MENU

Huawei pracuje nad użyciem technologii 5G w biznesie

24 października 2017Rynek

Przedstawiciele firmy Huawei poinformowali o zakończeniu drugiej fazy badań i rozwoju technologicznego w technologii 5G organizowanego przez Grupę Promocji IMT-2020. Chiński koncern angażuje się też w prace mające na celu stworzenie rozwiązań dla następnej fazy 5G, czyli mobilnej i bezprzewodowej architektury komunikacyjnej.

Zgodnie z oficjalnymi informacjami wyniki drugiej fazy testu organizowanego przez Grupę Promocji IMT-2020 (5G) uznano za zadowalające. W ramach testów osiągnięto średnią szybkość transmisji danych przy paśmie o szerokości 200 MHz o niskiej częstotliwości na poziomie ponad 32 Gbps. Testy badawczo-rozwojowe w technologii 5G w Chinach rozpoczęto w 2016 roku.

Jednocześnie, według zapowiedzi, do roku 2020 roku Huawei będzie koncentrować się na weryfikacji technologii oraz funkcjonalności rozwiązań 5G, a także przygotowaniu ich do wdrożeń komercyjnych. W tym czasie prowadzone będą też projekty testowe i pilotażowe związane z wykorzystaniem technologii opartych na transmisji 5G w realnych zastosowaniach. Wspólne prace badawczo-rozwojowe mają być prowadzone m.in. we współpracy z wyspecjalizowaną w automatyce przemysłowej firmą Festo. Z kolei we współpracy z firmą Intel prowadzone będą m.in. testy w zakresie rozwoju interoperacyjności infrastruktury 5G. Testy mają być prowadzone w ramach rzeczywistym, mobilnych środowisk wykorzystujących infrastrukturę telekomunikacyjną Huawei i urządzenia końcowe wykorzystujące rozwiązania firmy Intel.

Huawei pracuje też nad nowymi rozwiązaniami pozwalającymi na efektywne wykorzystanie możliwości transmisji 5G m.in. w sektorze energetycznym. Zaprezentowane podczas targów PT EXPO 2017 rozwiązanie pozwala m.in. sterować siecią energetyczną w za pośrednictwem urządzeń wykorzystujących transmisję 5G i w sposób gwarantujący m.in. niskie czasy reakcji. Podczas prezentacji zademonstrowano rozwiązania pozwalające przywrócić zasilanie do miejsca, w którym nastąpiła utrata mocy w czasie sięgającym jedynie 300 ms. Zdaniem przedstawicieli Huawei było to możliwe za sprawą wyjątkowo niskiego opóźnienia w transmisji 5G. Wedle zapowiedzi, nowe rozwiązanie wspierające podział sieci 5G na wiele warstw (network slicing) może być wykorzystane m.in. do tworzenia infrastruktury Internetu Rzeczy oraz na potrzeby inteligentnych sieci energetycznych.

The following two tabs change content below.
Piotr Waszczuk

Piotr Waszczuk

Zastępca redaktora naczelnego ITwiz. O rynku nowych technologii pisze od 12 lat. Autor publikacji, wywiadów, artykułów oraz opracowań dotyczących trendów i wydarzeń rynku IT, a także systemów wspierających biznes oraz nowych technologii. Redaktor prowadzący Raporty ITwiz poświęcone technologii in-memory oraz rozwiązaniom cloud computing. Autor licznych relacji z konferencji branżowych, publikacji analitycznych, materiałów typu case study i tłumaczeń.

Podobne tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »