InfrastrukturaSprzętPREZENTACJA PARTNERA
Serwery Fujitsu PRIMERGY: niezwykle wydajne i bezpieczne rozwiązania dla wielu branż
Advertorial
Szeroka oferta, najwyższa wydajność, sprawdzone funkcje bezpieczeństwa i opcje ułatwiające obsługę sprawiają, że serwery Fujitsu PRIMERGY odpowiadają wymaganiom różnych segmentów rynku i różnym scenariuszom zastosowania.
Rodzina serwerów Fujitsu PRIMERGY to zaawansowane rozwiązania serwerowe, które spełniają różnorodne potrzeby IT, niezależnie od wielkości firmy. Portfolio PRIMERGY obejmuje szeroki wachlarz urządzeń, od prostych modeli tower, przez wszechstronne serwery rack, aż po zaawansowane systemy do zastosowań krytycznych. Fujitsu integruje w systemach PRIMERGY rozwiązania od największych rynkowych graczy, takich jak AMD i Intel, co zapewnia elastyczność i wydajność dostosowaną do różnych potrzeb.
Serwery Fujitsu PRIMERGY mogą obsługiwać zarówno małe aplikacje z niewielkimi bazami danych, jak i duże centra danych. Portfolio PRIMERGY obejmuje serwery jednoprocesorowe dla małych i średnich klientów, dwuprocesorowe dla średnich firm oraz serwery z 4-8 procesorami dla dużych przedsiębiorstw.
Warto jednak pamiętać, że decyzja o wyborze konkretnego serwera nie powinna zależeć od wielkości firmy, ale od jej specyficznych potrzeb. Na przykład, mały startup operujący na dużych bazach danych może potrzebować rozwiązania klasy enterprise, podczas gdy duża firma z rozproszonymi oddziałami może z powodzeniem wykorzystać mniejsze serwery typu tower. W takie właśnie potrzeby wpisuje się rodzina serwerów Fujitsu PRIMERGY.
Wszechstronne rozwiązania serwerowe Fujitsu
Rodzina serwerów Fujitsu PRIMERGY obejmuje urządzenia zaprojektowane na spójnej konstrukcji z wykorzystaniem wspólnych podzespołów (np. RAID, LAN, PSU) czy kart sieciowych np. DynamicLoM w różnych modelach. Maszyny te dysponują w pełni nadmiarową architekturą sprzętową. Wspierają też bezprzerwową wymianę poszczególnych komponentów. Takie podejście ułatwia konserwację i serwisowanie.
Serwery Fujitsu rodziny PRIMERGY charakteryzują się niskimi wskaźnikami awaryjności, które zostały potwierdzone dzięki licznym testom jakości i certyfikacjom personelu serwisowego przeprowadzanym w dedykowanych centrach testowych Fujitsu. Zapewnia to pełną dostępność, stabilność i wydajność serwerów, często na poziomie przewyższającym standardy branżowe. Co nie mniej ważne, maszyny z rodziny Fujitsu PRIMERGY mogą być eksploatowane w szerokim zakresie temperatur, co poprawia efektywność energetyczną. Z kolei wykorzystane w nich technologie, takie jak zasilacze o najwyższej efektywności, pozwalają na zmniejszenie kosztów inwestycji i operacyjnych, a także redukcję śladu węglowego.
Ponadto, Fujitsu dostarcza narzędzia do zarządzania i administracji, takie jak Infrastructure Manager (ISM) które, integrując się z wbudowanymi w serwery kartami zarządzającymi ServerView iRMC z funkcją eLCM, redukują złożoność, wysiłek i koszty związane z zarządzaniem infrastrukturą IT. Firma oferuje także usługi wsparcia na wszystkich etapach cyklu życia systemów, co pomaga zmniejszyć koszty, skrócić czas realizacji projektów i zwiększyć dostępność aplikacji i usług.
Serwery Fujitsu są projektowane z myślą o zapewnieniu jak najlepszego wsparcia dla innowacyjnych rozwiązań, dlatego znajdują zastosowanie przy obsłudze rozwiązań Digital Twin i sztucznej inteligencji (serwery PRIMERGY są m.in. bazą dla oferowanego przez Fujitsu rozwiązania Private GPT).
Niezależne benchmarki branżowe potwierdzają, że serwery Fujitsu PRIMERGY pomagają przyspieszyć obsługę obciążeń IT i skrócić czas realizacji wyników biznesowych, co oznacza, że do obsługi tych samych obciążeń potrzeba mniej zasobów.
Cechy wyróżniające ofertę Fujitsu PRIMERGY to m.in.:
- Rozwiązania typu tower lub rack, dopasowane do przestrzeni fizycznej dostępnej u klienta.
- Szerokie możliwości konfiguracji odpowiadające na różne scenariusze użycia.
- Najwyższa niezawodność.
- Bezkompromisowa wydajność.
- Wygoda i elastyczność w zarządzaniu infrastrukturą przez zespół IT (remote lub on-prem).
