BiznesBranża ITRynek

Samsung otwiera inkubator startupów w Rzeszowie

Firma Samsung we współpracy z Politechniką Rzeszowską i Doliną Lotniczą uruchamia Samsung Inkubator. To przestrzeń, infrastruktura oraz know-how przeznaczony dla pomysłów z branży Internetu rzeczy. Samsung Inkubator jest ważną inwestycją w ścianę wschodnią, dlatego na otwarciu pojawił się również wicepremier Mateusz Morawiecki.

Samsung otwiera inkubator startupów w Rzeszowie

Na potrzeby programu wsparcia startupów w jednym z akademików Politechniki Rzeszowskiej utworzono specjalną przestrzeń, w której młodzi przedsiębiorcy będą mogli rozwijać swoje pomysły korzystając m.in. ze wsparcia merytorycznego i nowych technologii firmy Samsung. Już na starcie w Inkubatorze znalazło się miejsce dla trzech pomysłów, kolejne trzy zostaną wybrane w ramach otwartego naboru. W przeciwieństwie do wielu innych programów wsparcia młodych inicjatyw biznesowych, oprócz przestrzeni i mentorów zapewniono także narzędzia niezbędne do prac nad rozwiązaniami sprzętowymi. W ramach Samsung Inkubator na początku rozwijane będą trzy projekty:

• Zdrowy budzik

Produkt ten ma być czymś w rodzaju ekspresu do napojów energetycznych. Urządzenie pozwala podgrzać wodę do 40 stopni i dodać do niej komponenty potrzebne do stworzenia zdrowego napoju energetycznego od którego powinniśmy zacząć dzień. Naukowcy dowiedli, że właśnie szklanka wody rano o temperaturze 40 stopni ma bardzo dobry wpływ dla naszego zdrowia. Dzięki połączeniu tego z budzikiem i aplikacją pozwalającą monitorować i pilnować codziennego dawkowania każdy dzień mamy zacząć z lepszym nastawieniem.

&buul; Monitorowanie instalacji chłodniczych

Kolejny start-up rozwijany w ramach Samsung Inkubator to system do zdalnego zarządzania i monitoringu przemysłowych instalacji chłodniczych i przeciwpożarowych (powyżej 3kg czynnika). System będzie się składał z modułu elektronicznego montowanego na urządzeniu klienta, bazy danych w chmurze, gdzie wysyłane będą odczyty z czujników oraz warstwy prezentacji w postaci aplikacji webowej i aplikacji mobilnej umożliwiającej monitorowanie stanu urządzeń online. Ponadto system będzie magazynował informacje o poszczególnych urządzeniach, raportach szczelności, awariach, ubytkach czynnika chłodniczego itd. Informacje te ułatwią generowanie rocznych raportów do Centralnego Rejestru Urządzeń Chłodniczych w Warszawie. Jest to ważnie ze względu na obostrzenia związane z urządzeniami chłodzącymi i opłatami za emisję gazów. Urządzenie to ma mieć konkurencyjną cenę względem obecnych na rynku rozwiązań.

• Inteligentne gniazdka

Ostatni jak na razie projekt inkubowany w Rzeszowie to gniazdko elektryczne korzystające z technologii Bluetooth Mesh, ale posiadające również Wi-Fi. Urządzenie w przeciwieństwie do innych inteligentnych gniazdek elektrycznych dostępnych na rynku skupia się przede wszystkim na oszczędzaniu energii. Gniazdko wykorzystuje algorytmy Machine Learning i analizuje dane o zużyciu prądu co pozwala efektywniej korzystać z urządzeń elektronicznych odłączając te, które niepotrzebnie czerpią za dużo energii. Urządzenie ma być dostępne w kilku wariantach zarówno dla deweloperów mieszkaniowych jak i użytkowników indywidualnych. Co więcej twórca zapowiada wsparcie m.in. dla Apple HomeKit.

W otwarciu Inkubatora uczestniczył Mateusz Morawiecki, Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów, a także przedstawiciele władz regionalnych i parlamentarzyści. Firmę Samsung reprezentował m.in. Hadrian Baumann, prezes polskiego oddziału Samsung Electronics. “Stworzenie inkubatora dla start-upów to kolejny krok firmy Samsung w kierunku zwiększenia swojego zaangażowania w cyfryzację Polski. Chcemy wspierać młode innowacyjne firmy dzieląc się naszymi doświadczeniami. Będąc czołową spółką technologiczną na rynku konsumenckim doskonale znamy potrzeby klientów. W Polsce działa również największe na świecie, zaraz po Korei, centrum badań i rozwoju firmy Samsung oraz nowoczesna fabryka AGD we Wronkach. Wiedza naszych inżynierów oraz doświadczenia biznesowe pomogą polskim innowatorom tworzyć doskonałe produkty i rozwiązania z globalnym potencjałem” – podkreśla Hadrian Baumann. Wkrótce w inkubatorze Samsunga mają pojawić się kolejne startupy. Według zapowiedzi projekty będą wspierane w modelu rotacyjnym. Pomysł Samsung Inkubator jest ciekawy także ze względu na lokalizację. Uruchomienie tego rodzaju ośrodka w Rzeszowie to szansa dla firm z mniejszych ośrodków.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *