PracaProgramowaniePREZENTACJA PARTNERA
Tester oprogramowania jako pierwszy etap kariery w IT
Advertorial
Tester oprogramowania to pracownik, który w dużej mierze odpowiada za jakość i funkcjonalność systemów, witryn czy aplikacji. To właśnie tester jest odpowiedzialny za kontrolę pracy zespołów developerskich. Co jeszcze warto wiedzieć o testowaniu?
Czym zajmuje się tester oprogramowania?
Praca testera oprogramowania w głównej mierze polega na kontrolowaniu stron internetowych, developerskich systemów, aplikacji oraz oprogramowania. Zadaniem testera jest sprawdzanie użyteczności narzędzi IT, a także wyszukiwanie ich słabych stron.
Do podstawowych działań testera oprogramowania należy więc przeprowadzanie testów funkcjonalności. Ich celem jest sprawdzenie, czy praca programisty nie zawiera żadnych błędów albo usterek, które utrudniają czy nawet uniemożliwiają korzystanie z badanych narzędzi.
Oprócz tego tester często odpowiada również za zabezpieczenie przed atakami hakerskimi i akceptację aktualizacji danego programu. Najmniejsze zmiany w systemie muszą zostać sprawdzone, aby całe oprogramowanie, z którego będą korzystać użytkownicy, spełniało najwyższe standardy jakości.
Podstawowe umiejętności testera oprogramowania
Testowanie oprogramowania to dziedzina IT, w której występują dwa główne rodzaje stanowisk. Na rynku funkcjonują testerzy manualni oraz automatyczni. Praca tych pierwszych nie wymaga większych umiejętności informatycznych, ponieważ polega na ręcznym przechodzeniu przez kolejne elementy oprogramowania. Manualne testowanie jest jednak wykorzystywane relatywnie rzadko, ponieważ ręczne sprawdzanie funkcjonalności danego programu to czasochłonna czynność. Dodatkowo ten typ testów narażony jest na błąd ludzki, przez co staje się mniej opłacalny niż testowanie zautomatyzowane.
Praca testera automatyzującego bazuje na przygotowywaniu skryptów oraz programów, które samodzielnie sprawdzają systemy. Ten rodzaj testowania jest znacznie szybszy i sprawniejszy, ale wymaga od testera większych umiejętności np. kodowania. Do stworzenia analizującego skryptu potrzebna jest znajomość platform czy języków programowania, takich jak np. Java, Selenium, Jira, SQL, Python, PHP oraz inne.
Dlaczego tester oprogramowania jest cennym pracownikiem?
Tester oprogramowania to osoba, która powinna znajdować się w każdym zespole developerskim, dziale IT Consulting czy software house. Działania, które wykonuje tester, to niezwykle ważna praca. Tester IT czuwa w końcu nad jakością produktów, które firma udostępnia na rynku. W zależności potrzeby może być także zaporą dla błędnych systemów albo potwierdzeniem poprawnej pracy zespołu developerskiego.
Gdzie szukać pracy z dziedziny testowania oraz innych segmentów IT?
Aktualnie branża IT przeżywa prawdziwy rozkwit. Dlatego w internecie jest naprawdę wiele ofert pracy w tym zakresie. Zleceń można szukać na kilka sposobów. Najlepiej zacząć od branżowych portali jak np. No Fluff Jobs. Na takich stronach internetowych, które są poświęcone stricte branży IT, można znaleźć wiele ofert o różnym charakterze. W celu znalezienia propozycji z zakresu testowania wystarczy wybrać pożądaną kategorię w spośród dostępnych działów. Zazwyczaj przy ofertach tego typu podane jest również szacowane wynagrodzenie za dane stanowisko.
Pracę w roli testera oprogramowania można też zdobyć za sprawą portali społecznościowych, takich jak np. LinkedIn. W tym medium znajdują się oferty pracy od konkretnych firm, a swoje profile mają tam także rekruterzy czy headhunterzy. Tych ostatnich można zachęcić do bezpośredniego kontaktu za sprawą atrakcyjnej wizytówki na swojej stronie.
Dobrą okazją do nawiązania relacji, zdobycia cennych kontaktów czy nawet samej pracy jest również udział w targach pracy bądź branżowych wydarzeniach. W ich trakcie można zorientować się w realnych potrzebach rynku i ofertach konkretnych firm, a także bezpośrednio zaprezentować się przed potencjalnym pracodawcą.