Wbudowana wydajność i niezawodność
Serwery Fujitsu PRIMERGY regularnie osiągają najlepsze wyniki w testach wydajnościowych. Przykładowo, serwer PRIMERGY RX4770 M6 ustanowił rekord świata w testach wydajnościowych SAP BW Edition for SAP HANA, przetwarzając 7,8 mld rekordów początkowych i osiągając najwyższe wyniki w zakresie szybkości ładowania danych, obsługiwanej liczby zapytań na godzinę oraz najkrótszego czasu wykonania złożonych zapytań.
Z kolei w benchmarku VMware VMmark 3.x, serwer ten osiągnął najlepsze wyniki wśród wszystkich, wyposażonych w cztery gniazda procesorowe, serwerów w konfiguracji dopasowanej pary, uzyskując wynik 19.72@20 tiles (Performance Only) oraz 6.3410@20 tiles (Server Power-Performance). Wysoka wydajność serwerów z rodziny Fujitsu PRIMERGY ma odzwierciedlenie m.in. w możliwości uruchomienia większej ilości maszyn wirtualnych. W tym kontekście warto też wspomnieć o szerokich możliwościach dostosowania serwerów Fujitsu to potrzeb. Najmniejsze serwery z oferty Fujitsu PRIMERGY mogą dysponować jednym lub dwoma CPU, podczas gdy te najbardziej rozbudowane – można zakupić nawet w konfiguracji ośmioprocesorowej.
Ponadto, serwery PRIMERGY są zoptymalizowane pod kątem efektywności energetycznej. Nowa generacja wykorzystuje wysoce efektywne komponenty, zaawansowaną technologię chłodzenia oraz narzędzia do zarządzania energią, co pozwala na obsługę szerszego zakresu temperatur i zmniejsza ryzyko przestojów związanych z przegrzewaniem.
Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie
Rozwiązania Fujitsu wiodą prym także w kontekście mechanizmów wspierających tzw. cyberodporność, co wynika z połączenia mechanizmów gwarantujących wysoką dostępność, jak i wbudowane zabezpieczenia.
Podstawę bezpieczeństwa platformy stanowi zintegrowana w serwerach Fujitsu PRIMERGY funkcja Platform Firmware Resilience (PFR). Platforma ta ma na celu ochronę oprogramowania sprzętowego platformy przed atakami i uszkodzeniami. Wykorzystuje w tym celu mechanizmy bezpieczeństwa na poziomie krzemowym, tworząc tzw. “Root of Trust”, kluczowy dla ogólnego bezpieczeństwa systemu. Funkcja monitoruje systemową magistralę, wykrywając złośliwy ruch i uszkodzenia oprogramowania sprzętowego, pomaga tym samym w zabezpieczeniu całego systemu także przed zagrożeniami na poziomie firmware. W przypadku wykrycia uszkodzeń, Platforma PFR umożliwia sprawne przywrócenie serwera do ostatniego znanego dobrego stanu.
Rozwiązanie współpracuje także z innymi technologiami bezpieczeństwa, takimi jak Secure Boot, Trusted Platform Module (TPM) oraz Intel Trusted Execution Technology i AMD Infinity Guard. W efekcie, rozwiązania Fujitsu PRIMERGY w pełni wspierają mechanizmy bezpieczeństwa zaimplementowane na poziomie CPU.
Poznaj serwery PRIMERGY nowej generacji
Wymienione powyżej cechy pozostają wspólne dla wszystkich serwerów Fujitsu PRIMERGY nowej generacji. Charakterystyka rozwiązań tej rodziny sprawia, że odgrywają one kluczową rolę w zapewnieniu wydajności i bezpieczeństwa w różnych sektorach gospodarki i w różnych scenariuszach zastosowań.
Serwer Fujitsu PRIMERGY RX4770 M7 stanowi przykład maszyny do krytycznych obciążeń biznesowych, dużej skali wirtualizacji i baz danych w pamięci. Jest to czterosocketowy serwer z procesorami Intel® Xeon® Scalable 4. generacji, obsługujący do 64 modułów DDR5 DIMM i do 16 TB pamięci. Posiada 24 sloty na dyski 2,5 cala oraz 11 slotów PCIe 5.0.
Z kolei Fujitsu PRIMERGY RX2540 M7 to serwer przeznaczony do obsługi współpracy, aplikacji AI, przetwarzania biznesowego, renderowania grafiki i obsługi baz danych bezpośrednio w pamięci operacyjnej. PRIMERGY RX2540 M7 to dwusocketowy serwer z procesorami Intel® Xeon® Scalable 4. lub 5. generacji, obsługujący do 32 modułów DDR5 DIMM i do 8 TB pamięci. Posiada do 24(+6 z tyłu serwer) zatok na dyski 2,5 cala oraz 8 slotów PCIe 5.0. Dzięki zastosowaniu nowych technologii uzyskał znaczącą poprawę wydajności w porównaniu do poprzednich generacji. Ponadto serwer umożliwia instalację napędu LTO lub RDX w obudowie.
Innym rozwiązaniem z oferty Fujitsu PRIMERGY jest serwer RX2530 M7. Znajduje on zastosowanie m.in. pod kątem obsługi wirtualizacji, scenariuszy skalowania obciążeń, baz danych oraz infrastruktury HPC. Jest to dwusocketowy serwer w kompaktowej obudowie 1U z procesorami Intel® Xeon® Scalable 4. lub 5. generacji, obsługujący do 32 modułów DDR5 DIMM i do 8 TB pamięci. Posiada do 10 slotów na dyski 2,5 cala oraz 3 sloty PCIe 5.0. Serwer Fujitsu RX2530 M7 cechuje optymalizacja pod kątem gęstego skalowania i wysokiej wydajności w centrach danych.
Analogicznie, Fujitsu PRIMERGY RX1440 M2 to maszyna zaprojektowana do obciążeń związanych z AI, uczeniem maszynowym, środowiskami wirtualizowanymi oraz intensywnymi obciążeniami danych. Jest to jednosocketowy serwer z procesorami AMD EPYC™ 9004, obsługujący do 24 modułów DDR5 DIMM i do 6 TB pamięci. Posiada do 10 slotów na dyski 2,5 cala oraz 3 sloty PCIe 5.0. Uzyskuje wysoką wydajność i elastyczność w zarządzaniu intensywnymi obciążeniami.
Podstawa dla własnej chmury i prywatnej sztucznej inteligencji
Serwery Fujitsu z rodziny PRIMERGY nieprzypadkowo wykorzystywane są przede wszystkim przez firmy o międzynarodowym zasięgu. Praktyka pokazuje, że są to bardzo duże organizacje, a większość dostawców technologii IT nie uwzględnia typowej dla takich organizacji potrzeby zachowania kluczowych systemów we własnym środowisku on-premise.
Potrzeba taka występuje m.in. wówczas, gdy wyzwaniem jest obsługa zautomatyzowanych rozwiązań, takich jak magazyny czy zakłady produkcyjne, gdzie nie może dochodzić do opóźnień czy nawet chwilowego braku dostępności. W takich realiach usługi publicznej chmury obliczeniowej nie zawsze okazują się właściwym rozwiązaniem. Ponadto, rozwiązania oferowane w chmurze często nie obejmują wszystkich operacji i procesów, które wykorzystuje firma. Alternatywą jest uruchomienie niezbędnych rozwiązań lokalnie, we własnym centrum danych bądź w pobliżu zakładu produkcyjnego lub magazynu – w modelu przetwarzania brzegowego (edge computing).
Firmy, które decydują się na utrzymanie i modernizację własnego środowiska IT w oparciu o produkty z rodziny Fujitsu PRIMERGY oczekują łatwego zarządzania infrastrukturą bezpośrednio z lokalizacji, w której została ona uruchomiona. Istotny jest dla nich także aspekt transparentności kosztów infrastruktury, jej cyklu życia, parametrów energooszczędności oraz możliwości optymalizacji i aktualizacji systemów. Wiąże się to ze zniwelowaniem ryzyka finansowego, które niesie zmienność kosztów w środowisku chmurowym. Rozwiązania Fujitsu bardzo dobrze odpowiadają tym potrzebom.
Poza tym, w środowisku on-premise możliwe jest określenie kosztów zarządzania infrastrukturą w skali 3-5 lat, zgodnie z polityką amortyzacji sprzętu w danej organizacji. Istnieje też możliwość rozszerzenia gwarancji na sprzęt Fujitsu nawet do 7 lat
Własna infrastruktura stanowi także podstawę dla implementacji nowoczesnych rozwiązań – w tym AI. W środowisku on-premise można dziś z powodzeniem uruchomić np. własne duże modele językowe, dzięki czemu dane nie są wyprowadzane na zewnątrz, co zapewnia bezpieczeństwo i kontrolę nad kluczowymi informacjami. W tym kontekście warto zauważyć, że firma Fujitsu oferuje m.in. rozwiązanie Private GPT, które umożliwia tworzenie samodzielnych i w pełni funkcjonalnych instancji LLM (Large Language Model) lokalnie, z pełnym wsparciem sprzętowym i programowym. Private GPT jest dostosowane do specyficznych potrzeb biznesowych klienta, co zapewnia maksymalną suwerenność danych i bezpieczeństwo.
Rozwiązania odpowiednie pod kątem potrzeb biznesu
Serwery Fujitsu PRIMERGY są dziś wykorzystywane przede wszystkim do wirtualizacji i obsługi baz danych. Coraz częściej pojawiają się jednak projekty związane z AI, co pokazuje rosnące zapotrzebowanie na zaawansowane rozwiązania technologiczne.
Różnorodność i skalowalność serwerów PRIMERGY pozwala skutecznie odpowiadać na potrzeby różnych segmentów rynku. Są one zmienne i stale ich przybywa – dlatego budowanie własnej infrastruktury lub zarządzanie nią pozostają nadal ważnym tematem i nurtem rozwoju firmowego środowiska IT.
Sebastian Perczyński, Solution Architect w Fujitsu Polska