AplikacjePolecane tematy

1Ci: Nieelastyczne rozwiązania mogą stanowić dodatkową barierę dla rozwoju biznesu w nowych czasach

Executive ViewPoint

Z Mikhailem Beyrakiem rozmawiamy o najbardziej aktualnych wyzwaniach w zakresie dostosowywania modeli biznesowych do zmieniającej się sytuacji gospodarczej, konieczności prowadzenia transformacji biznesu tak, aby nie zatracił on swojej unikalności i źródeł przewagi nad konkurencją, a także o specyfice oferowanego oprogramowania biznesowego i dostępnych możliwościach współpracy.

1Ci: Nieelastyczne rozwiązania mogą stanowić dodatkową barierę dla rozwoju biznesu w nowych czasach

Do niedawna powszechne były próby optymalizacji biznesu i budowania przewagi w oparciu o najlepsze praktyki branżowe. Dziś w coraz większym stopniu liczą się niestandardowe procesy i unikalne modele biznesowe. Wyzwaniem jest więc zapewnienie sprawnego funkcjonowania całej organizacji, przy zachowaniu jej naturalnych wyróżników. Jest to obecnie możliwe za sprawą nowoczesnych rozwiązań klasy ERP – takich, które są w stanie zoptymalizować i zautomatyzować niestandardowe procesy biznesowe.

Czym różnią się dzisiejsze realia biznesowe od tych, które były powszechne na świecie dziesięć lat temu?

Jedną z kluczowych cech współczesnego świata jest duża szybkość zmian. Brak stabilności widoczny jest we wszystkich dziedzinach naszego życia. Dynamika zmian może przerażać, ale może też okazać się szansą na rozwój. Dokładnie taką sytuację obserwujemy dziś na rynku polskim. Jest on pełen rozwijających się przedsiębiorstw, które starają się wyróżnić na tle konkurencji – zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym.

Do niedawna powszechne były próby optymalizacji biznesu i budowania przewagi w oparciu o najlepsze praktyki branżowe. Obecnie jednak w coraz większym stopniu liczą się niestandardowe procesy i unikalne modele biznesowe. Wyzwaniem jest więc zapewnienie sprawnego funkcjonowania całej organizacji, przy zachowaniu jej naturalnych wyróżników. Jest to dziś możliwe za sprawą nowoczesnych rozwiązań klasy ERP – takich, które są w stanie zoptymalizować i zautomatyzować niestandardowe procesy biznesowe.

W jakim stopniu wysoka konkurencyjność i zmienność biznesowa wpływają na wymagania dotyczące oprogramowania biznesowego?

Aby nie tylko przetrwać, ale rozwinąć działalność biznesową w tak dynamicznie zmieniających się realiach, potrzebna staje się umiejętność dynamicznego dostosowywania sposobu działania organizacji do nowych potrzeb. Pandemia COVID-19 uwypukliła niedostatki w tym obszarze w wielu firmach. Z perspektywy oprogramowania biznesowego wysoka dynamika zmian organizacji oznacza konieczność częstego, elastycznego modyfikowania sposobu działania systemu, który przecież odwzorowuje funkcjonowanie firmy. Tymczasem, przedsiębiorstwa oczekujące możliwości łatwego wprowadzenia nowych rodzajów produktów, wejścia na nowe rynki czy uruchomienia nowego kanału sprzedaży w wielu przypadkach nie mogą zrobić od ręki. Ograniczeniem jest często posiadane, centralne rozwiązanie biznesowe. Rozwiązanie, którego działania najczęściej nie można łatwo zmienić – podobnie jak najczęściej trudno jest wymienić istniejący system ERP po to, aby wdrożyć oprogramowanie lepiej dopasowane do nowych wymagań. Niestety w wielu firmach, które postawią na dynamiczny rozwój w nowych realiach, taka zmiana może okazać się konieczna. Nieelastyczne rozwiązania klasy ERP mogą stanowić dodatkową barierę dla rozwoju biznesu w tzw. nowej normalności.

Reakcje organizacji biznesowych na niespodziewane sytuacje, takie, z jaką obecnie mamy do czynienia na skalę globalną, można podzielić na trzy grupy: firm, które są gotowe do nagłych zdarzeń; takie, które są w stanie odpowiednio szybko dostosować swoją działalność, a także te, które znikają, nie mogąc szybko dostosować się do nowej sytuacji gospodarczej. Różnica pomiędzy organizacjami z pierwszych dwóch grup najczęściej tkwi w rodzaju wykorzystywanego przez nie oprogramowania biznesowego. Najbardziej otwarte na zmiany są zwykle te firmy, które dysponują wystarczająco elastycznym stosem technologii zapewniającym możliwość dostosowania się do nowej rzeczywistości przy minimalnych nakładach czasu i środków. Takie właśnie rozwiązanie proponuje klientom 1Ci. Oprogramowanie 1C:Enterprise to platforma, która pozwala na budowanie elastycznych aplikacji biznesowych i pełnej funkcjonalności ERP w sposób umożliwiający szybkie wdrażanie zmian.

Jednym z wyróżników oferty 1Ci jest fakt, że Państwa rozwiązania zapewniają wsparcie dla rozwijających się organizacji bez konieczności ustandaryzowania procesów biznesowych…

To prawda. Jest to możliwe, ponieważ wdrażane u klientów rozwiązania 1Ci nie są budowane od podstaw. Wszystkie korzystają z możliwości platformy 1C:Enterprise, co zwiększa ich elastyczność i pozwala na sprawne dostosowywanie do zmieniających się potrzeb. Przykładowo, wprowadzenie na rynek nowego produktu o nowej charakterystyce wymaga w naszym rozwiązaniu jedynie dokonania zmian konfiguracji bezpośrednio z poziomu interfejsu użytkownika. Stanowi to duże ułatwienie w porównaniu z wieloma innymi rozwiązaniami, w których wdrożenie nowego typu produktu wymaga wielu godzin pracy konsultanta. Doskonałym przykładem na to, jak bardzo elastyczny może być system ERP, jest oprogramowanie 1C:Drive. Rozwiązanie to, choć zapewnia rozbudowaną funkcjonalność pokrywającą większość potrzeb małego i średniego przedsiębiorstwa, to nie wymaga stosowania wszystkich funkcji od pierwszych dni po wdrożeniu. Potrzebne moduły mogą być udostępniane użytkownikom wówczas, kiedy stają się potrzebne.

Oczywiście szybkość wdrożenia rozwiązań 1Ci zależy od wielu czynników, ale ze względu na elastyczność i możliwość dostosowania do unikalnych procesów, nasze rozwiązania wdrażane są szybciej niż konkurencyjne oprogramowanie. To bezpośredni efekt naszej strategii, która zakłada, że to oprogramowanie powinno dostosować się do procesów biznesowych, a nie procesy do ram stworzonych przez twórców rozwiązania. Jednocześnie, kolejne etapy wdrażania naszych rozwiązań mogą być realizowane bez konieczności zatrzymywania operacji biznesowych.

Na podstawie jakiego rodzaju doświadczeń powstało oprogramowanie 1Ci?

Oferowane przez 1Ci rozwiązania klasy ERP, jak wspomniany wcześniej 1C:Drive, zostały opracowane na platformie aplikacyjnej 1C:Enterprise, z której korzysta obecnie ok. 1,5 mln firm z 95 krajów. Na przykład, system 1C:ERP zapewnia przejrzystość działania na dworcu autobusowym w Warszawie, a 1C:Drive automatyzuje i synchronizuje procesy produkcyjne w ACM Meat Factory w Londynie. Duże wdrożenia mają miejsce również w Bułgarii: lotniska w Warnie i Burgas. Oczywiście, nie jest to pełna lista. O innych wdrożeniach można dowiedzieć się na naszej stronie internetowej w dziale Historie Klienta.

Z pewnością można więc powiedzieć, że nasze rozwiązanie jest produktem globalnym. Platforma 1C:Enterprise wspiera praktycznie wszystkie możliwe procesy w firmach, co umożliwia budowanie rozwiązań dla każdej organizacji, z każdej branży. Nasze oprogramowanie jest stale rozwijane, a jednocześnie pozostaje prostym narzędziem dostępnym dla każdego użytkownika. Zachęcam do obejrzenia przykładowego szkolenia zamieszczonego na naszym kanale YouTube. Dostępne w języku polskim nagranie prezentuje przegląd możliwości platformy 1C:Enterprise. Pokazuje też, w jaki sposób za jej pośrednictwem można w kilku krokach zbudować aplikacje biznesowe działające lokalnie, na urządzeniu mobilnym oraz w chmurze.

Więcej informacji:
1C: Enterprise: https://bit.ly/3hLGu6M
1C: Drive: https://bit.ly/30PC8Vi
Historie Klientów 1C: https://bit.ly/307GfwT

Jakie firmy i branże mogą odnieść szczególne korzyści z wdrożenia rozwiązań 1Ci?

System 1C:Drive jest skierowany do organizacji usługowych, przedsiębiorstw z sektora dystrybucji hurtowej oraz do firm produkcyjnych. Firmy usługowe docenią m.in. możliwość precyzyjnego obliczenia obciążenia pracowników, kosztów oraz rentowności z uwzględnieniem szczegółowych danych operacyjnych. W obszarze sprzedaży hurtowej i dystrybucji, rozwiązanie 1C:Drive pozwala w szczegółowy sposób zarządzać realizacją zamówień, przepływem towarów i kosztami. Pozwala też monitorować ceny i transakcje pomiędzy powiązanymi podmiotami. Wspiera różne polityki cenowe i waluty. Przede wszystkim jednak umożliwia optymalizację rentowności. Z kolei w przedsiębiorstwach produkcyjnych niezbędne będą, wspierane bezpośrednio przez 1C:Drive, funkcje związane z kalkulacją kosztów i zarządzaniem procesem technologicznym w powiązaniu z kontrolą zamówień i zapasów, a także sprawozdawczością finansową zgodną z polskimi przepisami. Firmy przemysłowe stawiające na dynamiczny rozwój dodatkowo skorzystają na rozbudowanych możliwościach dostosowania naszego oprogramowania do potrzeb. W ofercie 1Ci dostępne jest też rozwiązanie 1C:ERP – bardziej uniwersalne, rozbudowane i skierowane do dużych organizacji wymagających m.in. obsługi wielofirmowości. Przykładowo, w rosyjskiej firmie Remit oprogramowanie 1C:ERP zapewnia spójną przestrzeń informacyjną dla aż 18 podmiotów gospodarczych.

Na jakich zasadach rozwiązania 1Ci są dostępne na polskim rynku?

Wychodzimy z założenia, że globalnych rozwiązań nie można skutecznie wykorzystywać w oderwaniu od lokalnej specyfiki biznesowej. Dlatego stawiamy na współpracę z lokalnymi partnerami. Centrum Kompetencyjne 1Ci w Polsce – Axioma Dr IT – działa na polskim rynku od ponad 20 lat, buduje lokalną wersję 1C:Drive dla Polski i zapewnia, że spełnia ona wszystkie wymagania polskich SMB. Ponadto, Centrum Szkoleniowe 1C Poland prowadzi szkolenia zarówno na platformie 1C:Enterprise dla programistów, jak i na 1C:Drive dla specjalistów ERP. Współpracujemy też z innymi polskimi partnerami, którzy mają doświadczenie w tworzeniu rozwiązań na naszej platformie, a także wiedzę na temat specyfiki lokalnego rynku. Stale rozwijamy naszą sieć partnerską w Polsce. Do współpracy zapraszamy m.in. partnerów wdrożeniowych, niezależnych konsultantów oraz firmy zainteresowane budowaniem własnych rozwiązań na bazie platformy 1C:Enterprise. W ramach programu partnerskiego zapewniamy np. wsparcie kompetencyjne, wdrożeniowe i marketingowe. Proponujemy również atrakcyjne warunki biznesowe.

Zależy nam też na tym, aby nasi lokalni partnerzy, odpowiadając na potrzeby klientów, mieli do dyspozycji rozwiązania wypracowane z myślą o innych rynkach. Przykładowo, na rynku tureckim większość małych firm prowadzi biznes oparty na szerokiej współpracy z wieloma podwykonawcami. Zapewnienie wsparcia dla takiego modelu działalności wymagało od naszego partnera zamodelowania odpowiedniego rozwiązania w naszej platformie. Jeśli jednak takie rozwiązanie będzie potrzebne firmie z Polski, to może ona bezpłatnie skorzystać z tego rodzaju doświadczeń globalnych.

Artykuł ukazał się na łamach Raportu ITwiz BEST100 edycja 2020. Zamów poniżej:

Raport ITwiz BEST100 edycja 2020

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *