji, dokoła których się poruszamy nie jest nowa. Sieci samouczące, fizyka kwantowa, nanorobotyka istnieją od lat. Nie oznacza to jednak, że obecnie potrafimy je optymalnie zastosować i wykorzystać. Podejście do budowy systemów samouczących czy też samopoznawczych to przecięcie się trzech osi współrzędnych – superkomputerów i rozwiązań znanych z obszarów HPC (High Performance Computing); tego co wiemy i potrafimy zrobić dokoła nanotechnologii oraz wiedzy o funkcjonowaniu mózgu i układu nerwowego. Obecnie jest to jeden z nurtów zmierzających do budowy wysoko wydajnych systemów, gdzie wydajność, wysoka dostępność, określone zachowanie nie jest jedynie funkcją liczby tranzystorów i częstotliwości, z którą działają” – opowiada Piotr Pietrzak, Chief Technologist w IBM Polska.

Główne zastosowania “kognitywnych” komputerów to analiza Big Data, wspieranie podejmowania decyzji, wyszukiwanie anomalii.

 

Za pierwszy “kognitywny” system, IBM uznaje superkomputer Watson. Przy współpracy m.in. z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center, Columbia University, University of Maryland testowane były praktyczne możliwości użycia tego rozwiązania w diagnostyce medycznej. Obecnie IBM Watson wszedł już do oferty tej firmy. „Kolejnym krokiem w rozwoju tej linii systemów są prace związane z architekturą referencyjną rozwiązania, narzędzia do tworzenia aplikacji, a docelowo wytworzenie nowej generacji układów obliczeniowych. O ile jeszcze za zasadne będzie takie ich określanie” – dodaje Piotr Pietrzak.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *