InfrastrukturaRynekPolecane tematy

Platforma IBM POWER8 dedykowana do współpracy z Linuxem

Procesory IBM POWER8 stosowane są obecnie zarówno w konsolach gier, jak i w superkomputerze Watson. IBM promuje je jednak obecnie jako idealną platformę dla rozwiązań bazujących na systemie operacyjnym Linux.

 

Platforma IBM POWER8 dedykowana do współpracy z Linuxem

Jak zapewnia IBM, serwery POWER8 zostały przystosowane do pracy z otwartym oprogramowaniem Linux i – jako pierwsze na rynku – wykorzystują technologię OpenPOWER, rozwijaną w ramach Fundacji OpenPOWER. Celem jej jest wypracowanie standardów dla otwartego ekosystemu na bazie POWER8, tak aby stał się on pierwszą na świecie, otwartą platformą serwerową. Fundacja powstała w 2013 roku. Do początkowej piątki „ojców założycieli” – Google, IBM, nVidia, Mella- nox i Tyan –dołączają kolejni. Obecnie liczba członków przekracza 30 podmiotów. W tej grupie są producenci sprzętu i oprogramowania, ale także centra superkomputerowe, ośrodki naukowe i producenci specjalizowanych, niszowych rozwiązań, które rozszerzają możliwości platformy.

Nowa technologia i otwarty ekosystem pozwolą klientom na łatwą migrację do urządzeń, które poradzą sobie z wielką ilością skomplikowanych danych. Podejście mówiące, że jedno rozwiązanie pasuje do wielu sytuacji, stało się nieaktualne. Dzięki partnerstwu z fundacją OpenPOWER procesory IBM POWER8 staną się otwartą platformą innowacji, inspirującą powstawanie nowych aplikacji” – mówi Maciej Gruczyński, Server Solutions Sales Manager, IBM Poland & Baltics.

Wg osób ankietowanych przez IBM, aż 67% firm opiera rozwiązania IT na systemie Unix, a dokładniej rzecz biorąc – na Linuksie. Ponadto blisko połowa badanych (47%) poinformowała o stosowaniu innego niż Linux systemu opartego na Uniksie, a już tylko 25% o wykorzystywaniu systemu innego niż Unix. Wyniki te wskazują na wyraźną przewagę systemów operacyjnych z rodziny Unix, a zwłaszcza Linuksa nad innymi rodzajami systemów. Ponadto wybór Linuksa, w przypadku wielu firm, nie wyklucza jednoczesnego stosowania innych uniksowych systemów.

Jednocześnie jednak badanie IBM pokazuje, że jednym z powodów, dla których firmy stosunkowo rzadko wymieniają bądź odświeżają platformy serwerowe, jest ich cena. IBM zapewnia, że serwery z procesorami POWER8 są konkurencyjne cenowo nawet wobec platform x86. „Dodatkowo nasi klienci nie muszą już godzić się na pewne kompromisy w zakresie niezawodności, efektywności wykorzystania posiadanych zasobów, kosztów zarządzania, implikacji licencyjnych itd. To wszystko zaś składa się na TCO, czyli łączny koszt utrzymania platformy w okresie od 3 do 5 lat” – wyjaśnia Maciej Gruczyński.

Zdaniem przedstawicieli IBM, Power Systems to realna alternatywa dla platformy x86. Oferuje wszystkie jej zalety, ale jednocześnie nie zmusza do akceptacji wspomnianych już wyrzeczeń. „Ważna jest zwłaszcza znacznie wyższa – niż w najnowszych procesorach x86 – wydajność na jeden rdzeń. Bardzo ważne są też przepustowość, liniowa skalowalność, stabilność przy dużych obciążeniach, czy oszczędności na licencjach. Kolejna kwestia to dostępność zaawansowanych rozwiązań HA i DR, odporność na ataki i wirusy, wirtualizacja realizowana sprzętowo, niewprowadzająca narzutów wydajnościowych. I wreszcie swoboda wyboru systemu operacyjnego oraz narzędzi do zarządzania” – przekonuje Maciej Gruszyński.

Procesory POWER8 zostały zaprezentowane w serwerach, początkowo w maszynach jedno- i dwu- gniazdowych. Wkrótce można spodziewać się odświeżenia pełnej linii serwerowej, a więc także maszyn klasy midrange i high-end. „Z technologią POWER wiążemy swoją przyszłość i to w niej upatrujemy źródła naszej przewagi konkurencyjnej. Natomiast są już w toku prace badawcze nad następną generacją procesorów, ale z oczywistych względów za wcześnie jest mówić o konkretnych terminach czy właściwościach nowych produktów. Jednym z obszarów badawczych jest zastosowanie nowych materiałów półprzewodnikowych, czy wręcz całkowicie nowych koncepcji budowy maszyn obliczeniowych, które – jeśli zostaną zrealizowane – mogą diametralnie zmienić sposób, w jaki gromadzimy i przetwarzamy dane” – podsumowuje.

Wprowadzenie nowych systemów POWER8 to efekt trzyletnich prac rozwojowych – na które firma przeznaczyła 2,4 mld USD – i kilkuset patentów uzyskanych przez IBM. Urządzenia bazują na procesorach IBM POWER8, krzemowych płytkach o powierzchni jednego cala kwadratowego, na których osadzono ponad 4 mld mikroskopijnych tranzystorów lub przełączników. Serwery POWER8 zostały także stworzone z myślą o działaniu w środowisku Big Data. POWER8 to także pierwsza generacja układów zaprojektowanych z myślą o pracy z dużymi ilościami danych w chmurze. Procesory POWER8 są 4-krotnie szybsze niż poprzednie pokolenie tych procesorów.

Więcej na stronie poświeconej POWER8.

Wyróżniki POWER8 wg IBM:
  • konstrukcja dedykowana do wysokowydajnych zastosowań analitycznych, mobilnych, społecznościowych, z możliwością łatwej integracji w chmurze prywatnej i publicznej,
  • wysoki poziom utylizacji ciągłej, sięgający do 80% – lepsze wykorzystanie licencji używanego oprogramowania,
  • wbudowana wirtualizacja sprzętowa z możliwością dynamicznego i automatycznego zarządzania dostępną mocą systemu,
  • wysoki poziom niezawodności systemu dzięki odpowiedniej konstrukcji procesora i sprzętu.
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *