Rynek
Twitter kupuje 900 patentów IBM
Pozyskane prawa do technologii mają pomóc w rozszerzeniu usług, zabezpieczeniu firmy przed potencjalnymi roszczeniami patentowymi oraz ułatwić konkurencję z rywalami takimi jak: Facebook, czy Google. Niezależnie od tego, IBM pozostaje zdecydowanym liderem rywalizacji na liczbę zdobytych patentów.
Zgodnie z warunkami umowy Twitter będzie również licencjonował prawa do innych, chronionych prawnie technologii IBM. Wartość kontraktu nie została ujawniona. Wiadomo natomiast, że porozumienie kończy trwający od listopada zeszłego roku spór patentowy obu firm. W listopadzie zeszłego roku przedstawiciele IBM oskarżyli Twittera o naruszenie “przynajmniej trzech” patentów.
W toku postępowania okazało się też, że operator serwisu Twitter dysponuje bardzo ograniczonym zestawem własnych patentów. Już trzy miesiące temu przedstawiciele firmy Twitter zapowiadali, że w przyszłości zamierzają inwestować w nowe obszary, a także rozszerzać ofertę produktów i usług, co może narazić spółkę na szereg roszczeń patentowych ze strony konkurentów i tzw. trolli patentowych – firm wyspecjalizowanych w skupowaniu rozmaitych patentów i późniejszym uzyskiwaniu – nierzadko osiąganych na drodze sądowej – wpływów z tytułu licencjonowania chronionych rozwiązań.
IBM jest z kolei posiadaczem jednego z najszerszych portfolio patentów na świecie. Według nieoficjalnych szacunków firma dysponuje ok. 40 tys. patentów. Nic dziwnego, Big Blue każdego roku przeznacza ogromne środki na prace badawczo-rozwojowe. Także pod tym względem koncern plasuje się w czołówce światowej stawki. To zaś skutkuje rekordowymi ilościami uzyskiwanych patentów. Tylko w 2013 roku IBM uzyskał 6,8 tys nowych patentów zarejestrowanych w USA. W oficjalnej informacji prasowej przedstawiciele Big Blue chwalą się, że liczba patentów udzielonych IBM tylko w zeszłym roku przewyższa łączną liczbę technologii i rozwiązań opatentowanych w 2013 roku przez firmy: Amazon, Google, EMC, HP, Intel, Oracle i Symantec. Drugą z kolei największą liczbę patentów wydanych w Stanach Zjednoczonych uzyskał koncern Samsung. Firma zdobyła ochronę ok. 4,6 tys. nowych technologii i rozwiązań. W pierwszej piątce znalazły się też kolejno firmy: Canon (3,8 tys.), Sony (3 tys.) oraz Microsoft (2,66 tys.).