Branża ITRynek

43% firm IT cierpi na niedostateczną liczbę projektów

To jeden z wniosków płynących z badania przeprowadzonego przez firmę Talent Alpha. Z kolei 78% organizacji biorących udział w Tech Talent Business Survey Report 2023, obawia się negatywnego wpływu recesji na ich biznes. Na szczęście zaledwie 6% firm traktuje zwolnienia pracowników jako sposób na rozwiązanie problemów. Zdecydowana większość szuka innych możliwości na zwiększenie efektywności swoich biznesu.

43% firm IT cierpi na niedostateczną liczbę projektów

W bieżącym roku turbulencje na rynku IT dotknęły prawie wszystkich – od globalnych gigantów po mniejsze firmy – wskazuje wspomniana analiza. Mimo, że 49% firm spodziewa się wzrostu w 2023 roku, to po raz pierwszy od dawna mamy do czynienia z sytuacją, w której około połowa badanych firm nie widzi jasnych perspektyw rozwoju, a 9% wręcz spodziewa się redukcji biznesu.

Jak się okazuje, najczęstszymi trudnościami stojącymi przed małymi i średnimi przedsiębiorstwami IT na świecie i w Polsce są:

  • brak nowych szans biznesowych,
  • niesprzyjające czynniki ekonomiczne,
  • niepewność rynku,
  • niedobór odpowiednich kadr.

,,Ostatnie miesiące przyniosły wiele wyzwań dla branży usług IT. To, co wcześniej jeszcze było zjawiskiem lokalnym obserwujemy już niemal na całym świecie. Wielu zleceniodawców zmniejszyło budżety przeznaczone na rozwój technologii w poszukiwaniu oszczędności lub po prostu obserwując rynek w niepewnych czasach. Duże firmy mają więcej narzędzi, by poradzić sobie z tą sytuacją, mniejsze muszą szybko reagować’’ – komentuje Agnieszka Porębska, CEO Talent Alpha.

Strategie radzenia sobie z ciężkimi warunkami rynkowymi

Próbując utrzymać się na powierzchni, ciężko jest jednocześnie się rozwijać. W jaki więc sposób firmy chcą pozostać konkurencyjne na rynku w tych trudnych czasach rosnących kosztów i malejącej liczby zleceń? Przede wszystkim starają się szybko wdrażać strategie radzenia sobie z trudniejszymi warunkami rynkowymi. Przy czym wybór zastosowanych narzędzi zależy od wielkości przedsiębiorstwa, a także zmienia się w czasie.

Wspomniane już 6% firm zadeklarowało, że bierze pod uwagę zwolnienia jako strategię radzenia sobie z trudnościami. “Większość naszych badanych to małe i średnie przedsiębiorstwa, dla których rozstawanie się ze swoimi pracownikami to zdecydowanie ostateczność. Niestety, przewidujemy, że przedłużające się spowolnienie na rynku IT zmusi część organizacji do weryfikacji tych założeń, zwłaszcza, że mniejsze organizacje trudniej radzą sobie z tzw. ławką – czyli specjalistami bez zajęcia – niż duzi usługodawcy, którzy mogą przesuwać ludzi między projektami. Optymistyczne jest to, że większość firm przewiduje poprawę sytuacji w biznesie pod koniec roku lub na początku przyszłego” – wskazuje Agnieszka Porębska.

Scenariuszem znacznie chętniej wybieranym niż zwolnienia są cięcia w wydatkach operacyjnych. Dokonuje ich co druga badana firma. Inną znowuż strategią jest renegocjacja kontraktów. Tutaj jednak firmy trafiają na opór klientów. Ciekawym trendem jest natomiast wzrost zainteresowania pracownikami nieetatowymi, tak zwanymi gig workers. Nawet 17% badanych zdecydowało się skorzystać z takiego rozwiązania w tym roku. Samozatrudnieni specjaliści czerpią szereg korzyści z działania na własną rękę, jednocześnie będąc mniejszym obciążeniem finansowym dla zleceniodawców.

Jak się okazuje, główną strategią działania jest jednak znacznie większe skupienie się na sprzedaży – 62% firm, które wzięły udział w badaniu inwestuje właśnie w ten obszar działalności. Budowanie trwałych relacji z partnerami, zarówno obecnymi, jak i potencjalnymi okazuje się być kluczowe w czasach, w których obok braku nowych możliwości biznesowych, dochodzi również do ograniczania lub zamykania trwających projektów.

Metodologia

Wyniki przedstawione w raporcie Tech Talent Business Survey Report 2023 oparto na odpowiedziach kwestionariuszowych udzielonych przez około 40 firm, a także na blisko 20 pogłębionych wywiadach z managerami firm zatrudniających łącznie ponad 400 000 pracowników. Firmy te to w 57% software house’y, w 18% bardziej złożone firmy świadczące usługi IT, w 9% firmy związane z HR/rekrutacją, a w 16% inne, w tym duże firmy outsourcingowe.

Większość firm, które odpowiedziały na ankietę to małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniające od 1 do 50 pracowników (65%) lub od 51 do 250 pracowników (32%), zlokalizowane głównie w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Z klei branże, w których działają to głównie: 65% technologia/rozwój oprogramowania, 6% handel detaliczny/e-commerce, 6% outsourcing, 3% HR/rekrutacja, 3% konsulting, 6% bankowość i finanse oraz 3% marketing i media.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *