Pobierz bezpłatnie Magazyn ITwiz 9/2021

Pobierz bezpłatnie Magazyn ITwiz 9/2021

W numerze tym publikujemy obszerny wywiad z Mariuszem Chudym, nowym Partnerem PwC Polska, odpowiadający za rozwój usług chmurowych i cyfrową transformację klientów w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. „Chmura jest niekiedy traktowana jako bardzo duża inwestycja, a także dodatkowy koszt dla organizacji. Tymczasem jest to błędne założenie, które sprowadza projekt jej wdrożenia do wymiany technologii. A chmura to coś więcej. To przede wszystkim zmiana biznesowa i część transformacji cyfrowej organizacji. Tylko przy takim, kompleksowym podejściu do chmury firma może szybko osiągnąć korzyści jednocześnie optymalizując koszty” – podkreśla.
Mariusz Chudy opowiada też w jaki sposób: zbudować strategię chmurową; opisać kompleksowo program transformacji chmurowej i efekty jakie on przyniesie; kontrolować koszty i efekty projektów chmurowych; zdefiniować wartości, tzw. Cloud Business Case, model biznesowy, zgodność z prawem i regulacjami, a także założeń architektury IT, procesów związanych z bezpieczeństwem, modelem operacyjnym i narzędziami migracyjnymi.
W numerze tym rozmawiamy też z Markiem Młyńcem, liderem zespołu ds. technologii w sektorze finansowym w PwC Polska o akceptacji rozwiązań opartych o algorytmy AI w największych przedsiębiorstwach na świecie; najbardziej popularnych obszarach zastosowania sztucznej inteligencji; spodziewanych efektach – obniżenia kosztów i zwiększenia przychodów; największych wyzwaniach dla organizacji, które chcą wykorzystać narzędzia AI, w tym Responsible AI; a także lekcjach wyciągniętych z wdrożenia algorytmów sztucznej inteligencji oraz obliczaniu współczynnika ROI z tego typu projektów.

 

W numerze ITwiz 9/2021 przeczytasz m.in.:

 • Interoperacyjność i odpowiedzialność – na nich powinna opierać się cyfrowa gospodarka budowana na zaufaniu;
 • Nieoczywiste ograniczenia wykorzystania AI – regulacja UE w zakresie sztucznej inteligencji wprowadza m.in. kategorię zabronionych technologii AI;
 • E-faktura – co to jest i kiedy wejdzie w życie;
 • Czy systemy ERP są gotowe na e-Fakturę;
 • Rozporządzenie MiCA, czyli jak Unia Europejska chce uregulować rynek kryptowalutowy;
 • Wielka cofka, czyli przepis na rotację zamiast pracy hybrydowej.
Pobierz bezpłatnie Magazyn ITwiz 9/2021

OD REDAKCJI

Autorzy najnowszego badania PwC US Cloud Business Survey mają dobrą i złą wiadomość. Ta pierwsza to fakt, że kadra zarządzająca dostrzega kluczową rolę chmury zarówno w definiowaniu, jak i osiąganiu założonych celów. Aż 56% jej przedstawicieli uważa, że usługi cloud computing staną się strategiczną platformą dla wzrostu i poprawy innowacyjności ich przedsiębiorstw. Ta druga to informacja, że wciąż niewiele firm jest w stanie w pełni zaspokoić wysokie oczekiwania CXO wobec rozwiązań cloud computing. Ta przepaść między możliwością a rzeczywistością jest wyraźnie odzwierciedlona w wynikach badania PwC.

Z kolei wg ostatnich analiz McKinsey & Co., pełniejsze wykorzystanie chmury w polskich firmach i instytucjach – zwłaszcza w sektorach handlu detalicznego, FMCG oraz transporcie i logistyce – może w roku 2030 przynieść gospodarce w Polsce dodatkowo 121 mld zł! Odpowiada to za 4% PKB. Według analityków McKinsey, wspomniana wyżej znacząca wartość dodatkowego, wygenerowanego Produktu Krajowego Brutto (PKB), mogłaby pochodzić z dwóch obszarów. Pierwszy, oparty jest na innowacjach, a więc szybszym rozwoju biznesu dzięki ulepszonym zastosowaniom zaawansowanej analityki, czujników IoT oraz automatyzacji. Drugi obszar, to modernizacja i korzyści, które odniesie bardziej tradycyjny biznes, np. poprzez obniżenie kosztów infrastruktury IT, zwiększenie elastyczności czy automatyzację.

Zapraszam do lektury,
Adam Jadczak,
redaktor naczelny ITwiz

 • Wypełnij formularz i pobierz Magazyn ITwiz 9/2021

  W celu bezpłatnego pobrania wydania 9/2021 Magazynu ITwiz, podaj adres e-mail, na który prześlemy link pozwalający pobrać publikację.

 • Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest ITwiz Media Group sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Dane osobowe będą przetwarzane w celu umożliwienia pobrania publikacji oraz w celach marketingowych w przypadku udzielenia dobrowolnej zgody. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych przez ITwiz znajdziesz tutaj.
 • Aby ITwiz mógł pozostawać z Tobą w kontakcie i informować Cię na bieżąco o tym, co może Cię zainteresować, potrzebujemy od Ciebie poniższych zgód. Pamiętaj, że są one dobrowolne i możesz je cofnąć w każdym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania do chwili cofnięcia zgody.
 • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.