MENU

Małe firmy nie chronią swoich danych

6 października 2015CSO, Polecane tematy

Z analiz przeprowadzonych przez Ipsos MORI na zlecenie firmy Microsoft wynika, że małe i średnie firmy w Polsce mają mocno niedojrzałe polityki bezpieczeństwa informacji. Brakuje rozwiązań wspierających archiwizację oraz bezpieczne przesyłanie cennych danych biznesowych.

bezpieczenstwo

Choć ankietowani na zlecenie firmy Microsoft przedstawiciele firmy sektora MSP deklarują, że ochrona danych ma dla nich wysoki priorytet, to przeprowadzone badania wskazują na zasadnicze braki w tym obszarze. Przykładowo, niemal połowa (47 proc.) pracowników małych i średnich firm, pracując poza biurem wykorzystuje prywatne konta pocztowe do przesyłania wrażliwych informacji biznesowych. Aż 95 proc. szefów firm daje na to przyzwolenie. Co trzeci ankietowany posiada jednak – oparty na modelu chmurowym – dostęp do danych z poziomu komputera, telefonu lub tabletu. Podobny odsetek korzysta z firmowych zbiorów danych za pomocą zdalnego pulpitu. Tylko 18 proc. badanych wykorzystuje usługi w rodzaju dysków chmurowych.

Firmy sektora MSP relatywnie rzadko korzystają także z rozwiązań pozwalających zautomatyzować archiwizację danych. W efekcie w co piątej firmie (20 proc.) kradzież lub uszkodzenie sprzętu oznacza brak dostępu do informacji dotyczących prowadzonej działalności. Tylko 22 proc. polskich przedsiębiorstw małej i średniej wielkości korzysta z usług archiwizacji opartych na modelu chmurowym. Dla porównania, jak wynika z badania zleconego przez Microsoft, średnia europejska wynosi 33 proc. Najczęściej z rozwiązań archiwizacji opartych na modelu cloud computing korzystają firmy z Finlandii – tam wspomniany odsetek wynosi 39 proc. Statystyki pokazują również, że pionierami w wykorzystaniu możliwości chmury do archiwizacji danych są mikroprzedsiębiorstwa – statystycznie 29 proc. przedstawicieli tej grupy korzysta z usług w modelu cloud do zapisu kopii zapasowych. W tej samej grupie najwyższy jest jednak odsetek osób, które w ogóle nie tworzą kopii zapasowych.

Zdaniem przedstawicieli firmy Microsoft w rozwiązaniu problemów związanych z brakiem należytej ochrony danych pomocne mogą okazać się rozwiązania oferowane w modelu cloud computing. „Przestarzałe oprogramowanie, które jest niedostosowane do aktualnego poziomu rozwoju technologii oraz zagrożeń w cyberprzestrzeni, rodzi bardzo duże ryzyko dla biznesu. Usługi chmurowe dają gwarancję bezpieczeństwa przy jednoczesnej optymalizacji kosztów i wydajności procesów. Co więcej, użytkownicy mogą mieć pewność, że dostępne oprogramowanie będzie zawsze aktualne i zgodne z ciągle zmieniającymi się wymogami ochrony danych” – uważa Przemysław Szuder, dyrektor działu Small & Medium Business Solutions and Partners w Microsoft. Według niego za sprawą rozwiązań chmurowych możliwe jest łatwe – i efektywne – zaszczepienie w organizacji modelu działania uwzględniającego konieczność zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

The following two tabs change content below.
Piotr Waszczuk

Piotr Waszczuk

Zastępca redaktora naczelnego ITwiz. O rynku nowych technologii pisze od 12 lat. Autor publikacji, wywiadów, artykułów oraz opracowań dotyczących trendów i wydarzeń rynku IT, a także systemów wspierających biznes oraz nowych technologii. Redaktor prowadzący Raporty ITwiz poświęcone technologii in-memory oraz rozwiązaniom cloud computing. Autor licznych relacji z konferencji branżowych, publikacji analitycznych, materiałów typu case study i tłumaczeń.

Podobne tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »