ProgramowaniePolecane tematy

Konkurs Dane po Warszawsku, czyli open data w praktyce

Weź udział w konkursie zgłaszając własny projekt aplikacji lub podejmij się rozwiązania problemu zgłoszonego przez organizację pozarządową bądź Biuro Urzędu m.st. Warszawy. Wyślij zgłoszenie i wygraj konkurs Dane po warszawsku!

Konkurs Dane po Warszawsku, czyli open data w praktyce

Magazyn ITwiz objął patronat nad konkursem trochę kibicując temu, co Warszawa od kilku lat robi z danymi miejskimi, a trochę zainspirowani tym, co tworzy – opisywana przez nas w ITwiz 2/2015 – spółka Ifinity. W autobusach linii 185 i na przystankach tej linii zainstalowano beacony, dzięki temu dostajemy informacje – w formie komunikatów push – zarówno o tym, za ile przyjedzie autobus, jak i o tym, że właśnie zbliża się do naszego przystanku. Inne możliwości tego rozwiązania to ‘przełączenie’ się w tryb wewnętrzny. Dzięki temu – za pośrednictwem aplikacji Miasta Stołecznego Warszawy – potencjalnie możemy otrzymać dostęp do bezpłatnych e-booków i audiobooków. Gdy zaś będziemy się zbliżać do miejsca docelowego otrzymamy informację o tym, aby wysiąść

Fundacja TechSoup, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, Politechnika Warszawska i Orange Labs działając pod patronatem honorowym Prezydent m.st. ‎Warszawy‬ zapraszają do udziału w konkursie na ‪‎aplikacje‬, które ułatwią życie mieszkanek i mieszkańców stolicy. Projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Innowacje Społeczne.

Zgłaszać własny konkurs można do 31 marca, po czym nastąpi głosowanie na stronie internetowej. Na jego podstawie wybranych zostanie 10 pomysłów. Kolejne 10 wybierze jury. Wszystkie 20-cia ma przejść do dalszej realizacji. Oceniane będą m.in. potencjalny pozytywny wpływ na życie mieszkańców Warszawy, przyjezdnych i/lub na rozwój przedsiębiorczości; trwałość i potencjał rozwojowy rozwiązania; innowacyjne wykorzystanie technologii, danych lub API; walory user experience; stosowanie otwartych licencji (odpowiednich do rodzaju publikowanych treści i oprogramowania) oraz stosowanie standardu WCAG 2.0.

Przeczytaj również
Najlepsze, polskie firmy programistyczne w roku 2020 wg serwisu Clutch

Dotychczas zgłoszono już m.in.:

  • · aplikację, która ma pomóc rodzicom i opiekunom osób starszych lub osób niepełnosprawnych spotkać w swojej okolicy ludzi w podobnej sytuacji życiowej,
  • · wyszukiwarkę miejsc parkingowych,
  • · aplikację wyszukująca według zadanych kryteriów miejsca aktywności pod chmurką i planująca trasę treningu;
  • · inteligentne przystanki i sieć transportową,
  • · aplikację mającą za zadanie wskazanie użytkownikowi najkrótszej możliwej drogi z punktu A do punktu B,
  • · serwis korzystający z tzw. rozszerzonej rzeczywistości pokazujący dostępne nieruchomości w najbliższej okolicy,
  • · aplikację pokazującą za pomocą mapy bądź wskaźnika kompasowego, gdzie znajdują się najbliższe darmowe sieci Wi-Fi.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są na stronie projektu Dane po Warszawsku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *