RynekPolecane tematy

Symantec dzieli się i wydziela w osobną firmę Nortona

Podobnie, jak HP, Symantec postanowił podzielić się na dwie firmy. Jedna część będzie zajmowała się rozwijaniem i sprzedażą rozwiązań linii Norton (ta część firmy odpowiada za 4,2 mld USD przychodów), druga rozwiązań klasy Information Management (2,5 mld USD).

Symantec dzieli się i wydziela w osobną firmę Nortona

Michael A. Brown pozostanie prezesem zarządu Symanteca skoncentrowanego na rozwiązaniach z zakresy bezpieczeństwa. Prezesem nowej firmy zajmującej sie zarządzaniem informacją będzie John Gannon. Wcześniej był on m.in. COO w firmie Quantum. Zakończenie procesu podziału Symanteca nastąpić ma w grudniu 2015 r.

Każdy z tych podziałów ma doprowadzić do tego, że oddzielone od siebie „biznesy” będą działać sprawniej i rosnąć znacznie szybciej. Podobne intencje miała Rada Dyrektorów Symantec, kiedy zadecydowała o tym, że powstaną dwie firmy – odpowiedzialne za rozwiązana z zakresu bezpieczeństwa (Norton) i zarządzania informacją (m.in. rozwiązania do backupu i archiwizacji danych). Obie notowane będą na amerykańskiej giełdzie. „Każdy z sektorów – bezpieczeństwa i zarządzania informacją – wymaga własnej, unikalnej strategii. Na każdym z tych rynków mierzymy się z innymi wyzwaniami, stąd decyzja o podziale” – argumentuje Michael A. Brown.

Pierwsza z firm będzie odpowiadać za rozwiązanie z zakresu bezpieczeństwa, zwłaszcza linii Norton. Wg danych Symanteca, wartość sprzedaży tych rozwiązań (4,2 mld USD) jest dwa razy większa niż największego konkurenta. Szacunkowa wartość tego rynku w roku 2018 ma wynieść 38 mld USD. Dodatkowo usługi związane z bezpieczeństwem mają za 4 lata przynosić ok. 10 mld USD (przy średniorocznym tempie wzrostu na poziomie ok. 30%).

Jednocześnie Symantec zamierza zintegrować wszystkie rozwiązania z tej części w jednym produkcie, rozwijając Nortona w zakresie funkcjonalności ATP i DLP. Pod koniec tego roku finansowego Symantec zamierza wprowadzić na rynek ATP Threat Gefense Gateway.

Z kolei rynek, na którym działa część Symanteca związana z zarządzaniem informacją, wart był w roku 2013 ok. 11 mld USD. W 2018 roku ma to być już 16 mld USD. Udział w nim Symanteca szacowany jest na 2,5 mld USD, a w ostatnim roku ta część biznesu wzrosła o 27%. Oferta rozwiązań typu Information Management obejmuje rozwiązana do backupu i odzyskiwania danych, archiwizacji, czy systemów pamięci masowych. Wśród produktów tej części Symanteca znajdują się m.in. NetBackup 5330 Integrated Appliance, czy NetBackup and Recovery-as-a-Service (RaaS) for Azure Cloud.

Parę dni wcześniej HP także poinformowało o podziale na dwie części – „drukarkowo-komputerową” – HP Inc. oraz Hewlett-Packard Enterprise działająca w segmencie rozwiązań biznesowych. W tym miesiącu także eBay zdecydował o wydzieleniu biznesu związanego z płatnościami PayPal. Ciekawe kto następny? 🙂

 

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *