Rynek

Polski Fundusz Rozwoju zainwestował 42 mln euro w Fundusz Innowacji NATO

10 lipca br. NATO ogłosiło utworzenie funduszu inwestycyjnego, który skupi się na zaawansowanych nowych i przełomowych technologiach o wysokim potencjale podwójnego zastosowania – cywilnego i wojskowego. Inwestorami zostały państwa sojusznicze NATO. W imieniu Polski inwestycji na kwotę 42 mln euro dokonał Polski Fundusz Rozwoju za pośrednictwem PFR Ventures, w porozumieniu z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwem Obrony Narodowej.

Polski Fundusz Rozwoju zainwestował 42 mln euro w Fundusz Innowacji NATO
Źródło: NATO

Powołany przez NATO Fundusz Innowacji angażuje 23 państwa członkowskie, które stały się jego inwestorami. Wyspecjalizowany, zewnętrzny zespół inwestycyjny będzie zajmował się poszukiwaniem projektów, które opracowują rozwiązania oferujące nowoczesne i przełomowe technologie podwójnego zastosowania ze szczególnym potencjałem do wykorzystania w obszarze obronności. Obszary inwestycyjne funduszu obejmują m.in.: sztuczną inteligencję (AI), quantum computing, sektor kosmiczny i biotechnologię. Jak poinformowano, główne biuro zarządzających NIF ulokowane zostanie w Amsteradmie, a biura regionalne zaplanowano w Londynie i Warszawie.

Fundusz Innowacji NATO będzie posiadał około 1 miliard euro na inwestycje, a wkład Polski wyniesie blisko 5% (wspomniane 42 mln euro). Poziom alokacji kapitału poszczególnych państw uzależniony był od wielu czynników ekonomicznych, m.in. poziomu wskaźnika PKB.

“Wojna w Ukrainie uwypukla potrzebę rozwoju nowoczesnych technologii, które mogą być wykorzystywane przez wojsko. Nie chodzi tylko o technologie ­czysto zbrojeniowe, ale także innowacje np. w obszarze rozpoznania lub komunikacji. To dziedziny, które często rozwijane są na rynku cywilnym, a mogą być z pożytkiem wdrażane również w wojsku. Mam nadzieję, że Fundusz Innowacji NATO będzie inwestował w polskie innowacyjne projekty, w czym pomoże lokalne biuro” – skomentował Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

“Mamy wieloletnie doświadczenie w alokowaniu środków do funduszy venture capital i private equity. Zbudowaliśmy centrum kompetencji w tym obszarze i chętnie je wykorzystamy, aby zapewnić Polsce odpowiednią ekspozycję w funduszu” – dodał Aleksander Mokrzycki, wiceprezes PFR Ventures i członek grupy doradczej sekretarza generalnego NATO ds. nowych technologii.

W ostatnim czasie PFR i PFR Ventures podpisały umowy o współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej. Instytucje mają współpracować m.in. w obszarze rozwoju polskich młodych technologii i informowania przedsiębiorców o możliwościach związanych z projektami NATO: akceleratorem DIANA i Funduszem Innowacji NATO.

“Doświadczenia z niesprowokowanej rosyjskiej agresji na Ukrainę jednoznacznie wskazują, że skuteczna obrona wymaga użycia zaawansowanych technologii. Kluczem do sukcesu w tym obszarze jest odpowiednie tempo implementacji nowoczesnych rozwiązań w systemach wojskowych. Jest to możliwe m.in. poprzez adaptację rozwiązań z rynku cywilnego. Jako resort obrony narodowej chcemy wspierać innowatorów z sektora nauki i przemysłu w sposób systemowy. Drogą do tego jest udział w nowych inicjatywach NATO” – podsumował sekretarz stanu w MON p. Marcin Ociepa.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *