Rynek

Nowa strategia i nowi partnerzy S4E

Firma stworzyła właśnie trzy piony biznesowe skoncentrowane wokół najważniejszych partnerów, jakimi są CommVault, EMC i Huawei. Być może wkrótce powstanie także czwarty pion odpowiedzialny za rozwój sprzedaży m.in. rozwiązań Asusa, w tym serwerów i przełączników tej firmy.

Nowa strategia i nowi partnerzy S4E

Nową strategię wprowadza nowy prezes, którym od lipca jest Paweł Piętka. Zastąpił on na tym stanowisku Janusza Makowskiego. „Celem, który przede mną postawiono jest wprowadzenie zmiany sposobu działania spółki” – mówi. „Od zawsze byliśmy skupieni na relacji z partnerami, a jeden sprzedawca reprezentował kilku dostawców. Firma rosła, ale nasz model działania pozostawał bez zmian. Teraz będziemy koncentrować się na produktach. Poszczególnym dostawcom dedykowane zostały zespoły sprzedażowe, a także zasoby techniczne oraz wsparcie sprzedaży, w tym działania marketingowe i szkoleniowe. Wszystko ma wspomóc partnerów w przygotowaniu i realizacji projektu” – wyjaśnia. Jak twierdzą przedstawiciele S4E, dzięki nowemu modelowi łatwiej można będzie przekazywać wiedzę i aktywizować partnerów, których dziś jest ok. 220, z czego aktywnych 60-70.

Nowi partnerzy, nowe usługi…

EMC, Huawei i CommVault to partnerzy S4E od wielu lat. Firma powstała w roku 2000. W połowie 2013 r. firma zaczęła rozmowy z nowym partnerem, który ma mieć kluczowe znaczenie dla rozwoju spółki – firmą Asus. Związane jest to z pojawiającymi się i planowanymi na lata 2014-2020 projektami unijnymi w administracji publicznej. S4E z partnerem zrealizował już pierwszy tego typu projekt. Polegał on na dostarczeniu ponad 1000 stacji roboczych wraz z systemem zarządzania gminą. Komputery to nie jedyne rozwiązania oferowane przez Asusa. S4E chce także wprowadzić na polski rynek serwery i przełączniki tego producenta. S4E może nawet zamówić pod konkretny projekt dedykowane serwery z własnym logo, które wyprodukuje Asus. „Nie planujemy być broadlinerem, umowa z Asusem to wyzwanie jakim jest sprzedaży produktów wolumenowych w oparciu o doświadczenie VAD. Najważniejsze jest bezpieczeństwo prowadzenia projektów przez partnerów co wspólnie z ASUS jesteśmy w stanie zapewnić” – deklaruje Paweł Piętka.

S4E liczymy na udział w latach 2014-2020 w projektach związanych z budową klastrów technologicznych i chmur prywatnych oraz – jak już wspominaliśmy – projektów związanych z e-administracją.

S4E początkowo specjalizowała się w dystrybucji systemów pamięci masowych. Jednak 3 lata temu zmieniono rozszerzenie nazwy na Solutions 4 Enterprise. „Wychodzimy poza obszar związany z przechowywaniem danych. Dzięki szerokiej ofercie rozwiązań sieciowych Huawei uczestniczymy w projektach budowy wszelakich sieci – od WIFI przez GPON i eLTE. Mamy też własne centrum szkoleniowe, w którym prowadzimy wiele autorskich szkoleń związanych z rozwiązaniami EMC oraz dostawcami spoza oferty S4E, np.: Oracle, Java bądź Symantec” – mówi Paweł Piętka. S4E jest też autoryzowanym centrum szkoleniowym CommVault, a od II kwartału 2014 r. firma została pierwszym w Polsce centrum szkoleniowym Huawei o statusie HALP o tak szerokim zakresie szkoleniowym. Szkolenia dotyczą rozwiązań z zakresu IT – serwery, sieci, pamięci masowe – i IP.

Rok 2013 był dla firmy rekordowy. S4E osiągnęło przychody w wysokości ponad 147 mln zł, z czego ok. 1% stanowiły właśnie szkolenia. Część z nich była oferowana w ramach innych projektów. Łącznie zespół S4E przeszkolił w 2013 roku ok. 1000 osób. Rok 2014 ma być dla S4E rokiem pełnym wyzwań ze względu na fakt zakończenia projektów unijnych, te zaś z nowej perspektywy finansowej – na lata 2014-2020 – rozpoczną się zapewne dopiero na początku roku 2015.

S4E planuje wejść na rynek rozwiązań bezpieczeństwa. Kierownictwo firmy rozmawia z trzema dostawcami tego typu rozwiązań. Zastanawia się też nad wprowadzeniem rozwiązań z zakresu BYOD.

Liczę iż pierwsza połowa 2014 roku to zmierzch stagnacji na rynku IT dla S4E. Wdrożenie nowego modelu obsługi partnerów powoduje iż w sposób skuteczniejszy jesteśmy w stanie wspólnie z partnerami, wziąć udział w projektach związanych z budową klastrów technologicznych i chmur prywatnych oraz – jak już wspominaliśmy – projektów związanych z e-administracją” – mówi Paweł Piętka.

…i nowe kierunki rozwoju

Ale trzeba budować świadomość i wiedzę, jak z tych rozwiązań korzystać. Zaczynamy także rozwijać ofertę wokół rozwiązań Big Data – głównie z EMC. To nie tylko systemy przechowywania danych, ale i stojąca za tym analityka” – stwierdza prezes S4E. Firma planuje także wejść na rynek rozwiązań bezpieczeństwa. Kierownictwo firmy rozmawia z trzema dostawcami tego typu rozwiązań, m.in. dostawców systemów firewall. Ale – jak mówi Paweł Piętka – to nie jest proste, bo wpierw trzeba zbudować kompetencje i zasoby po swojej stronie, co S4E zajmie ok. dwóch kwartałów. „Widzimy nowe obszary związane z bezpieczeństwem, w tym BYOD oraz ochroną stacji roboczych i urządzeń mobilnych. Chcemy jednak wejść na ten rynek w sposób inteligentny, budując wcześniej realna wartość dla partnerów i rozwijając ich bazę” – konkluduje Paweł Piętka.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *