RynekPolecane tematy
Dlaczego już teraz warto rozważyć Wi-Fi 6 dla swojej firmy?
Wraz z pojawieniem się na rynku najnowszej generacji Wi-Fi, rola sieci bezprzewodowej zmienia się znacząco, dając nowe możliwości. Wyższa przepustowość i lepsza wydajność pomagają w obsłudze nowych biznesowych aplikacji oraz wspiera innowacyjne rozwiązania, takie jak wideo ultra-HD, wirtualna rzeczywistość (VR), rzeczywistość rozszerzona (AR) i Internet Rzeczy (IoT) – a to dopiero początek. Przedsiębiorstwa wdrażające podobne technologie powinny dokładnie przyjrzeć się Wi-Fi 6 i poznać korzyści, jakie niesie ze sobą wybór nowej generacji sieci.
Jak zmienia się technologiczny krajobraz?
Obecne firmowe sieci WLAN mierzą się z niewystarczającą wydajnością, skomplikowanym zarządzaniem i stosunkowo niskim poziomem bezpieczeństwa. Dotychczasowe generacje Wi-Fi w nowoczesnych przedsiębiorstwach powodowały problemy z łącznością, zwłaszcza w miejscach o dużym zagęszczeniu, z wieloma działającymi jednocześnie urządzeniami. Ich braki uniemożliwiały też wydajne wykorzystanie rozwiązań IoT.
Wyobraźmy sobie tłum ludzi korzystających z mediów społecznościowych na stadionie lub w miejscu publicznym. Starsze generacje Wi-Fi nie były w stanie poradzić sobie z tak olbrzymim natężeniem ruchu, a cała sieć, w najlepszym wypadku, działała w żółwim tempie. Sama szybkość nie była przeszkodą nie do przejścia – już wcześniej udawało się przełamać barierę gigabitową. Podstawową komplikacją była zbyt duża liczba użytkowników próbujących połączyć się z siecią w tym samym momencie.
Nowoczesne technologie, stosowane w przedsiębiorstwach wymagają niezawodności, przewidywalności, niskich opóźnień i dużej przepustowości. Dla przykładu, aplikacje o znaczeniu krytycznym dla biznesu wymagają np. nawiązania nowego połączenia, zanim dotychczasowe zostanie zakończone. Dzięki temu zapewniona jest stałą łączność (np. z systemem monitorowania automatycznej taśmy produkcyjnej) co pozwala uniknąć strat danych. Biorąc pod uwagę potencjalne korzyści, innowacyjne rozwiązania sprawiają, że Wi-Fi 6 jest koniecznością. Dodatkowo, także dzięki kompatybilności wstecznej, zalety Wi-Fi 6 niwelują różnice w kosztach poniesionych na implementację technologii.
Kluczowe zalety Wi-Fi 6
Wi-Fi 6 może czterokrotnie zwiększyć przepustowość, znacząco zmniejszając zatory w sieci. Nowa generacja Wi-Fi dzieli każdy kanał na mniejsze podkanały. Dzięki czemu wielu klientów może jednocześnie odbierać i przesyłać dane. Wi-Fi 6 pozwala na nawet 30-krotnie lepsze wykorzystanie zasobów, w porównaniu do poprzedniej generacji. Możliwa jest automatyzacja sieci, która obniży koszty, ale także zwiększy jej widoczność, samoczynnie wykryje problemy i zapobiegnie ich powstawaniu. Dzięki takim funkcjom jak Target Wake Time (TWT) punkty AP mogą organizować działanie sieci, a nawet przypomnieć urządzeniom klienckim, kiedy najlepiej przejść w tryb uśpienia, a kiedy się z niego wybudzić. Oszczędza to nie tylko żywotność baterii, ale wręcz „ratuje życie” użytkownikom w wielu sytuacjach.
Co się zmieni pomiędzy 2019 a 2023?
W 2019 r. na rynku zaczną pojawiać się rozmaite chipy, telefony komórkowe i urządzenia dostosowane do Wi-Fi 6. Nowa generacja sieci bezprzewodowej stanie się rzeczywistością, a przedsiębiorstwa zaczną zauważać komercyjne korzyści wynikające z jego wykorzystania.
• Głównym czynnikami zwiększającymi adopcję Wi-Fi 6 będą aplikacje wymagające dużej przepustowości takie jak AR, VR i wideo 4K
• Dostosowane do wymagań dużych przedsiębiorstw punkty dostępu Wi-Fi 6 będą stanowić co najmniej 10%. Według Grupy Dell’Oro wewnętrzne AP zgodne z 802.11ax klasy korporacyjnej przekroczą liczbę 4 miliony sztuk w 2019 roku.
• Chipy Wi-Fi 6 będą obsługiwały następujące tryby anten: 1×1, 2×2, 4×4 i 8×8; podczas gdy bezprzewodowe punkty dostępu obsłużą tryby anteny (5 GHz) 2×2, 4×4 i 8×8. Terminale mobilne, laptopy i urządzenia IoT obsługują tryby anteny (2,4 GHz i 5 GHz) 1×1 i 2×2.
• Do 2023 r. wewnętrzne punkty dostępu klasy korporacyjnej zgodne ze standardem 802.11ax osiągną liczbę 30 milionów.
Wi-Fi 6 napędzi IoT
Wi-Fi, zwłaszcza Wi-Fi 6, stanie się podstawą dla infrastruktury wspierającej cyfrową transformację przedsiębiorstw i zwiększającej ich wydajność. W miarę jak coraz więcej urządzeń staje się połączonych, znaczenie Wi-Fi 6 będzie rosło.
Aby spełnić wymagania transmisji pomiędzy urządzeniami, dostawcy sprzętu będą w nich projektować punkty dostępu IoT z wbudowanymi modułami Bluetooth oraz wbudowanymi lub zewnętrznymi gniazdami do rozbudowy modułów. Ta integracja z urządzeniami upowszechni nowe funkcje takie jak elektroniczne etykiety na półkach (ESL), zarządzanie zasobami czy inteligentna opieka zdrowotna. Powszechną adaptację Wi-Fi 6 będzie napędzać niewielkie opóźnienia mające duże znaczenie w innowacyjnych technologiach, jak np. AGV w inteligentnym magazynowaniu; AR i VR w interaktywnej sprzedaży detalicznej; edukacji czy w sektorze opieki zdrowotnej.
Kto i dlaczego już dziś powinien rozważyć wdrożenie Wi-Fi 6?
Badanie Wi-Fi Alliance z 2018 r. wykazało, że Wi-Fi ma największy wpływ na gospodarkę w czterech kluczowych kategoriach: 1) opracowywanie alternatywnych technologii, dających konsumentom nowe możliwości 2) tworzenie innowacyjnych modeli biznesowych dla nowych, unikatowych usług, 3) rozszerzanie dostępu do usług komunikacyjnych dla sieci stacjonarnych i komórkowych oraz 4) rozwijanie technologii przewodowych i komórkowych, aby zwiększyć ich efektywność. Badanie wykazało, że do roku 2023 globalna wartość ekonomiczna Wi-Fi przekroczy 3,47 bilionów dolarów.
Nie jest już kwestią czy, ale kiedy przedsiębiorstwa zaczną przechodzić na Wi-Fi 6. Jeśli firma potrzebuje odporności i przewidywalności w rozwiązaniach nowoczesnego świata, właśnie teraz jest dobry moment, aby rozważyć adaptację Wi-Fi 6 w ramach długoterminowej strategii IT i OT, nastawionej na stworzenie wydajnego i produktywnego przedsiębiorstwa.
Warto też zapoznać się z bezpłatnym raportem Huawei i Wi-Fi Alliance Group “Unleashing the Power of Wi-Fi, Enterprise-Grade Wi-Fi 6 Forecast 2019–2023”, zawierającym obszerną analizę rynku Wi-Fi, scenariusze jego wykorzystania i roli w cyfrowej transformacji.
Arkadiusz Giedrojc, Dyrektor techniczny ds. rozwiązań sieciowych w Huawei Enterprise w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i Nordyków.
Wifi 6 niewiele zmieni w sytuacji gdy jest wiele urządzeń i spory ruch. Tu działa tylko Virtual Cell. Poczytajcie opracowania techniczne.