InfrastrukturaPolecane tematy

Sieć 5G: czym jest i dlaczego tak bardzo jej potrzebujemy?

Felieton

5G, czyli piąta generacja technologii mobilnej, to przede wszystkim technologia dostępu radiowego, charakteryzująca się takimi funkcjonalnościami jak: wyższa szybkość transmisji danych, niskie opóźnienia, możliwość wydzielania zasobów radiowych per aplikacja lub klient, poszerzenie dostępnego spektrum radiowego, a także zwiększenie pojemności i przepustowości sieci.

Sieć 5G: czym jest i dlaczego tak bardzo jej potrzebujemy?

Historię rozwoju mobilnych technologii telekomunikacyjnych warto rozpatrywać nie tylko pod względem technicznym. Oś technologiczna dostarczyła nam wiele rewolucyjnych rozwiązań, umożliwiła przejście z analogu na cyfrową komunikację (1G/2G), pakietowość (2G/3G), otwarcie się na protokoły IP (3G/4G). Ale włączanie nowych „graczy”, czyli najpierw operatorów regionalnych (de facto dilerów technologicznych, płatników infrastruktury), a następnie kolejno regulatorów i dostawców treści, definiowało tempo rozwoju tego sektora gospodarki.

Konieczna większa wydajność i inteligencja sieci

Przejście od 2G do 5G to też ewolucja modelu biznesowego. To przejście z gospodarowania ekstensywnego na intensywne. W świecie 2G pozyskanie nowego klienta sprowadzało się w zasadzie do poszerzenia zasięgu. W świecie 5G wymaga to już zwiększania wydajności, czy to przez sięgnięcie po nowe zakresy częstotliwości, czy też zwiększanie „inteligencji” stacji bazowych (np. Edge Computing). Dla łatwiejszego zobrazowania, można posłużyć się przykładem z innego sektora gospodarki, historii kolei żelaznych. Kiedyś wystarczyło łączyć komunikacyjnie kolejne wsie, aby przeradzać je w miasta. Teraz ważne jest nie to, kto jest właścicielem szyn, parowozu czy stacji. Istotne staje się to, kto i w jaki sposób przewozi paczki w podstawianych przez operatorów linii kolejowych wagonach.

Operator musi dostosować się do potrzeb klienta biznesowego, dostarczającego swoją wartość poprzez łącza telekomunikacyjne, nie zamykając się na formułę kooperatywów. Konieczne jest sprowadzenie pozyskania, rozliczania i zarządzania łącznością do poziomu serwisu internetowego. Tak, aby właściciel, zarządca danego przedsiębiorstwa, w łatwy i szybki sposób mógł skalować ekspansję swojego biznesu, traktując łączność 5G jako nową formę „dróg” budowanych przez starożytnych Rzymian.

Rewolucja w środowisku teleinformatycznym operatorów

W dojrzałym ekosystemie 5G głównym benefitem rynkowym ma być szybka i łatwa orchiestracja usług i produktów pomiędzy stosami właścicielskimi. Dlatego też upatrywanie rewolucji technologicznej tylko w samym dostępie radiowym jest bardzo dużym uproszczeniem. Ważne jest też szersze środowisko teleinformatyczne operatorów. Nie tyle warstwa mediacji, ile platformy zdalnego zarządzania i e-commerce. Sieć 5G ma być płaszczyzną harmonizacji interesów integratora, dostawcy aplikacji, infrastruktury, urządzeń końcowych, operatora i klienta. Nadchodzi czas, kiedy każdy przedsiębiorca będzie miał zminimalizowany koszt wejścia w rynek, gdzie zniwelowane zostaną wydatki CAPEX tak bardzo usztywniające Business Case’y Connectivity w B2B.

Plus liderem technologii 5G

Na rynku polskim sieć Plus jest pionierem technologicznym, liderem technologii 5G. Nie mniejszą wagę przykłada do cyfryzacji kanałów sprzedaży i obsługi klienta. Stąd tak duży nacisk na projekty transformacji systemów IT, wyniesienie interfejsów zarządzania łącznością bezpośrednio do klienta (platforma smartM2M), czy też coraz większą otwartość na nowe modele dostępu do infrastruktury mobilnej w formule XaaS, w tym sieci prywatne.

Największym beneficjentem 5G może być branża przemysłowa. Już teraz zakłady produkcyjne, magazyny, firmy działające w spedycji i logistyce eksperymentują z koncepcją internetu rzeczy. Potrzebna jest do tego infrastruktura drożna na tyle, aby obsłużyć setki, tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy urządzeń. Parametry takie oferuje sieć 5G, z którą na obszarze jednego kilometra – wraz z rozwojem sieci – będzie mogło połączyć się nawet milion urządzeń różnej klasy, w miejscach takich jak urzędy, hurtownie, szkoły, szpitale, magazyny produkcyjne.

Widmantas Kraużlis, kierownik projektów strategicznych, Departament Wsparcia Biznesowego, Polkomtel sp. z o.o.

Artykuł ukazał się na łamach Raportu ITwiz BEST100 edycja 2020. Zamów poniżej:

Raport ITwiz BEST100 edycja 2020

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *