BiznesRynek

Nokia chce wrócić na rynek telefonów

Przedstawiciele fińskiego koncernu potwierdzili wcześniejsze informacje dotyczące planów powrotu na rynek urządzeń mobilnych. Plany zakładają wykorzystanie nowego modelu biznesowego. Nowe telefony marki Nokia pojawią się jednak na rynku nie wcześniej niż pod koniec 2016 roku.

Nokia chce wrócić na rynek telefonów

Oficjalnie potwierdzono, że w przyszłym roku marka Nokia może na szerszą skalę wrócić na rynek urządzeń mobilnych. Obecnie trwają poszukiwania partnera, który zająłby się produkcją, sprzedażą, marketingiem oraz serwisem urządzeń zaprojektowanych przez firmę Nokia – i oferowanych pod jej marką. Jest to potwierdzenie wcześniejszych doniesień. Przypominjmy, pod koniec zeszłego roku pojawiła się informacja, że firma Foxconn zajmie się produkcją, sprzedażą oraz dystrybucją nowego, opracowanego przez Nokię tabletu N1. Przedstawiciele fińskiej firmy nie wykluczali wówczas planu powrotu na rynek rozwiązań mobilnych – głównie telefonów, jak tylko pozwolą na to warunki umowy z firmą Microsoft – nie wcześniej niż pod koniec 2016 roku.

Trzy miesiące temu minął rok odkąd dział rozwiązań mobilnych Nokii formalnie stał się częścią koncernu Microsoft. Przejęty od fińskiego koncernu dział urządzeń mobilnych został włączony w struktury pionu Microsoft Devices Group. Wartą 7,5 mld USD transakcję ogłosili we wrześniu 2013 roku – byli już – dyrektorzy generalni obu firm: Steve Ballmer oraz Stephen Elop. Niedługo potem zapowiedziano, że Nokia skoncentruje się na działalności związanej z rozwiązaniami infrastrukturalnymi, działalnością związaną z lokalizacją oraz nawigacją, a także – rozwijaniu i licencjonowaniu innowacyjnych technologii.

Trwają poszukiwania partnera, który zająłby się produkcją, sprzedażą, marketingiem oraz serwisem urządzeń zaprojektowanych przez firmę Nokia.

W kwietniu br. ogłoszono jednak zasadniczą zmianę strategii fińskiej spółki, wycofania się z rynku rozwiązań lokalizacji i nawigacji satelitarnej oraz zakupu firmy Alcatel-Lucent. Przejęcie firmy Alcatel-Lucent ma być sfinalizowane w pierwszej połowie przyszłego roku. Wartość transakcji sięga niemal 16 mld euro. Z kolei ze sprzedaży działu Nokia HERE firma chce pozyskać co najmniej 3 mld euro. Wśród potencjalnych nabywców wymianie się m.in. producentów motoryzacyjnych. Niedawno z rozmów o przejęciu działu HERE wycofała się firma Uber.

Tymczasem przedstawiciele kierownictwa koncernu Microsoft poinformowali w ubiegłym tygodniu o zamiarze zwolnienia 7,8 tys. osób. Mają to być przede wszystkim pracownicy działu wyspecjalizowanego w mobilnych rozwiązaniach sprzętowych. Jedna trzecia redukcji obejmie fińskie struktury firmy Microsoft. Nieoficjalnie mówi się o zamknięciu – wywodzącego się z Nokii – działu rozwoju produktów. Dodatkowo zapowiedziano dokonanie odpisu księgowego w wysokości 7,6 mld USD, który ma na celu zaktualizowanie wartości posiadanych przez firmę aktywów. Nieoficjalnie mówi się, że zapowiedziany na ostatni kwartał roku odpis aktualizacyjny jest efektem błędnego oszacowania wartości przejętych od Nokii zasobów majątkowych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *