BiznesCDOPREZENTACJA PARTNERA

Maksymalizacja korzyści płynących z ekosystemów biznesowych

Komentarz

Aby stawić czoła wyzwaniom jutra, firmy muszą już dziś szukać nowych sposobów współpracy opartych na zaufaniu, pewności i bezpieczeństwie.

Maksymalizacja korzyści płynących z ekosystemów biznesowych

Angielski poeta, John Donne, powiedział, że „żaden człowiek nie jest samotną wyspą”. Niezależnie od tego, czy mowa o ludziach czy firmach, nasza zdolność do tworzenia relacji i działania w ramach sieci współpracy jest kluczowym elementem sukcesu. Firmy nie funkcjonują w próżni, a raczej w złożonej sieci interakcji między kupującymi i sprzedającymi, klientami i firmami, projektantami i producentami, rozciągającej się w ramach całego łańcucha wartości.

Świat staje się coraz bardziej złożony, a ryzyka systemowe mnożą się – od napięć geopolitycznych, przez wyzwania związane z łańcuchem dostaw, po zmiany klimatyczne. W rezultacie umiejętność efektywnej współpracy w ramach partnerstw ekosystemowych, w celu zwiększenia wartości, innowacyjności i bezpieczeństwa, jest ważniejsza niż kiedykolwiek.

Według badań przeprowadzonych przez BCG, ponad 50% firm z indeksu S&P Global 100 jest zaangażowanych w jeden lub więcej ekosystemów, a 90% planuje zwiększenie swojego zaangażowania. Te ekosystemy mogą urosnąć do ogromnych rozmiarów. EY szacuje, że tylko ekosystem Microsoftu może wygenerować ok. 1 bln USD dla swoich partnerów.

PRACA RAMIĘ W RAMIĘ

Ekosystemy biznesowe mają też potencjał, aby sprostać niektórym z największych wyzwań współczesnego świata. Kluczem do sukcesu jest efektywna współpraca.

Przykładem jest walka ze zmianą klimatu. Dokonaliśmy ogromnych postępów w zakresie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, a McKinsey przewiduje, że do 2035 roku prawie 50% całej energii elektrycznej będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. Jednak cała energia odnawialna na świecie będzie bezużyteczna, jeśli równolegle nie zostanie opracowany ekosystem infrastruktury do jej magazynowania i dystrybucji.

Jak zbudować innowacyjny ekosystem biznesowy? Wymaga to wysokiego poziomu zaufania, współpracy i koordynacji między producentami, przedsiębiorstwami budowlanymi, instytutami badawczymi i innymi podmiotami. Konieczna będzie ochrona własności intelektualnej, a także udostępnianie danych w celu zapewnienia interoperacyjności. Niezbędne będzie również utrzymanie kanałów komunikacji. Relacje producent-dostawca muszą być budowane na fundamencie głębokiego zaufania.

Kolejnym przykładem są samoloty elektryczne. Mogą one być przyszłością branży lotniczej, ale by tak się stało, potrzebujemy nowych rodzajów baterii, którymi obecnie nie dysponujemy. Potrzebujemy zatem masowej produkcji wodoru oraz infrastruktury jego dystrybucji i magazynowania, od fabryk po porty lotnicze. Żadna z nich obecnie nie istnieje, więc ich wdrożenie będzie oznaczało opracowanie odpowiednich modeli partnerstwa, ustanowienie strategicznych sieci i szeroko zakrojoną współpracę w ramach łańcucha dostaw. Krótko mówiąc, przełoży się to na masową transformację istniejących ekosystemów.

Cyfrowe platformy współpracy, jak platforma 3DEXPERIENCE, umożliwiają wielu interesariuszom współpracę i konsolidację ogromnych ilości danych operacyjnych i produktowych, przy jednoczesnym wyodrębnieniu części danych wrażliwych dla konkretnej działalności.

JAK FIRMY MOGĄ SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

Praca w ekosystemach produkcyjnych polega na kooperacji, a kluczem do efektywnej współpracy jest dostęp do danych i zaufanie. Partnerzy biznesowi muszą ufać informacjom, które wykorzystują w pracy, a także muszą ufać sobie nawzajem w zakresie udostępnianej wiedzy. Tylko wtedy producenci mogą utrzymać tempo innowacji, reagować na trendy rynkowe i nadążać za zmieniającymi się potrzebami klientów. Taki model współpracy zapewniają platformy cyfrowe.

PODEJŚCIE PLATFORMOWE

Cyfrowe platformy współpracy, jak platforma 3DEXPERIENCE firmy Dassault Systèmes, umożliwiają wielu interesariuszom współpracę i konsolidację ogromnych ilości danych operacyjnych i produktowych, przy jednoczesnym wyodrębnieniu części danych wrażliwych dla konkretnej działalności. Dzięki tym platformom partnerzy ekosystemu mogą współpracować nad procesami projektowania, inżynierii i produkcji, w celu dostarczania innowacyjnych towarów i usług, ale robią to w bezpiecznym, chronionym i kontrolowanym środowisku.

Platforma 3DEXPERIENCE pozwala producentom na przejście od koncepcji do wprowadzenia produktu na rynek w spójnym wirtualnym środowisku. Pozwala też wszystkim zainteresowanym na dostęp do jednej wersji danych (Single Source of Truth), dzięki czemu różne działy mogą współpracować nad projektem – otrzymując dostęp do danych wymaganych dla danej roli. To nowe podejście – zintegrowane doświadczenie cyfrowe – usuwa wewnętrzne silosy, które mogą spowolnić innowacje, i umożliwia symulowanie perspektywy konsumenta w całym procesie projektowania i dostawy.

W ramach 3DEXPERIENCE, Dassault Systèmes oferuje m.in. bogate portfolio aplikacji do modelowania i symulacji 3D, służących do tworzenia wirtualnych bliźniaków produktów – 3DEXPERIENCE Twin – integrując modelowanie, symulację, inteligencję informacyjną i współpracę. Pozwala też firmom na analizę w wirtualnym świecie różnych czynników wpływających na zachowanie produktu i optymalizację jego pod kątem potrzeb klienta.

Możliwość tworzenia wirtualnych kopii produktów sprawia, że produkcja staje się bardziej wydajna i zrównoważona. Czasochłonne i kosztowne eksperymenty w świecie rzeczywistym zostają bowiem zredukowane do minimum.

ODPOWIEDŹ NA WYZWANIA JUTRA

Firmy, które wykorzystują ekosystemy biznesowe, będą lepiej przygotowane do generowania innowacji i rozwiązywania problemów. Dobrym przykładem jest zarządzanie łańcuchami dostaw. W marcu 2021 roku 400-metrowy kontenerowiec Ever Given utknął na tydzień w Kanale Sueskim. Podczas gdy zespoły pracowały nad jego uwolnieniem, 369 statków czekało na przepłynięcie przez kanał. Przełożyło się to na ok. 9,6 mld USD kosztów, wynikających z zakłóceń w globalnym handlu. Ta sytuacja ilustruje, jak kruche mogą być nasze globalne łańcuchy dostaw. Kolejne zdarzenia – COVID-19 i rosyjska inwazja na Ukrainę – służą już jako poważniejsze przestrogi.

Łańcuchy dostaw łatwo ulegają zakłóceniom, a nawet niewielkie z nich mogą mieć krytyczne znaczenie. Dlatego kluczowym wyróżnikiem w dzisiejszym szybko zmieniającym się środowisku jest nie tylko przygotowanie planu, lecz także zdolność do adaptacji, reagowania i modyfikowania tego planu w przypadku wystąpienia katastrofy.

Droga do odporności łańcucha dostaw składa się z kilku elementów, a niektóre z nich obejmują po prostu współpracę z godnymi zaufania partnerami. Pierwszą kwestią jest restrukturyzacja łańcucha dostaw, która pozwoli zbudować większą bazę dostawców pierwszego poziomu, na których firma może polegać.

Być może jednak najważniejsze jest, aby producenci mieli wgląd w łańcuch dostaw, dzięki czemu będą mogli skutecznie identyfikować i rozwiązywać potencjalne zakłócenia. Chodzi o możliwość monitorowania całego łańcucha dostaw, na całej jego długości, i z pełną przejrzystością. Oznacza to, że należy zwracać uwagę na sygnały, które mogą wskazywać na spadek jakości, problemy w logistyce, brak inwestycji lub cokolwiek innego, co może powodować problemy.

Platforma 3DEXPERIENCE firmy Dassault Systèmes dostarcza przedsiębiorstwom holistyczne rozwiązania, które zapewniają pełny wgląd w łańcuch dostaw i najwyższej klasy możliwości optymalizacji pod kątem szybkiej adaptacji do zmiennych warunków. Firmy mogą połączyć interesariuszy w całym łańcuchu dostaw, aby zachęcić do wspólnego planowania i udostępniania danych, co poprawia przejrzystość i umożliwia wgląd w informacje w czasie rzeczywistym.

PODSUMOWANIE

Ekosystemy biznesowe, chociaż zyskały dziś ogromny impuls dzięki technologiom cyfrowym, w rzeczywistości istnieją od wieków. W związku z tym każda firma, w tym przedsiębiorstwa od lat działające w poszczególnych branżach, powinny nauczyć się funkcjonować w ramach sieci współpracy.

Obecnie wiele zakładów nadrabia zaległości w tej dziedzinie, i szybko się uczy. Pomocne są tu cyfrowe platformy, które umożliwiają rozwój innowacyjnych rozwiązań i tworzenie wartości oferowanych przez modele ekosystemów.

Ireneusz Borowski, Country Manager Poland, Dassault Systèmes

 

Artykuł ukazał się na łamach: Raport ITwiz BEST100 edycja 2024. Zamów poniżej:

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *