MENU

OVH będzie oferować usługi związane ze sztuczną inteligencją i Big Data

17 października 2017Branża, Polecane tematy, Rynek

Tegoroczna konferencja OVH Summit to okazja podsumowania 18 lat działalności, a także planów rozwoju oferty firmy OVH. Francuski dostawca planuje dalszy rozwój usług chmurowych i własnej infrastruktury. Zapowiada też wprowadzenie usług związanych z gromadzeniem i przetwarzaniem zbiorów Big Data, także przy użyciu sztucznej inteligencji.

Hasłem tegorocznej konferencji OVH było „Next Level” – ten następny poziom to przygotowanie gotowych rozwiązań dla klientów oczekujących narzędzi zgodnych z globalnymi przewidywaniami dotyczącymi IT i ogólnie świata technologii. Prognozy te dotyczą m.in. czwartej rewolucji przemysłowej, upowszechnienia Internetu Rzeczy i sieci telekomunikacyjnych w standardzie 5G, a także dalszy postęp cyfrowej transformacji biznesu i zwiększenie dynamiki generowania danych, które będą pozyskiwane, przechowywane i przetwarzane w celach biznesowych.

Jean-Louis Queguiner, odpowiedzialny w OVH za rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji i analizy dużych zbiorów danych podkreśla, że fundamentem oferty OVH w tym obszarze będzie oferowanie rozwiązań wspierających gromadzenie danych. Jego zdaniem odpowiedni sposób zgromadzenia i skatalogowania dane stanowi podstawę do dalszej pracy nad nimi. Jean-Louis Queguiner porównuje funkcjonowanie opartej na sztucznej inteligencji infrastruktury wspierającej przetwarzanie Big Data do sieci, która jest wykorzystywana do połowu ryb. Chodzi o możliwość sprawnego filtrowania danych i dostęp do narzędzi umożliwiających wykorzystanie najbardziej istotnych w danym momencie informacji. Co ważne, według zapowiedzi oferta OVH w obszarze analityki Big Data przy zastosowaniu algorytmów sztucznej inteligencji ma pozwalać na ograniczenie ewentualnych ryzyk biznesowych związanych z wykorzystaniem tego typu narzędzi na szeroką skalę. Stosowne rozwiązania w ofercie OVH będą bowiem dostępne w modelu usługowym.

Przedstawiciele OVH zapewniają też, że firma korzysta z podobnych rozwiązań na własne potrzeby – wykorzystanie analityki Big Data ma pozwolić na zwiększenie efektywności i optymalizację procesów operacyjnych, a także podniesienie jakości obsługi klienta. Warto dodać, że już dziś oferta OVH jest dość kompleksowa i dopasowana do różnych potrzeb biznesowych. OVH oferuje swoje usługi szerokiemu gronu klientów z całego świata. Zapowiadany jest też dalszy, systematyczny rozwój infrastruktury. Obecnie OVH dysponuje 27 centrami danych w 12 lokalizacjach na całym świecie. Docelowo globalna infrastruktura OVH ma obejmować 50 takich ośrodków. Warto wspomnieć, że podczas ubiegłorocznej konferencji OVH Summit ogłoszono plan budowy data center OVH w Polsce. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, w latach 2016-2020 OVH zamierza przeznaczyć na inwestycje rozwojowe środki rzędu 1,5 mld euro. Strategia OVH zakłada też rozwój infrastruktury sieciowej łączącej poszczególne ośrodki przetwarzania.

Warto dodać, że od maja 2017 roku OVH jest też operatorem należącej wcześniej do VMware platformy vCloud Air. Podczas konferencji OVH Summit 2017 ogłoszono także plany dalszego zacieśnienia współpracy pomiędzy firmami OVH i VMware. Dotyczy ona m.in. rozwoju i wdrażania technologii opartych na kompleksowej wirtualizacji infrastruktury centrów danych.

Według przedstawicieli firmy, OVH jest w tej chwili jedynym liczącym się graczem z Europy oferującym swoje usługi chmurowe na całym świecie. Zdaniem przedstawicieli OVH dla klientów z Europy duże znaczenie ma europejski rodowód firmy, a także zgodność oferowanych usług z europejskimi regulacjami. Jednocześnie, jednym z kluczowych obszarów strategicznego rozwoju OVH są Stany Zjednoczone.

OpenCloud Fundation – nowa inicjatywa na rzecz chmury

Jednym z kluczowych wydarzeń podczas OVH Summit 2017 było także ogłoszenie porozumienia „OpenCloud Fundation”. W skład tej organizacji wchodzą – oprócz OVH – firmy, takie jak: Intel, Acronis, Aruba, BCG, CISPE, CITC EuraRFID, Linkbynet, NetApp oraz OpenStack Foundation. Celem fundacji jest promowanie technicznych standardów, tworzenie rekomendacji dotyczących nowych regulacji, a także promocja organizacji spełniających wymogi związane z wykorzystaniem na szeroką skalę rozwiązań OpenCloud m.in. w obszarze ochrony danych, respektowania własności intelektualnej i interoperacyjności.

The following two tabs change content below.
Paweł Okopień

Paweł Okopień

Dziennikarz technologiczny od 6 lat. Autor tekstów do magazynu i serwisu ITwiz. Obserwator szybko zmieniającego się rynku technologicznego z zaciekawieniem spoglądający na polskie start-up’y. Pasjonat nowinek na rynku elektroniki konsumenckiej. Autor artykułów wywiadów recenzji i relacji z konferencji branżowych. Pomysłodawca i organizator Media-Internet-Technologie – łódzkich spotkań poświęconych tematyce okołotechnologicznej.

Podobne tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »