CDOCloud computingCloud Use Case

Na co można wydać 10 000 USD rocznie w Amazon Web Services?

Cloud computing

AWS to platforma pełna możliwości. Znajdziemy tam setki różnego rodzaju usług, czyli elementów, z których można budować wszelkiego typu nowoczesne rozwiązania IT. Usługi te można podzielić na obszary poświęcone np. bezpieczeństwu, analizie danych, sztucznej inteligencji, IoT i wielu innym domenom.

Na co można wydać 10 000 USD rocznie w Amazon Web Services?

Budżet 10 000 USD na pierwszy rok w chmurze daje nam już bardzo duże możliwości. W zależności od specyfiki naszego biznesu i działalności możemy go spożytkować na różnego rodzaju usługi. Przyjrzymy się zatem kilku potencjalnym scenariuszom.

Scenariusz 1. Własna platforma e-commerce

Sprzedaż internetowa przeniosła się do chmury. Skalowalność i globalny zasięg AWS ułatwia wdrażanie projektów e-commerce. Czego moglibyśmy zatem spodziewać się po budżecie 10 000 USD?  Taka kwota pozwala np. uruchomić środowisko wykorzystujące bazę danych typu MySQL na średniej wielkości serwerze (4 vCPU, 32 GB) w konfiguracji dużej dostępności.

Kwota ta pozwala też uruchomić konfigurację skalowania serwerów wirtualnych, na których znajdzie się platforma sprzedażowa. Wyliczenia oparliśmy na założeniu, że minimalna liczba serwerów to 2, natomiast każdego dnia mamy do czynienia z nagłym wzrostem wizyt i przez 8 godzin zwiększamy infrastrukturę do 10 serwerów (2 vCPU, 4 GB).

Scenariusz 2. Nowoczesny system fakturowy

Tym razem, załóżmy, że nasza przykładowa firma buduje system generowania faktur dla klientów końcowych. Firma ta szuka sposobu na minimalizację potrzeb zarządzania infrastrukturą i tym samym zdecydowała się na rozwiązania typu serverless. Aby wycenić tego typu system, musimy dokonać pewnych założeń, zatem przyjmijmy, że każde żądanie faktury można podzielić na 5 kroków, gdzie każdy trwa około 2 sekund. Zatem na ile ‘faktur’ starczy nam 10 tys. USD? To aż 4 miliardy faktur każdego miesiąca! To jest właśnie potęga rozwiązań typu serverless, a dokładnie usługi Lambda, która może nam pomóc w tym pomyśle.

Scenariusz 3. Kopia zapasowa w chmurze

Chmura jest częstym miejscem przechowywania danych – ze względu na tani koszt oraz dużą dostępność i niezawodność takiej formy przechowywania danych. AWS ma kilka usług, które służą do przechowywania danych, jednak w naszym przypadku usługa Glacier – czyli archiwizacyjna, może okazać się tutaj niezastąpiona. Jej bardzo niski koszt wykorzystania sprawia, że przy wcześniej podanym budżecie moglibyśmy przechowywać w niej ponad 800 TB danych!

Scenariusz 4. Analiza danych

Szybkie wyciąganie wniosków jest kluczowe w lepszym dostosowywaniu własnych produktów do oczekiwań klientów – ale jak to zrobić w chmurze? Załóżmy, że mamy już działający system, np. aplikację webową i chcielibyśmy na bieżąco analizować co użytkownicy robią na naszej stronie. Przyjmijmy, że każda wizyta użytkownika powoduje wysyłanie dedykowanych sygnałów (zdarzeń o wielkości 5 KB) o tym, co robi w danym momencie nasz gość. Ponieważ użytkownik taki porusza się po naszej stronie, średnio generuje 50 takich zdarzeń przy każdej wizycie.

Przy naszym budżecie, pozwoliłoby to ‘obsłużyć’ stronę, którą odwiedza miesięcznie 10 milionów gości! Zdarzenia te moglibyśmy odbierać za pomocą usługi Kinesis, a następnie przechowywać w ramach usługi S3 – co w naszym przypadku odpowiadałoby zbieraniu każdego miesiąca ponad 2 TB danych! No i ostatecznie oczywiście nie należy zapomnieć o analizie tych danych. I tu na scenę wchodzi analityka serverless i usługa Athena, która pozwoliłaby na przeprowadzanie tysięcy zapytań SQL na tak zgromadzonym zestawie danych – a wszystko to, wciąż mieszcząc się w inicjalnym budżecie naszego projektu.

To oczywiście tylko przykłady i każdy z nich można by nadal rozbudowywać na podstawie większej ilości informacji. Stanowią one również pewne uproszczenie i część elementów (jak np. koszt transferu) została pominięta, gdyż miałaby minimalny wpływ na ostateczny koszt. Warto tutaj wspomnieć o tzw. Free Tier, czyli poziomie darmowym oferowanym przez AWS.

Poziom ten umożliwia wykorzystanie wielu usług chmurowych bezpłatnie – co może spowodować, że działający produkcyjnie system w AWS będzie w istocie darmowy.  Ponadto w ramach platformy AWS działa program dedykowany dla startupów – czyli tzw. AWS Activate – w ramach którego można uzyskać 100 tys. USD w kredytach na usługi AWS, co powoduje, że inicjalny kapitał 10 tys. USD z naszego przykładu, można w istocie przeznaczyć na zupełnie inne elementy – niezwiązane z AWS, jak np. rozwój pracowników.

Tomasz Stachlewski, Head of Technology, EMEA – CEE, Amazon Web Services

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *