CDORynekPolecane tematy

2,8 mld zł dla polskich firm na transformację cyfrową

W ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO), przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z pożyczek na transformację cyfrową, przeprowadzaną w oparciu o technologie chmurowe, sztuczną inteligencję, Internet Rzeczy i Big Data. Stosowną umowę w tej sprawie podpisał wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz prof. Marta Postuła, pierwsza wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego. Łączna kwota nowego instrumentu finansowego to 650 mln euro.

2,8 mld zł dla polskich firm na transformację cyfrową
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz prof. Marta Postuła, pierwsza wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Źródło: gov.pl

Pożyczki mają stymulować inwestycje w nowoczesne technologie, które przyczynią się do wzrostu innowacyjności oraz efektywności polskich firm. Wsparcie będzie przyznawane wyłącznie na realizację projektów w dziedzinie transformacji cyfrowej, w ramach których co najmniej 30% łącznych kosztów kwalifikowalnych związanych jest z infrastrukturą chmurową oraz usługami przetwarzania w chmurze.

Pozostałe koszty również są bezpośrednio związane z transformacją cyfrową działalności gospodarczej. Przykładowo, ze zwiększaniem stopnia wykorzystania innych inteligentnych rozwiązań. W szczególności uwzględniając:

  • Internet Rzeczy,
  • sztuczną inteligencję,
  • wirtualną rzeczywistość/rzeczywistość rozszerzoną,
  • blockchain,
  • technologie 3D,
  • cyfrowe bliźniaki,
  • przetwarzanie brzegowe,
  • sieci szkieletowe,
  • HPC/5G itp.

Jednemu beneficjentowi można przyznać maksymalnie 5% łącznego finansowania. Każdy beneficjent może otrzymać tylko jedną pożyczkę w ramach tego instrumentu finansowego.

“Transformacja cyfrowa to nie tylko budowanie rozwiązań dla obywateli przez administrację publiczną. To przede wszystkim wzmacnianie możliwości inwestowania w nowe rozwiązania i technologie w całej gospodarce. Wierzę, że dzięki wsparciu, wielu przedsiębiorców zdecyduje się na inwestycje w technologie chmurowe oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji, które wcześniej były odwlekane” – skomentował wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Wymogi formalne, nabór wniosków

Podstawowe zasady oceny, wymogi formalne i merytoryczne w zakresie ubiegania się o wsparcie oraz proces rozpatrywania wniosków będą szczegółowo określone w zasadach naboru wniosków. Wystąpienie pomocy publicznej lub pomocy de minimis będzie weryfikowane zgodnie z obowiązującymi zasadami. Instrumentem zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego, który pełni funkcję partnera wykonawczego.

“Podpisana umowa to nie tylko kolejny krok do wydatkowania środków z Krajowego Planu Odbudowy, ale także szansa na przyspieszenie działań w kierunku transformacji cyfrowej przedsiębiorstw. Cyfryzacja to dzisiaj klucz do rozwoju firm. To dlatego Bank Gospodarstwa Krajowego angażuje się w działania, które mogą przyczynić się do wzmacniania innowacyjności polskich przedsiębiorstw. Jest to element szerszej strategii wspierania transformacji cyfrowej firm. Skala zaplanowanego wsparcia – 650 mln euro – potwierdza, że potrzeby i ambicje naszych rodzimych biznesów są znaczące” – powiedziała prof. Marta Postuła.

Nabór wniosków o pożyczki zostanie ogłoszony po wejściu w życie odpowiednich przepisów dotyczących udzielania pomocy publicznej. Powinno to nastąpić w I połowie 2025 roku.

W ramach szerszego programu zachęcania przedsiębiorców do korzystania z technologii chmurowych, opracowano już przewodnik, który ma wesprzeć przedsiębiorców w transformacji cyfrowej swoich firm. Chmura dla przedsiębiorców to baza wiedzy zawierająca porady, przykłady zastosowania nowoczesnych technologii oraz ważne informacje dotyczące korzystania z chmury. Materiał opracowały wspólnie trzy instytucje – Centralny Ośrodek Informatyki, Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *