CyberbezpieczeństwoPolecane tematy

Nuklearny wyścig zbrojeń w bezpieczeństwie IT

Autorzy artykułu w Fast Company twierdzą, że eskalację wyścigu zbrojeń w bezpieczeństwie IT w ciągu następnych dekad wymuszą komputery kwantowe.

Pozwolą one bowiem kilkukrotnie zwiększyć szybkość przetwarzania informacji. To zaś doprowadzi do tego, że dzisiejsze metody szyfrowania przestaną być bezpieczne. Będzie bowiem można bardzo łatwo “złamać” obecne algorytmy szyfrujące. To zagroziłoby bezpieczeństwu wszystkich informacji finansowych i medycznych, które są obecnie transmitowane przez Internet, a także pozostałym informacjom przechowywanym przez nas w wersji cyfrowej. Dziś nawet superkomputery wykorzystywane przez NSA (National Security Agency) tego nie potrafią.

Kwantowy algorytm Shora zastosowany w praktyce mógłby złamać kryptografię opartą na kluczu publicznym – mówi dr hab. Konrad Banaszek z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Rozwiązania wykorzystujące mechanikę kwantową sprzedaje już m.in. kanadyjska firma D-Wave Systems. Jej rozwiązania kupili już m.in. Lockheed Martin (jeden z największych dostawców technologii wojskowych na świecie), NASA i Google. Ich koszt – w zależności od wersji – to od 10 do 15 mln USD. Lockheed Martin stworzył ostatnio aplikację LM Tommorow tłumaczącą mechanikę kwantową i możliwości, jakie za nią stoją. Opublikował też film na ten temat.

Rok temu za rozwój mechaniki kwantowej nagrodę Nobla otrzymali Francuz i Amerykanin. Rozmawiałem wówczas na temat możliwości stworzenia komputera kwantowego z dr hab. Konrad Banaszek z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Stwierdził on wówczas, że: Dzisiejszym komputerom rozłożenie pięćdziesięciocyfrowej liczby na czynniki pierwsze (czas jednej operacji liczony w nanosekundach) zajęłoby 23 mln lat! Komputer kwantowy mógłby wykonać wszystkie obliczenia naraz!

Do tej pory zaproponowano wiele algorytmów kwantowych. Jednym z nich jest algorytm Shora, który służy do faktoryzacji liczb naturalnych. “Ten algorytm zastosowany w praktyce mógłby złamać kryptografię opartą na kluczu publicznym” – mówi dr hab. Konrad Banaszek. Nad nowymi zastosowaniami technologii kwantowych pracuje 20 europejskich instytucji, w tym Uniwersytet Warszawski, w ramach projektu SIQS “Symulacje i interfejsy przy użyciu układów kwantowych“.

Prace nad rozwojem technologii kwantowych w ramach projektu SIQS zaplanowano na lata 2013-2016. Wysiłki skupią się na szczególnych, najbardziej obiecujących zastosowaniach. Jeden z zaplanowanych kierunków badań to symulacje układów kwantowych. Przykładowo, fizycy zajmujący się strukturami materiałów chcą wiedzieć, jakie parametry określają ich właściwości. Ale nie mają narzędzi, które pozwoliłyby dowolnie zmieniać wartości tych parametrów. Symulatory kwantowe je dostarczą. Drugi kierunek to budowa interfejsów kwantowych, czyli nauczenie się, jak przenosić superpozycje kwantowe pomiędzy układami kwantowymi różnego rodzaju. Dzięki temu mogą powstać technologie łączności kwantowej, w szczególności kryptografia kwantowa pozwalająca na bezpieczne przesyłanie informacji na odległości rzędu kilkuset kilometrów.

Jest więc nadzieja, że – obok komputerów kwantowych – powstaną też kwantowe systemy bezpieczeństwa…

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *