Gwałtowny wzrost stóp procentowych, spadki na giełdzie i ograniczenie w dostępności do kapitału przyniosło ochłodzenie na globalnym i krajowym rynku rynku VC. Pomimo spadku liczby inwestycji i wartości środków inwestowanych w startupy, aniołowie biznesu wciąż wierzą w sektor nowych technologii – tak wynika z raportu „Jak inwestują najlepsi aniołowie biznesu w Polsce? Polski rynek inwestycji anielskich w 2022 roku”, przygotowanego przez Cobin Angels.
Jak się okazuje, wbrew powszechnym obawom o recesję, polscy aniołowie pozostają optymistycznie nastawieni do inwestycji. Korzystając z atrakcyjniejszych wycen startupów i wypatrując powrotu hossy, większość inwestorów prywatnych nie zmieniła swojego dotychczasowego podejścia do inwestycji i szuka na rynku okazji inwestycyjnych. Niemal połowa przebadanych przez Cobin Angels aniołów biznesu planuje kontynuować swoje inwestycje na poziomie z poprzednich lat, a jedna trzecia inwestorów zamierza zwiększyć swoje zaangażowanie inwestycyjne.
“Nigdy wcześniej nie byłem tak pozytywnie nastawiony do inwestycji w polskie i regionalne innowacje, jak obecnie” – twierdzi Wiktor Schmidt, Executive Chairman & Co-founder Netguru, laureat nagrody Business Angel of the Year 2022.
Jednocześnie, pomimo pozytywnego nastawienia do inwestycji, niektórzy aniołowie biznesu deklarują, że ich podejście do inwestowania uległo zmianom. Co trzeci inwestor uważa, że bieżące okoliczności gospodarczo ekonomiczne, zachęciły go do dokładniejszej analizy, poprzedzającej decyzję o alokacji kapitału. Co więcej, w porównaniu do wcześniejszych lat hossy na rynku technologii, inwestorzy coraz częściej zwracają uwagę na startupy, które mają większy „potencjał przetrwania”. Dla inwestorów już nie tylko wzrost jest najważniejszy, ale także to, w jaki sposób startup planuje dysponować środkami i kiedy osiągnie rentowność. Powyższe wynika przede wszystkim z ograniczonej dostępności środków od funduszy VC i skutkuje problemami startupów z pozyskaniem dalszych rund finansowania, wskazują twórcy raportu.
Optymistyczne spojrzenie polskich inwestorów w przyszłość to pozytywny sygnał, na obecnym poziomie rozwoju rynku aniołów biznesu w Polsce. Jak wynika z raportu, ponad 1/3 polskich inwestorów zainwestowała w maksymalnie 5 startupów, a 78% z nich inwestuje krócej niż 10 lat. Dane wskazują na stosunkowo wczesny etap rozwoju rynku aniołów biznesu, który szybko zyskuje na popularności. Istotny impuls do rozwoju rynku coraz częściej pochodzi od założycieli spółek technologicznych.
“Szczególnie istotną grupą, coraz szerzej odznaczającą się na rynku inwestycyjnym, są startupowcy. Po sukcesie własnych projektów, wracają na rynek z wiedzą, doświadczeniami i kapitałem, podobnie jak to miało miejsce kilkanaście lat temu i ma nadal miejsce w Stanach Zjednoczonych czy w krajach Europy Zachodniej” – komentuje Dominik Krawczyk, Chief Operations Officer i członek zarządu Cobin Angels.
I tak, do grona startupowców, którzy działają także jako inwestorzy, możemy zaliczyć rozpoznawalne nazwiska ze świata technologii i biznesu takie jak m.in.: Marcin Żukowski – Co-Founder w Snowflake, Mariusz Gralewski – Co-Founder i Chief Executive Officer w Docplanner czy Przemek Gacek – Chief Executive Officer w Grupie Pracuj.
Wzrostowe trendy i optymistyczne nastroje inwestorów w bieżącym roku, wyróżniają się na tle ostrożności, jaka panowała wśród inwestorów w ubiegłym roku. Analiza transakcji dokonanych w 2022 roku wskazuje na to, że dominująca część inwestorów zdecydowała się zainwestować swój kapitał w nie więcej niż trzy startupy. Warto zauważyć, że co piąty ankietowany w minionym roku nie zrealizował żadnej inwestycji, co może być wynikiem ostrożności wobec dynamicznych zmian otoczenia gospodarczo-ekonomicznego.
Wahania na rynku miały również swoje odzwierciedlenie w wyborze sektorów, na jakich skupili się inwestorzy. Najpopularniejszymi obszarami inwestycyjnymi były: Enterprise software, Fintech, Żywność i Foodtech oraz Zielone technologie. W porównaniu do zeszłorocznej edycji badania, lista ta uległa znaczącym zmianom. Schyłek pandemii w 2021 roku sprzyjał inwestycjom w Zdrowie oraz Fintech, podczas, gdy w okresie większej niepewności na rynku zyskały bardziej tradycyjne obszary jak Foodtech oraz rozwiązania prośrodowiskowe i prospołeczne. Zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju, coraz większe znaczenie w biznesie ma aspekt społeczny. Aż 82% wszystkich inwestycji miało charakter społecznie zaangażowanych, a spośród nich, największą popularnością cieszyły się projekty z obszaru innowacji, przemysłu i infrastruktury, poprawy warunków pracy, odpowiedzialnej konsumpcji oraz zwalczania głodu.
Pełna wersja Raportu dostępna jest do darmowego pobrania na stronie internetowej COBIN Angels.