MENU

Nowe technologie kluczem do współpracy pokoleń pracowników

24 lutego 2015Biznes, Praca, Rynek

Dostosowanie do potrzeb kolejnych pokoleń pracowników oraz zapewnienie im dostępu do rozwiązań umożliwiających efektywną pracę zdalną i współdziałanie w zespole mają być kluczowe dla rozwoju biznesu w kolejnych latach. Takie wnioski płyną z przeprowadzonej na zlecenie firmy Ricoh analizy The Economist Intelligence Unit.

teamwork

Zdaniem autorów badania w najbliższych latach kadra kierownicza będzie musiała mierzyć się z większą niż dotąd ilością wyzwań płynących z oczekiwań typowych dla młodszych pokoleń pracowników. Analizy The Economist Intelligence Unit pozwalają sądzić, że zmiany zachodzące w sferze technologii konsumenckich wprost wpływają na zmianę oczekiwań pracowników m.in. w zakresie dostępu do technologii biznesowych oraz stylu pracy.

W perspektywie 10-15 najbliższych lat powszechne powinny stać się rozwiązania pozwalające na swobodne prowadzenie pracy zdalnej – także w warunkach zespołowych/

Widoczne ma być również systematyczne odchodzenie od tradycyjnego 8-godzinnego dnia pracy, na rzecz bardziej elastycznych zasad wykonywania obowiązków zawodowych. Ma to być efekt zmian demograficznych oraz podwyższenia wieku emerytalnego. W tym zakresie pracodawcy będą mogli sprostać oczekiwaniom pracowników tylko przy wykorzystaniu nowych rozwiązań technologicznych, co oznacza, że w perspektywie 10-15 najbliższych lat powszechne powinny stać się rozwiązania pozwalające na swobodne prowadzenie pracy zdalnej – także w warunkach zespołowych. Dodatkowo, wprowadzenie elastycznych godzin pracy i wdrożenie innowacyjnych narzędzi technologicznych ma być jednym z głównych czynników pozwalających na pozyskanie oraz utrzymanie najlepszych pracowników.

Wykorzystanie potencjału zróżnicowanego wiekowo zespołu będzie wymagało od managerów stworzenia efektywnego środowiska pracy

Jednocześnie w perspektywie kilkunastu lat pojawi się konieczność umiejętnego wykorzystania umiejętności bardziej doświadczonych kadr z potencjałem młodych pokoleń od dziecka wychowywanych w świecie nowych technologii. Zdaniem autorów zleconej przez firmę Ricoh analizy odpowiednie wykorzystanie potencjału tak zróżnicowanego wiekowo zespołu będzie wymagało od managerów dużych umiejętności miękkich oraz stworzenia efektywnego środowiska pracy. Pomocne mają być w tym innowacyjne – często oparte na funkcjach społecznościowych – narzędzia wspierające pracę zespołową i zdalną, a także rozwiązania wspierające jednoczesne prowadzenie wielu projektów, co ma odpowiadać umiejętnościom typowym dla młodszego pokolenia pracowników. Autorzy badania podkreślają jednak, że przygotowanie organizacji do nadchodzących zmian demograficznych i związanych z nimi oczekiwaniami pracowników to proces długofalowy, podobnie jak budowa odpowiedniej infrastruktury IT.

The following two tabs change content below.
Piotr Waszczuk

Piotr Waszczuk

Zastępca redaktora naczelnego ITwiz. O rynku nowych technologii pisze od 12 lat. Autor publikacji, wywiadów, artykułów oraz opracowań dotyczących trendów i wydarzeń rynku IT, a także systemów wspierających biznes oraz nowych technologii. Redaktor prowadzący Raporty ITwiz poświęcone technologii in-memory oraz rozwiązaniom cloud computing. Autor licznych relacji z konferencji branżowych, publikacji analitycznych, materiałów typu case study i tłumaczeń.

Podobne tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »