MENU

Mozilla, Microsoft i Google robią porządek w dokumentacji web API

25 października 2017Branża, Programiści, Rynek

Twórcy najpopularniejszych przeglądarek internetowych – Chrome’a, Firefoksa oraz Internet Explorera i Edge porozumieli się w sprawie umieszczenia dokumentacji wszystkich interfejsów web API ich produktów w jednym miejscu. Owym repozytorium będzie MDN Web Docs, czyli część zarządzanego przez Mozillę serwisu wiki Mozilla Developer Network (MDN).

Do tej pory w serwis Mozilla Developer Network był wyłącznie źródłem informacji o dokumentacji web API – interfejsów komunikacyjnych, wykorzystywanych przez przeglądarki i serwery webowe – tylko dla przeglądarki Firefox. Brakowało natomiast spójnego źródła cennych dla programistów informacji na temat działania innych popularnych przeglądarek internetowych. Jeśli więc twórca aplikacji lub strony internetowej chciał upewnić się, że stworzony przez niego kod aplikacyjny będzie poprawnie działał w najpopularniejszych przeglądarkach, a co za tym idzie – chciał zdobyć dokumentację API wykorzystywanych przez wszystkie przeglądarki – musiał po kolei odwiedzać serwisy producentów lub społeczności wszystkich takich aplikacji. Teraz zdobywanie informacji o web API ma być znacznie prostsze, bo w jednym miejscu znaleźć będzie można dokumentację dotyczącą wszystkich popularnych programów.

Przy okazji zmian w zasadach przechowywania i udostępniania informacji o webowych interfejsach komunikacyjnych powołano również specjalną radę, w skład której weszli przedstawiciele Mozilli, Google, organizacji W3C, a także Microsoftu oraz Samsunga. Jej zadaniem będzie dbanie o to, by MDN zawsze udostępniał neutralne, obiektywne i merytoryczne informacje nt. standardów webowych. Co ciekawe, w radzie nie znalazł się żaden przedstawiciel Apple – aczkolwiek jej przedstawiciele nie wykluczają, że taka osoba dołączy do niej w przyszłości.

Microsoft już zapowiedział, że internauci trafiający do serwisu Microsoft Developer Network (MSDN) w poszukiwaniu informacji o web API przeglądarek firmy będą przekierowywani do MDN Web Docs. Znalazły się tam już m.in. kompletne dane dotyczące interfejsów API wykorzystywanych w przeglądarkach giganta z Redmond. W przypadku Google proces przenoszenia danych nt. Web API Chrome’a do serwisu Mozilli trwał już od kilku lat – teraz firma zamierza uzupełnić te zasoby m.in. o testy kompatybilności ze standardami webowymi, a także narzędzia pomocne twórcom przeglądarek w znajdowaniu błędów w implementacji Web API.

Dodajmy, iż z informacji przedstawionych przez Mozillę wynika, że w ostatnim czasie, za sprawą wysokiej aktywności społeczności programistów, zasoby MDN błyskawicznie się powiększają. Tylko w tym roku ponad 8 tys. uczestników programu opublikowało 76 tys. notatek, komentarzy i poprawek. Co ciekawe niecałe 7 proc. z nich było dziełem pracowników firmy Microsoft.

Podobne tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »