Programowanie

Uniwersytet Warszawski w czołówce akademickich mistrzostw w programowaniu ACM ICPC

W Rapid City w Południowej Dakocie 399 najlepszych programistów walczyło o tytuł Mistrza Świata 41. Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym. Drużyna Uniwersytetu Warszawskiego zdobyła 2. miejsce, za drużyną z ITMO University w St. Petersburgu. 

Uniwersytet Warszawski w czołówce akademickich mistrzostw w programowaniu ACM ICPC
Photographer: Randy Piland

Drużyna z UW rozwiązała – podobnie, jak 5 innych drużyn – rozwiązała wszystkie 10 zadań, ale z drugim czasem. W pierwszej piątce znalazły się jeszcze drużyny z: Seoul National University, St. Petersburg State University oraz Moscow Institute of Physics & Technology. W zawodach sponsorowanych przez IBM wzięły udział 3 zespoły z Polski reprezentujące wspomniany Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Wrocławski.

„Bitwa mózgów” to najstarszy, największy oraz najbardziej prestiżowy konkurs programowania na świecie. Rywalizacja wymaga kreatywności i umiejętności pracy w grupie, ponieważ każdy zespół ma do rozwiązania serię rzeczywistych i bardzo złożonych problemów, a do dyspozycji tylko jeden komputer i pięć godzin.

W ciągu ostatnich 40 lat Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym urosły do wydarzenia o randze światowej” – mówi dr Bill Poucher, dyrektor wykonawczy Mistrzostw oraz prof. Uniwersytetu w Baylor. “Jesteśmy niezwykle podekscytowani mogąc obserwować zmagania studentów, którzy podczas konkursu, od 20 lat wspieranego przez IBM, będą sprawdzać swoją kreatywność oraz umiejętności programowania” – dodał.

Poza walką o zwycięstwo w światowym finale studenci będą mieli okazję poznać najnowsze technologie chmurowe, mobilne, związane z Internetem Rzeczy czy sztuczną inteligencją. “Celem IBM – jako głównego sponsora – jest uhonorowanie najlepszych programistów wśród studentów, pokazanie im najnowszych trendów technologicznych, takich jak rozwiązania chmurowe czy sztuczna inteligencja, oraz zachęcenie do rozwijania kariery w obszarze IT” – mówi Jonas Jacobi, wiceprezes programu IBM Developer Advocacy. “Na całym świecie chmura obliczeniowa i inne technologie zmieniają sposób prowadzenia biznesu, dlatego ci utalentowani programiści mają przed sobą wspaniałe perspektywy” – dodaje.

Finaliści przeszli przez serię lokalnych i regionalnych eliminacji rozgrywanych jesienią 2016 roku. W I etapie na całym świecie wzięło udział 300 tys. osób, a do poziomu regionalnego zakwalifikowało się łącznie 46 381 uczestników z prawie 3000 uczelni wyższych i ze 103 krajów.

Finał rozpoczął się 24 maja br. o godz. 17 czasu polskiego. Wyniki konkursu dostępne są na stronie https://icpc.baylor.edu/worldfinals/results.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *