MENU

Dell Technologies zainwestuje miliard dolarów w rozwiązania IoT

18 października 2017Branża, Polecane tematy, Rynek

Środki te zostaną przeznaczone m.in. na prace badawczo-rozwojowe w zakresie technologii i rozwiązań związanych z biznesowym wykorzystaniem Internetu Rzeczy przy zastosowaniu mechanizmów sztucznej inteligencji. Za realizację strategii Dell Technologies w obszarze Internetu Rzeczy odpowiada nowo utworzony dział biznesowy.

Strategia Dell Technologies w obszarze technologii związanych z Internetem Rzeczy zakłada m.in. tworzenie rozwiązań wspierających tworzenie infrastruktury IoT od podstaw, a także optymalizację jej funkcjonowania przy zastosowaniu algorytmów sztucznej inteligencji. Zdaniem przedstawicieli spółki popularyzacja koncepcji Internetu Rzeczy wymusza bardziej zdecentralizowane podejście do procesów przetwarzania danych, pozwalające na częściową obróbkę danych blisko źródła ich pozyskania. Tym samym niezbędne staje się wyposażenie urządzeń brzegowych sieci IT w większą moc obliczeniową, a także selektywne i oparte na mechanizmach sztucznej inteligencji podejście do analizy danych.

Tego typu – rozwijane przez Dell Technologies – urządzenia mają stanowić m.in. fundament nowoczesnej infrastruktury IT wspierającej oczekiwania użytkowników biznesowych w zakresie jak najszerszego wykorzystania danych w procesach decyzyjnych. Wyposażone w sztuczną inteligencję urządzenia IoT zostały określone przez przedstawicieli Dell Technologies mianem „IQT” lub IQ of Things. Zwrot ten ma też oddawać charakter zmian związanych z koniecznością zdecentralizowania środowisk IoT poprzez zastosowanie algorytmów uczenia maszynowego.

Za realizację strategii Dell Technologie w kontekście Internetu Rzeczy odpowiada nowo utworzony w strukturach firmy dział biznesowy. Do kompetencji nowego działu należeć ma m.in. zapewnienie wsparcia na potrzeby wdrażania i wykorzystania technologii, rozwiązań oraz usług związanych z budową i użytkowaniem infrastruktury Internetu Rzeczy. Będą to rozwiązania i usługi z całej oferty Dell Technologies. Nowy dział będzie też odpowiedzialny za tworzenie rozwiązań wspierających bardziej wyspecjalizowane i zaawansowane potrzeby z zakresu IoT, a także – za tworzenie planów wdrożeń koncepcji Internetu Rzeczy na potrzeby realizacji konkretnych celów biznesowych klientów. W skali trzech najbliższych lat na rozwój oferty i technologii związanych z biznesowym wykorzystaniem koncepcji Internetu Rzeczy firma Dell Technologies ma przeznaczyć kwotę sięgającą 1 mld USD.

Popularyzacja koncepcji Internetu Rzeczy wymusza bardziej zdecentralizowane podejście do procesów przetwarzania danych, pozwalające na częściową obróbkę danych blisko źródła ich pozyskania. Tym samym niezbędne staje się wyposażenie urządzeń brzegowych sieci IT w większą moc obliczeniową, a także selektywne i oparte na mechanizmach sztucznej inteligencji podejście do analizy danych.

Z oficjalnych zapowiedzi wynika, że w ofercie Dell Technologies pojawi się m.in. rozwiązanie Project Nautilus, które pozwala wykorzystać rozwiązania Dell EMC Isilon i ECS w roli platformy pamięci masowej IoT na potrzeby analizy danych w czasie rzeczywistym; hiperkonwergentna platforma zapewniająca lokalnie możliwości obliczeniowe, pamięci masowe oraz funkcje analityczne (będzie to część rodziny rozwiązań VMware Pulse); rozwiązanie RSA umożliwiające efektywne monitorowanie zagrożeń – także w warstwie brzegowej sieci.

W obszarze usług oferowane będą m.in. usługi doradztwa strategicznego obejmujące wsparcie w procesie wyznaczania celów biznesowych, strategii i kierunków rozwoju, budowy infrastruktury, usług wdrożenia i wsparcia. Dell Technologies będzie też oferować usługi wdrożenia rozwiązań opartych na koncepcji rozproszonego przetwarzania analitycznego World Wide Herd, a także wsparcie w zakresie analityki danych geograficznie rozproszonych i uczenia głębokiego w ramach zbiorów danych o przenaszalności ograniczonej z powodu rozmiarów, poufności lub regulacji prawnych.

Kierownictwo nad nową strukturą objął Ray O’Farrell, wiceprezes i dyrektor ds. technologii w firmie VMware. „Nasz nowy dział rozwiązań IoT będzie współpracować ze wszystkimi innymi jednostkami w ramach organizacji oraz z zewnętrznymi partnerami, abyśmy mieli pewność, że dostarczamy klientom odpowiednie technologie – po to, by mogli oni szybciej i skuteczniej wdrażać rozwiązania z obszaru Internetu rzeczy” – podkreśla Ray O’Farrell.

Według zapowiedzi oferta Dell Technologies w obszarze rozwiązań IoT ma opierać się m.in. na ekosystemie rozwiązań rozwijanych przez firmy należące do grupy kapitałowej, a także – przez „starannie dobranych” partnerów. Ma to być odpowiedź na oczekiwania klientów związane z chęcią współpracy z jednym partnerem dysponującym wszystkimi narzędziami i wiedzą, które są niezbędne do kompleksowej realizacji projektów IoT. Zgodnie z zapowiedziami w gronie zaangażowanych w projekty IoT partnerów Dell Technologies znajdą się m.in. firmy, takie jak: Intel, Microsoft i SAP. Przedstawiciele Dell Technologies podkreślają też m.in., że w ramach partnerstwa technologicznego już teraz nad stworzeniem zintegrowanego rozwiązania IoT zoptymalizowanego pod kątem rozwiązań analitycznych i branżowych zastosowań biznesowych wspólnie pracują zespoły SAP i VMware. Budowane rozwiązanie będzie oparte na oprogramowaniu VMware Pulse IoT Center, środowisku SAP Cloud Platform, a także technologiach SAP Leonardo.

Dział rozwiązań IoT będzie też ściśle współpracował z należącą do Dell Technologies spółka venture capital. Realizowane za jej pośrednictwem inwestycje w startupy technologiczne mają pozwolić na zwiększenie dynamiki rozwoju technologii i tworzenia nowych rozwiązań Dell Technologies w zakresie Internetu Rzeczy, a także przetwarzania danych pochodzących z infrastruktury IoT przy użyciu algorytmów sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Wśród wspieranych przez spółkę Dell Technologies Capital startupów znalazły się m.in. firmy rozwijające: procesor zaprojektowany pod kątem analizy danych sekwencyjnych nowej generacji (Edico Genome), oprogramowanie wspierające analizę danych na poziomie urządzeń brzegowych (FogHorn Systems), układy logiczne zoptymalizowane pod kątem przyspieszenia rozwiązań sztucznej inteligencji (Graphcore), a także rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa IoT (Zingbox).

The following two tabs change content below.
Piotr Waszczuk

Piotr Waszczuk

Zastępca redaktora naczelnego ITwiz. O rynku nowych technologii pisze od 12 lat. Autor publikacji, wywiadów, artykułów oraz opracowań dotyczących trendów i wydarzeń rynku IT, a także systemów wspierających biznes oraz nowych technologii. Redaktor prowadzący Raporty ITwiz poświęcone technologii in-memory oraz rozwiązaniom cloud computing. Autor licznych relacji z konferencji branżowych, publikacji analitycznych, materiałów typu case study i tłumaczeń.

Podobne tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »