MENU

Nokia i Alcatel-Lucent bliżej fuzji

14 kwietnia 2015Branża, Rynek

Przedstawiciele obu firm oficjalnie potwierdzili wcześniejsze doniesienia na temat rozmów o fuzji. Powstała w wyniku ewentualnej transakcji spółka byłaby, według analityków, poważniejszą konkurencją dla takich dostawców sprzętu telekomunikacyjnego jak Huawei, czy Ericsson.

nokia_logo_sign

Za fuzją przemawiać ma m.in. fakt, że oferty obu firm dość dobrze się uzupełniają. Łącząc siły firmy Nokia i Alcatel-Lucent zyskałyby też możliwość bardziej efektywnego konkurowania z takimi dostawcami rozwiązań telekomunikacyjnych jak Huawei, czy Ericsson. Podmiot powstały z połączenia obu firm dysponowałby rocznymi przychodami na poziomie 26 mld euro, podczas, gdy firmy Huawei i Ericsson w zeszłym roku zanotowały obroty rzędu odpowiednio 24,4 mld euro oraz 37,44 mld euro. Nie jest jednak wykluczone, że Nokia zdecyduje się jedynie na zakup części obecnych struktur francuskiej firmy. Jednym z takich obszarów mógłby być przykładowo dział rozwiązań bezprzewodowych Alcatel-Lucent. Wiadomo jednak, że przejmując firmę Alcatel-Lucent fińska spółka znacznie wzmocniłaby własną pozycję na rynku amerykańskim.

Na wieść o potencjalnym połączeniu obu spółek wartość akcji francuskiej firmy wzrosła o 12,6 proc.

Informacji o ewentualnej wartości transakcji nie ujawniono. Warto jednak zauważyć, że obecna kapitalizacja firmy Alcatel-Lucent sięga 11 mld euro. Dla porównania wartość giełdowa Nokii to niecałe 29 mld euro. Jednocześnie, na wieść o potencjalnym połączeniu obu spółek wartość akcji francuskiej firmy wzrosła o 12,6 proc. Z kolei cena akcji fińskiej spółki spadła o 6,6 proc. Obie strony zastrzegają jednak możliwość zaniechania dalszych rozmów o fuzji.

Cytowani przez agencję Reuters analitycy ostrzegają jednak, że w przypadku fuzji fińskiej i francuskiej spółki potencjalnie trudne może okazać się osiągnięcie typowych dla tego rodzaju transakcji oszczędności. Obecnie, podobnie, jak w przypadku nieoficjalnych doniesień z grudnia ubiegłego roku, pojawiają się opinie mówiące, że ewentualną transkację utrunić mogą także francuscy regulatorzy rynkowi. Fuzja firm Nokia oraz Alcatel-Lucent najpewniej wiązałaby się bowiem z ograniczeniem zatrudnienia, czemu sprzeciwiają się francuscy regulatorzy rynkowi. Wedle informacji z końca 2014 roku w przypadku połączenia z fińską firmą pracę mogłoby stracić nawet 15 tys. pracowników firmy Alcatel. Obecnie w firmie Alcatel-Lucent pracuje ok. 52 tys. osób. Nokia posiada zaś niemal 62 tys. pracowników.

The following two tabs change content below.
Piotr Waszczuk

Piotr Waszczuk

Zastępca redaktora naczelnego ITwiz. O rynku nowych technologii pisze od 12 lat. Autor publikacji, wywiadów, artykułów oraz opracowań dotyczących trendów i wydarzeń rynku IT, a także systemów wspierających biznes oraz nowych technologii. Redaktor prowadzący Raporty ITwiz poświęcone technologii in-memory oraz rozwiązaniom cloud computing. Autor licznych relacji z konferencji branżowych, publikacji analitycznych, materiałów typu case study i tłumaczeń.

Podobne tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »