To bezpłatne wydarzenie online organizowane tradycyjnie przez szkołę kompetencji cyfrowych Future Collars, jest jednym z najważniejszych eventów dla kobiet, które chcą wejść do branży technologicznej i dla tych, które świadomie budują swoją karierę w IT.
Badania pokazują, że kobiety, które znalazły wymarzoną pracę w IT, świetnie odnajdują się w nowej branży. Nawet 53% z nich nie kończyło studiów informatycznych, co jest dowodem, że brak formalnej edukacji nie jest barierą do podjęcia pracy w branży – tak wynika z raportu “Kobiety w IT”, przygotowanego przez No Fluff Jobs. Największymi przeszkodami dla kobiet są strach przed zmianą pracy i niska samoocena. Jak wskazują organizatorki wydarzenia, ogromną rolę w umożliwianiu kobietom rozwoju zawodowego, zwiększaniu kompetencji i dokonywaniu zmiany w życiu zawodowym odgrywają programy mentoringowe.
“Dzień Kariery Kobiety w IT powstał po to, żeby wzmacniać przekonanie, że “damy sobie radę” u tych kobiet, które chcą wejść do świata IT oraz pomóc przebijać szklane sufity tym, które już tam są. Zmiana specjalizacji jest wyzwaniem, ale równocześnie takie wartości jak dobra atmosfera w pracy, wyższe zarobki, rozwój osobisty i możliwość pracy zdalnej, są dla kobiet wielką motywacją. Coraz więcej z nas wie, że pewna przyszłość zawodowa wiąże się z gotowością do ciągłego uczenia się, zaangażowani i świadomością zmian, które zachodzą na rynku pracy. Nauka cyfrowych umiejętności w dobie automatyzacji i cyfryzacji jest szansą i gwarantem pewnej, bezpieczne i satysfakcjonującej przyszłości zawodowej dla kobiet” – mówi Beata Jarosz, współzałożycielka Future Collars.
W zeszłym roku w Dniu Kariery uczestniczyło ponad tysiąc siedemset kobiet, nie tylko z Polski. W 40 panelach i warsztatach wystąpiło blisko 80 panelistek i panelistów.
“Łączymy kobiety, które są wysoko w IT z tymi, które są na początku drogi, by pokazać, że zmiana jest możliwa. Ten dzień to ogromna dawka motywacji i inspiracji, by kobiety w świecie IT zdominowanym przez mężczyzn, miały odwagę sięgać po więcej. Historie kobiet z Future Collars to wzorce do naśladowania, kobiety, które wyszły z ram i co najważniejsze, czują satysfakcję z podjętej decyzji” – dodaje Joanna Pruszyńska-Witkowska, współzałożycielka Future Collars.
Szczegóły dotyczące wydarzenia
W tegorocznej edycji można wziąć udział w sesjach, mentoringach i doradztwie kariery, podążając za ścieżkami Re:Start lub UP&Great w zależności od tego, czy rozpoczyna się przygodę z IT, czy ma już się doświadczenie w branży. Wśród tematów poruszanych podczas eventu będą: ESG sustainability, bezpieczeństwo, disruption kariery, career growth, mental health i nowy leadership. Doświadczeni liderzy i liderki, eksperci i ekspertki wezmą udział w 7 w panelach dyskusyjnych.
Kobiety, które z sukcesem przebranżowiły się do IT opowiedzą o swojej drodze w rozmowie I did it! Power speech wygłoszą dr hab. Aleksandra Przegalińska – Prorektor ds. Współpracy z Zagranicą i ESR Akademii Leona Koźmińskiego, Sandra Bichl – Senior Career Consultant oraz Patrycja Piekutowska – prezeska Fundacji Virtuosa. Do tematu ESG sustainability uczestniczki wprowadzi zaś Mirosław Proppé, szef Fundacji WWF Polska.
Poza tym dzień wypełniony jest sesjami warsztatowymi, speed mentoringowymi i sesjami doradztwa kariery. Uczestniczki będą mogły zadać pytania o to, jak przygotować CV, dowiedzieć się, na jakie stanowiska w IT aktualnie jest największy popyt i jak wykorzystać swój potencjał w planowaniu ścieżki kariery. Będzie można m.in. spróbować swoich sił w testowaniu, zmierzyć się z wizualizacją danych i poznać socjotechniki wykorzystywane w cybersecurity, a także zgłębić tematy związane z life-work balance, inteligencją emocjonalną i mindfulness w IT. Przygotowane są również sesje związane z przebranżowieniem się, a doświadczenie z ubiegłych lat pokazuje, że nic tak nie motywuje do działania, jak success story.
W Strefie Pracodawcy każda uczestniczka będzie mogła sprawdzić aktualne oferty pracy firm partnerskich oraz porozmawiać ze specjalistami HR na temat procesów rekrutacyjnych w danej organizacji.
W ramach solidarności z kobietami z Ukrainy po raz pierwszy na Dzień Kariery organizatorki zapraszają także kobiety z Ukrainy. Wydarzenia ze sceny głównej będą tłumaczone na język ukraiński, a dodatkowo zorganizowano całodniową ścieżkę ukraińską z warsztatami prowadzonymi przez Ukrainki dla Ukrainek. Mentorki i ekspertki z Ukrainy doradzą w kwestii wyboru kariery, jak znaleźć dobrą pracę lub jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.
Wydarzenie jest bezpłatne i dostępne online, a zarejestrować się na nie można tu.