BiznesPolecane tematy

Jak cloud computing i 3D zmieniają przemysł

Rozmowa z Lynn Allen, od 25 lat Autodesk Evangelist, felietonistką Cadalyst, autorką m.in. cyklu felietonów „Tips and Tricks with Lynn Allen” dla Cadalyst.

Jak cloud computing i 3D zmieniają przemysł

Żyjemy w czasach nieustannych przemian i innowacji technologicznych. Która z nich jest najważniejsza z Pani punktu widzenia?

Innowacyjne technologie zwiększają możliwości projektantów. Jedną z nich jest bez wątpienia chmura obliczeniowa. Cloud computing zmienia świat projektowania, pozwala zespołom projektantów współpracować  komfortowo z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie i poprzez dowolne urządzenie mobilne. Moc obliczeniowa chmury zapewnia  praktycznie nieograniczone możliwości w zakresie tworzenia fotorealistycznych wizualizacji, renderingów, analiz i symulacji.

Dużo podróżuję i obserwuję, że chmura zmienia organizację pracy w firmach na całym świecie. Klienci  dostrzegają potencjał takiego modelu korzystania z oprogramowania. Dzięki wykorzystaniu chmury zarówno wdrożenie, jak i konfiguracja różnego typu rozwiązań pozwala firmom na natychmiastowe rozpoczęcie działań, szybkie i łatwe dostosowanie rozwiązania do potrzeb biznesowych i uzyskanie korzyści praktycznie od pierwszego dnia.

Druk 3D to rewolucja, która  daje ogromne możliwości, zwłaszcza w rozwijającym się obszarze „produkcji własnej”. Wykorzystanie druku 3D jest w zasadzie nieograniczone – znajduje zastosowanie w architekturze, budownictwie, wzornictwie przemysłowym, motoryzacji, a nawet medycynie – zwłaszcza w obszarze protez czy sztucznych organów.

W jaki sposób innowacje technologiczne, o których mówimy, zmieniają biznes?

Upowszechnienie aplikacji w chmurze spowoduje spadek kosztów projektowania – w zakresie zakupu i wdrożenia oprogramowania – oraz kosztów zakupu sprzętu. To duża szansa, zwłaszcza dla małych i średnich firm, na wejście w zupełnie nowe obszary, a także dla młodych, zdolnych projektantów, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę. W tym przypadku świetnie sprawdza się model „pay-as-you-go”, czyli wynajem oprogramowania. Klienci mają do wyboru opłaty miesięczne, kwartalne i roczne. Chmura ułatwia również współpracę zespołom międzynarodowym oraz pracownikom działającym w terenie. Nie ma obecnie znaczenia, gdzie ktoś się fizycznie znajduje, aby bezpiecznie i szybko wymieniać dane, nanosić uwagi, prowadzić obliczenia, analizy itd. Dzięki pracy w chmurze w pewnym sensie znikają granice – wszędzie można szukać osób odpowiednich do pracy nad projektem.

Poza cloud computing, jednym z Pani ulubionych tematów jest druk 3D. Czy zgadza się Pani z opinią, że to rodzaj nowej rewolucji przemysłowej?

Druk 3D to rewolucja, która  daje ogromne możliwości, zwłaszcza w rozwijającym się obszarze „produkcji własnej”. Wykorzystanie druku 3D jest w zasadzie nieograniczone – znajduje zastosowanie w architekturze, budownictwie, wzornictwie przemysłowym, motoryzacji, a nawet medycynie – szczególnie w obszarze protez czy sztucznych organów. To trend, który będzie się mocno rozwijał.

Upowszechnienie aplikacji w chmurze spowoduje spadek kosztów projektowania – w zakresie zakupu i wdrożenia oprogramowania – oraz kosztów zakupu sprzętu. To duża szansa, zwłaszcza dla małych i średnich firm, na wejście w zupełnie nowe obszary, a także dla młodych, zdolnych projektantów, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę.  W tym przypadku świetnie sprawdza się model „pay-as-you-go”, czyli wynajem oprogramowania.

Jakie są plany rozwoju Autodesk w najbliższym czasie?

Jesteśmy skoncentrowani na chmurze. Wszystkie obecne pakiety Autodesk Design Suite są ściśle zintegrowane z usługami Autodesk 360. Dzięki temu niektóre symulacje, analizy i obliczenia mogą być wykonywane za pomocą jednego kliknięcia. Rozwijamy również modele subskrypcyjne, aby udostępnić  klientom dogodny sposób nabycia oprogramowania i umożliwienia wyboru optymalnej opcji odpowiadającej bieżącym możliwościom finansowym i projektowym. Od lutego 2016  r. większość rozwiązań firmy Autodesk dla komputerów stacjonarnych będzie dostępna wyłącznie w modelu subskrypcyjnym. Stale będziemy rozwijać także technologie związane z drukiem 3D.

W Polsce Autodesk wprowadził specjalny program dla szkół. Czy uczniowie i studenci mogą używać Państwa oprogramowania bez dodatkowych kosztów oprogramowania firmy?

Nasze oprogramowanie może być dostępne dla wszystkich uczniów, studentów, nauczycieli i instytucji edukacyjnych bezpłatnie. Dzięki temu mogą się uczyć projektowania i działać, tworząc własne projekty. Chcemy, aby uczelnie dawały przyszłym architektom, projektantom i inżynierom praktyczną wiedzę, która pozwoli im wejść na konkurencyjny rynek pracy. Teraz mają dostęp do najnowszego oprogramowania bezpłatnie.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *