Artykuł z magazynu ITwizProgramowaniePolecane tematy

Windows 10, czyli zmiana podejścia do tworzenia aplikacji na platformy Microsoftu

Windows 10 to nowe rozwiązania dla użytkowników, ale też programistów, administratorów i specjalistów IT. Wprowadzone w systemie operacyjnym Microsoftu innowacje w zakresie tworzenia aplikacji, a także wdrażania i zarządzania nimi zaprezentowano podczas cyklu konferencji Windows 10 Technology Summit.

Windows 10, czyli zmiana podejścia do tworzenia aplikacji na platformy Microsoftu

Polska edycja konferencji Windows 10 Technology Summit składała się z cyklu czterech – odbywających się kolejno: we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie i Trójmieście – spotkań poświęconych najnowszej odsłonie środowiska Windows. Każdej konferencji towarzyszyły prezentacje szczegółowo omawiające zmiany – istotne dla użytkowników biznesowych – udostępnione w nowej odsłonie Windows. Nowa formuła konferencji została wprowadzona zamiast – odbywających się do 2013 roku – konferencji Microsoft Technology Summit.

Filary strategii Microsoftu

„Nasza strategia jest dziś oparta na trzech podstawowych filarach. Po pierwsze, jest to rozwijana od lat koncepcja inteligentnej chmury. Drugi filar to dążenie do założenia, że tworzymy platformę pozwalającą pracować w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie bez utraty produktywności. Trzeci filar stanowią różnego rodzaju urządzenia bardziej osobiste – naszym celem od lat jest stworzenie takiego systemu i takich rozwiązań sprzętowych, które zapewnią użytkownikom w pełni osobistą interakcję” – dodaje Rafał Albin, dyrektor Działu Nowych Technologii w Microsoft Polska. System operacyjny Windows 10 jest efektem strategii zakładającej, że doświadczenia użytkowników różnego rodzaju urządzeń będą identyczne, bez względu na to, z jakiego rodzaju urządzenia w danej chwili korzystają.

Microsoft, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom deweloperów, zdecydował się na stworzenie jednolitej, niezależnej od warstwy sprzętowej, platformy aplikacyjnej. Pierwszym, ważnym krokiem w kierunku takiego ujednolicenia było wyposażenie systemów Windows 8, Windows Phone 8 oraz środowiska operacyjnego konsoli Xbox One w jedno jądro systemu oraz identyczne sterowniki. Dzięki temu w taki sam sposób odbywała się m.in. obsługa urządzeń I/O. Wraz z premierą środowisk Windows 8.1 oraz Windows Phone 8.1 ujednolicony został sposób pisania rozwiązań aplikacyjnych.

„Fakt, że użytkownicy mogą korzystać z jednego systemu operacyjnego, niezależnie od platformy sprzętowej, ma duże znaczenie. Bardzo istotne jest także to, że Windows 10 stanowi jedną platformę aplikacyjną. Oznacza to jeden sposób tworzenia aplikacji, bez względu na to, za pośrednictwem jakiego urządzenia będzie ona używana” – mówi Rafał Albin. W strategię rozwoju oferty Microsoftu wpisuje się też rozwój oferty oprogramowania biznesowego i technologii cloud computing – obsługiwanych obecnie przez ponad 600 centrów danych na świecie – oraz urządzeń osobistych i mobilnych. Natomiast kolejnym krokiem ewolucji urządzeń osobistych Microsoftu ma być – zaprezentowany w październiku – komputer Surface Book.

Najlepszy Windows dla programistów

Najnowsza odsłona środowiska operacyjnego Windows wprowadza również wiele rozwiązań ułatwiających tworzenie oprogramowania – z myślą o niemal dowolnej platformie sprzętowej. „Żyjemy w świecie, gdzie aby dotrzeć do konsumenta, programista musi obsłużyć kilkadziesiąt różnych platform sprzętowych. Świat programowania istotnie się skomplikował” – podkreśla Tomasz Kopacz, Principal Technical Architect w Microsoft Polska. Microsoft, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom deweloperów, zdecydował się na stworzenie jednolitej, niezależnej od warstwy sprzętowej, platformy aplikacyjnej. Pierwszym, ważnym krokiem w kierunku takiego ujednolicenia było wyposażenie systemów Windows 8, Windows Phone 8 oraz środowiska operacyjnego konsoli Xbox One w jedno jądro systemu oraz identyczne sterowniki. Dzięki temu w identyczny sposób odbywała się m.in. obsługa urządzeń I/O. Wraz z premierą środowisk Windows 8.1 oraz Windows Phone 8.1 ujednolicony został sposób pisania rozwiązań aplikacyjnych.

Dalej idące ułatwienia wprowadzono w Windows 10. „W przypadku Windows 10 komunikat jest bardzo prosty – jedna aplikacja na wszystkie możliwe platformy sprzętowe i programista piszący jeden kod. Mimo że mamy do czynienia z różnymi kategoriami sprzętu, to z punktu widzenia programisty tworzy on jedną, uniwersalną aplikację, na bazie jednego pakietu SDK, może korzystać z jednego środowiska dystrybucji oprogramowania. Ten sam kod oprogramowania można bez żadnych zmian uruchomić na każdym urządzeniu. Nic jednak nie zwalnia programistów od myślenia o tym, w jaki sposób wykorzystać specyficzne możliwości każdego z rodzajów urządzeń” – mówi Tomasz Kopacz.

W przypadku Windows 10 komunikat jest bardzo prosty – jedna aplikacja na wszystkie możliwe platformy sprzętowe i programista piszący jeden kod. Mimo że mamy do czynienia z różnymi kategoriami sprzętu, to z punktu widzenia programisty tworzy on jedną, uniwersalną aplikację, na podstawie jednego pakietu SDK, może korzystać z jednego środowiska dystrybucji oprogramowania. Ten sam kod oprogramowania można bez żadnych zmian uruchomić na każdym urządzeniu. Nic jednak nie zwalnia programistów od myślenia o tym, w jaki sposób wykorzystać specyficzne możliwości każdego z rodzajów urządzeń.
Tomasz Kopacz, Principal Technical Architect w Microsoft Polska

Uniwersalne środowisko aplikacyjne

Warto dodać, że częścią systemu Windows 10 jest dedykowane środowisko aplikacyjne – Universal Windows Platform (UWP). „Mówiąc precyzyjnie, aplikacje nie są pisane dla Windows 10, ale dla platformy Universal Windows Platform. Jest to tak naprawdę zbiór funkcjonalności, które mogą zostać wykorzystane przez programistów. Na starcie aplikacji można odpytać system operacyjny pod kątem obsługiwanych przez urządzenie funkcjonalności i potem wykorzystać je bądź zignorować” – podkreśla Tomasz Kopacz. Środowisko Universal Windows Platform jest aktualizowane niezależnie od pozostałych elementów systemu Windows.

Uzupełnieniem możliwości Universal Windows Platform są m.in. narzędzia pozwalające na łatwe portowanie aplikacji stworzonych z myślą o starszych wersjach systemu Windows, a także podobne rozwiązania dla systemów iOS oraz Android. Co ważne, rozwiązania wspierające tworzenie aplikacji mobilnych są zaprojektowane tak, aby programiści mogli tworzyć aplikacje, korzystając z przyzwyczajeń znanych ze środowisk mobilnych Apple czy Google. Środowisko aplikacyjne UWP dysponuje też wieloma nowymi funkcjonalnościami i mechanizmami pozwalającymi, przykładowo, na wzbudzanie zadań działających w tle za pomocą komunikacji TCP/IP czy współdzielenie danych pomiędzy aplikacjami.

Odpowiedź na potrzeby biznesu

Zdaniem przedstawicieli Microsoftu, system Windows 10 odpowiada na potrzeby użytkowników w kontekście bezpieczeństwa, obsługi nowych kategorii urządzeń, a także oczekiwań dotyczących wysokiej ergonomii i produktywności. Kluczowe znaczenie ma jednak mobilność i wsparcie zmieniającego się charakteru pracy zawodowej.

„Mobilność to zmiana charakteru pracy, ale też sposobu korzystania z komputerów i urządzeń mobilnych” – podkreśla Mariusz Kędziora, Technical Evangelist w Microsoft Polska. Powołuje się na analizy Forrester Reseach. Z przeprowadzonych dwa lata temu badań wynika bowiem, że 37% pracowników pracuje z 3 lub więcej miejsc, zaś 53% pracowników regularnie używa co najmniej 3 urządzeń. „Prawie 50% osób korzystających z tabletów w celach służbowych stosuje co najmniej jedną aplikację biznesową, którą zakupili samodzielnie” – dodaje Mariusz Kędziora. Coraz częściej oczekiwania użytkowników stoją w sprzeczności z oczekiwaniami administratorów i osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo firmowych danych czy zapewnienie użytkownikom narzędzi biznesowych w jak najkrótszym czasie. „Windows 10 jest naszą odpowiedzią na wiele aspektów biznesowych. Staramy się, aby był to system bezpieczny i pozwalający w planowy, ale bardzo dynamiczny sposób rozwijać firmową infrastrukturę, a zarazem taki, z którego użytkownicy będą chcieli korzystać” – podkreśla Mariusz Kędziora.

Nowe oprogramowanie dla nowego sprzętu

Podczas konferencji swoje rozwiązania prezentowali też przedstawiciele Intela, partnera Windows 10 Technology Summit. „Branża IT rośnie 7-krotnie szybciej niż inne, bardziej tradycyjne obszary światowej gospodarki. Jednocześnie Prawo Moore`a w pewnym stopniu obrazuje dynamikę transformacji, które zachodzą w społeczeństwach, biznesie i światowej gospodarce” – podkreśla Tomasz Hodakowski, Business Development Manager w Intel Polska. Omawiając nowe rozwiązania firmy Intel, które potencjalnie mogą zrewolucjonizować sposób wykorzystania rozwiązań IT, Tomasz Hodakowski wskazywał m.in. na nowe technologie bezprzewodowe, rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa i kontroli dostępu, a także interfejsy naturalne umożliwiające sterowanie komputerem za pomocą gestów i głosu.

Wiele nowych zastosowań może mieć także nowa, rozwijana przez Intel we współpracy z firmą Micron Technology, technologia szybkiej, nieulotnej i wyjątkowo pojemnej pamięci opartej na trójwymiarowym zapisie danych. Technologia Intel 3D XPoint ma łączyć świat pamięci operacyjnej i nośników pamięci masowej. Technologia tego typu ma pozwalać m.in. na przechowywanie w szybkiej pamięci zarówno całego systemu operacyjnego, jak i aplikacji. Skutkować to ma wyjątkową szybkością działania komputera.

Z kolei rozwój układów firmy Intel podążać ma w kierunku większej skalowalności i efektywności energetycznej, a także mocy obliczeniowej – również pod kątem obsługi grafiki. Procesory Intel Core 6. generacji wprowadzają też nowe funkcje pozwalające m.in. szybko dostosowywać stan energetyczny do obciążenia, rozszerzyć obsługę interfejsów I/O czy podnieść bezpieczeństwo danych – już na poziomie procesora. „Intel Core to dziś jedna architektura i szeroki wybór dedykowanych platform obliczeniowych – od centrów danych, przez urządzenia osobiste i ultramobilne, po internet rzeczy i elektronikę noszoną” – dodaje Tomasz Hodakowski.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *