Artykuł z magazynu ITwizPolecane tematy

Jest nowy numer magazynu ITwiz. Zobacz o czym piszemy

Jednym z ciekawszych tematów najnowszego numeru Magazynu ITwiz jest podsumowanie modelu chmury obliczeniowej z perspektywy CFO. Czy zdaniem dyrektorów ds. finansów cloud computing się opłaca? W nowym numerze Magazynu ITwiz nie brakuje też tematów nawiązujących do innego – jak wskazują analizy – ważnego zagadnienia. Chodzi o “digital disruption”. Cyfrowa rewolucja może być unikalną, dostępną praktycznie dla każdej organizacji, szansą na rozwój. Równie dobrze jednak może doprowadzić do biznesowej katastrofy nawet liderów poszczególnych branż. Na łamach najnowszego wydania Magazynu ITwiz opisujemy także kompleksową modernizację środowiska IT w RWE Stoen Operator, piszemy o prawnej specyfice Internetu Rzeczy, a także pola walki w biznesie oraz umiejętnościach cyfrowych, które powinni posiadać dzisiejsi liderzy biznesowi. Pokazujemy też jedno z rozwiązań ułatwiających nawiązanie dialogu pomiędzy działem IT oraz jednostkami biznesowymi. Podsumowujemy też specyfikę infrastruktury hiperkonwergentnej.

Jest nowy numer magazynu ITwiz. Zobacz o czym piszemy

Wstępniak

Wszyscy, którzy nie wyjechali na wakacje, z pewnością wypatrywali na niebie przynajmniej jednej chmurki, by łatwiej się pracowało. Chmurami żywo interesują się też przedstawiciele kolejnych szczebli kierownictwa. Mowa oczywiście o cloud computing. Obecnie zainteresowanie tym zjawiskiem wyrażają nie tylko osoby bezpośrednio związane z technologiami IT. Coraz więcej na ten temat wiedzą np. dyrektorzy finansowi. W jaki sposób CFO podchodzą do chmury? Nie inaczej niż do każdego innego wdrożenia – w kontekście kosztów i ryzyk. W tym kontekście, aktualnie oferowane usługi i rozwiązania chmurowe wypadają raczej słabo. O szczegółach piszemy na str. 20. Jednym z aspektów branych pod uwagę przez CFO jest bezpieczeństwo. Osoby zainteresowane tą tematyką zapewne zainteresuje wywiad z Jennifer Byrne, Chief Security Officer for the Worldwide Public Sector w Microsoft, która opowiada m.in. o tym, czego w podejściu do bezpieczeństwa IT sektor publiczny powinien uczyć się od organizacji biznesowych (str. 48).

Wracamy również do kwestii braku porozumienia pomiędzy tzw. IT i biznesem. Jak wynika z badania Orange Insights (szczegóły opisujemy na str. 36), współpraca między zespołami biznesowymi a działem IT jest uznawana za klucz do zwiększania efektywności oraz konkurencyjności biznesu. Wciąż jednak brakuje czytelnego sposobu na opisanie relacji między IT a biznesem. Sposobem takim może okazać się OBASHI. Co to takiego? Szczegóły tej metody, ułatwiającej porozumienie biznesu z IT, na str. 54.

O tym, że nowe technologie dynamicznie wkraczają w każdy obszar działania biznesu, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak upowszechnienie nowoczesnych technologii IT nie tylko otwiera nowe możliwości biznesowe, czy umożliwia przyjęcie zupełnie nowych modeli działalności. Nowe technologie prowadzą też do destabilizacji sytuacji rynkowej. Co trzeci członek zarządu międzynarodowych korporacji jest zdania, że tzw. zjawisko “digital disruption” może zagrozić obrotom firmy w ciągu najbliższych 5 lat. O nowych realiach biznesu i wynikających z nich wyzwaniach dla IT piszemy na str. 17.

Jednym ze zjawisk, które mogą zrewolucjonizować niektóre sektory gospodarki, jest internet rzeczy. Idea ta może stać się źródłem wielu korzyści dla firm i obywateli, ale jednocześnie rodzi wiele zagrożeń związanych z naruszeniem prawa do prywatności i z ochroną danych osobowych. Warto więc spojrzeć na internet rzeczy także w kontekście obowiązującego prawa (str. 29).

W obszarze rozwoju firmowego środowiska informatycznego pojawiają się kolejne trendy, jednym z ostatnich jest infrastruktura hiperkonwergentna (str. 34). Cechą charakterystyczną takiego modelu jest fakt, że wszystkie zasoby środowiska IT dostarczane są w postaci pojedynczego, łatwo skalowalnego rozwiązania – modułu sprzętowego. Czy hiperkonwergencja okaże się tylko chwilową modą, czy też długoterminowym trendem zajmującym miejsce tradycyjnej konwergencji rozwiązań sprzętowych?

W najnowszym numerze magazynu ITwiz znalazło się podsumowanie ciekawej dyskusji o planach przejścia na Windows 10 (str. 42), a także omówienie specyfiki bimodalnej informatyki – stworzonej przez Gartnera tezy zakładającej współdziałanie dwóch organizacji IT – tradycyjnej, skoncentrowanej na stabilności działania oraz zwinnej, nastawionej na szybkość reakcji (str. 44). Piszemy również o tym, dlaczego informatyzacja polskiej administracji publicznej jest na etapie raczkowania (str. 24). Godny polecenia jest też case study poświęcone kompleksowej modernizacji IT w spółce RWE Stoen Operator (str. 30), a także przykład innowacyjnego – rozwijanego przez wrocławską spółkę PiLab – spojrzenia na analitykę biznesową, która w formie aplikacji – od maja br. dostępnej w Polsce – już niebawem zadebiutuje na rynku amerykańskim (str. 64). Zapraszamy do lektury.

Piotr Waszczuk,
zastępca redaktora naczelnego ITwiz

W numerze m.in.:

• Wzrost dzięki innowacyjnym produktom i modelom biznesowym
• VUCA, czyli specyfika pola walki w biznesie
• Jak ważne są cyfrowe umiejętności liderów
• Cloud computing okiem CFO – opłaca się, czy się nie opłaca?
• Internet rzeczy: o czym należy pamiętać wg prawnika
• Case study: Kompleksowa modernizacja IT w RWE Stoen Operator
• Hiperkonwergencja infrastruktury: nowa moda czy rzeczywiste korzyści
• Kiedy Twoja mocna strona staje się utrapieniem
• Kto planuje przejście na Windows 10?
• Bimodal IT to koncepcja rozwiązania problemu z nadmiernym rozrostem Shadow IT
• O specyfice zagrożeń, na które narażone są organizacje publiczne
• OBASHI, czyli diagram współpracy IT z biznesem
• Intel Unite, czyli wideokonferencje na celowniku Intela
• Cisco Live 2015: hasło na najbliższe lata to disrupt or be disrupted

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *