MENU

Qumak stworzył symulator do szkolenia maszynistów w rzeczywistości wirtualnej

29 września 2016Branża, Rynek

Qumak wprowadził na rynek innowacyjny symulator lokomotywy – SIMTRAQ, bo taką nazwę nosi symulator stworzony przez firmę Qumak, ma wyznaczać nowe nowe standardy w szkoleniu kadry maszynistów. Za sprawą wykorzystania najnowszych technologii symulator pozwala na realistyczne odtworzenie warunków typowych dla prowadzenia pociągu.

qumak_symulator

Według zapowiedzi symulator SIMTRAQ pozwala na odwzorowanie tras kolejowych z całego świata, przy wiernym odwzorowaniu m.in. warunków prowadzenia lokomotywy, ukształtowania terenu, czy zachowań pasażerów. Za sprawą wykorzystania sześciostopniowej platformy ruchu możliwe jest także odtworzenie wszystkich sił oddziałujących na maszynistę podczas jazdy, także w sytuacjach awaryjnych. Zdaniem przedstawicieli firmy Qumak jest to możliwość niespotykana dla dotychczas stosowanych rozwiązań symulacyjnych.

Jednocześnie, jak podkreślają twórcy nowego symulatora, zdecydowana większość wypadków na szlakach kolejowych spowodowana jest pojawieniem się na torach, w sposób nieupoważniony, podmiotów zewnętrznych. Powodowało to, że jednym z głównych czynników przyświecających konstrukcji symulatora SIMTRAQ było stworzenie warunków, w których maszyniści mogą wyćwiczyć reakcję na zdarzenia związane z wtargnięciem na tory pieszych, zwierząt lub problemami z kontrolą pojazdu. Symulator wyposażono również w funkcje analizy zachowań osób biorących udział w szkoleniu, a także mechanizmy raportowania.

Symulator powstał we współpracy z Instytutem Kolejnictwa, Wojskową Akademią Techniczną oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego w Inżynierii Komunikacyjnej „IKKU”. SIMTRAQ jest dostępny w czterech wersjach – od najbardziej zaawansowanego mobilnego centrum szkoleniowego w naczepie pojazdów typu TIR, po wersję aplikacyjną zainstalowaną w komputerze osobistym.

The following two tabs change content below.
Piotr Waszczuk

Piotr Waszczuk

Zastępca redaktora naczelnego ITwiz. O rynku nowych technologii pisze od 12 lat. Autor publikacji, wywiadów, artykułów oraz opracowań dotyczących trendów i wydarzeń rynku IT, a także systemów wspierających biznes oraz nowych technologii. Redaktor prowadzący Raporty ITwiz poświęcone technologii in-memory oraz rozwiązaniom cloud computing. Autor licznych relacji z konferencji branżowych, publikacji analitycznych, materiałów typu case study i tłumaczeń.

Podobne tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »