Branża ITRynek

15 lat mapowania świata – jubileusz Google Maps

Usługa Map Google, z której korzysta obecnie ponad miliard użytkowników, świętuje swe 15-lecie. W związku z jubileuszem Google odświeżyło aplikację i zaprezentowało jej nową ikonę.

15 lat mapowania świata – jubileusz Google Maps

Mapy Google powstały dokładnie 8 lutego 2005 roku, początkowo jako usługa dostępna na komputerach. Ponad dwa lata później trafiły na urządzenia mobilne Blackberry i Palm, a w roku 2008 uruchomiono pierwszą aplikację na Androida. W tym samym roku udostępniono pełną wersję Map w Polsce. Street View z kolei dotarło do naszego kraju cztery lata później – na pierwszych udostępnionych zdjęciach można było obejrzeć ul. Piotrowską w Łodzi. Z końcem 2014 roku uruchomiono funkcję transportu publicznego dla Warszawy, a rok później Mapy udostępniono w trybie offline. Z kolei na koniec 2018 r. pojawiły się nowe zdjęcia Street View z Polski, a w listopadzie ubiegłego roku technologia zamiany tekstu na mowę.

Nowe karty i nowa ikona

Zaktualizowana z okazji 15-lecia aplikacja Map Google na Androida i iOS proponuje teraz pięć nowych kart:

  • Odkrywaj: karta prezentuje informacje i opinie o ok. 200 milionach miejsc na całym świecie (m.in. o restauracjach, atrakcjach lub zabytkach).
  • Dojazd: karta zapewniająca wybór aktualnie optymalnej trasy.
  • Zapisane: użytkownicy aplikacji zapisali już ponad 6,5 miliarda miejsc na Mapach Google. Karta ta pozwala znaleźć je i zorganizować w jednym miejscu.
  • Opublikuj: dzięki tej karcie można dodawać szczegółowe informacje na temat dróg i adresów, brakujących miejsc, a także recenzje biznesowe i zdjęcia.
  • Najnowsze: to źródło wiedzy o trendach oraz miejscach, których nie powinno się przegapić zdaniem lokalnych przewodników. Ponadto, oprócz odkrywania, zapisywania i udostępniania rekomendacji w sieci, użytkownicy mogą bezpośrednio porozmawiać z firmami, aby uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

A tak wygląda nowa ikona, która, jak informują przedstawiciele Google, ma odzwierciedlać ewolucję, którą przeszła organizacja podczas 15 lat mapowania świata. Opiera się ona na kluczowym elemencie dla Map, znanej od samego początku pinezce oznaczającej daną lokalizację.

15 lat mapowania świata – jubileusz Google Maps

Live View w nowej odsłonie

W ubiegłym roku Mapy Google wzbogaciły się o funkcję Live View. Przy pomocy Street View, technologii uczenia maszynowego i czujnikom w smartfonach, funkcja ta pokazuje otoczenie ze wskazówkami nałożonymi w rozszerzonej rzeczywistości. Umieszczone na widoku okolicy strzałki i wskazówki pomagają dotrzeć na miejsce, np. określając, gdzie dokładnie skręcić lub w którą stronę wyruszyć na początku pieszej wędrówki.

W nadchodzących miesiącach Google zapowiada rozszerzanie funkcji  Live View i testowanie nowych możliwości, zaczynając od wyszukiwania miejsca. Dzięki planowanym aktualizacjom użytkownicy będą mogli szybciej dowiedzieć się, jak daleko się ono znajduje i w jakim kierunku powinni się udać.

Nowe informacje o trasie

W minionym roku Mapy zaczęły pokazywać również prognozy zatłoczenia w środkach transportu publicznego (autobusach, tramwajach i metrze), oparte o dane zebrane podczas poprzednich przejazdów. Wkrótce dodane zostaną nowe informacje o trasie, takie jak:

  • Temperatura: będzie można sprawdzić czy według poprzednich pasażerów
    w pojeździe było za ciepło czy za zimno.
  • Dostępność: będzie można zidentyfikować linie transportu publicznego z obsługą personelu, łatwo dostępnym wejściem i siedzeniem czy dostępnym przyciskiem STOP.
  • Bezpieczeństwo na pokładzie: będzie można sprawdzić czy dany środek transportu jest bezpieczny, np. czy zainstalowane są w nim kamery bezpieczeństwa lub czy dostępna jest linia alarmowa.
  • Liczba dostępnych wagonów: japońscy użytkownicy będą mieli możliwość sprawdzenia liczby wagonów kolejki lub metra i na tej podstawie wybrać trasę oraz zwiększyć swoje szanse na zajęcie miejsca siedzącego.
  • Sekcja dla kobiet: w regionach, w których firmy przewozowe zdecydowały się na wyznaczenie specjalnych sekcji dla kobiet, aplikacja pomoże znaleźć te informacje.

Powyższe dane pochodzić będą od pasażerów, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami z podróży (wypełnili krótką ankietę w Mapach Google) i zostaną opublikowane obok tras transportu publicznego (jeśli będą dostępne). Powyższe informacje pojawią się na całym świecie w marcu, a ich dostępność będzie się różnić w zależności od regionu i organizacji transportu miejskiego.

Obecnie z Map Google korzysta ponad miliard użytkowników z różnych zakątków świata. Firma zmapowała 220 krajów i terytoriów oraz udostępniła zdjęcia Street View w 87 krajach – także w części Arktyki i Antarktydy. „Jestem dumny z faktu, że Google Maps przekształcił się z małego zespołu z wielką misją, w pomoc miliardowi ludzi w odkrywaniu otaczającego ich świata” – napisał na swym blogu Sundar Pichai CEO Google.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *