BiznesPREZENTACJA PARTNERA

Promocja biznesu w sieci – trendy, możliwości i konieczne działania w 2024 roku

Advertorial

Choć mamy dopiero (albo już), połowę 2024 roku, w obszarze e-marketingu, pozycjonowania, budowy marki, nieco się zmieniło. Sztuczna inteligencja zyskała ważne miejsce w działaniach wielu biznesów, a wyciek Google dostarczył nam cennych wskazówek. Pojawiły się interesujące trendy i otworzyły się nowe możliwości. Nie możemy też pominąć wyzwań, przed którymi stanęły firmy: zmiana strategii e-marketingowej i poznanie nowych obszarów wymagają pracy, specjalistycznej wiedzy, czasu. Jak więc wygląda promocja biznesu w 2024 roku? Jakie możliwości i wyzwania mamy przed sobą?

Promocja biznesu w sieci – trendy, możliwości i konieczne działania w 2024 roku

Marketing 2024 – o czym pamiętać?

Kolejny rok, to kolejne zmiany w e-marketingu, a także większe znaczenie działań, o których było głośno już kilkanaście miesięcy temu. Co dokładnie należy mieć na uwadze i jak pokierować strategią, by osiągnąć sukces? Poprosiliśmy o kilka zdań Pawła Kapłana, eksperta z agencji e-marketingowej 1stplace.pl.

“Nowe możliwości, między innymi AI, zmieniają sposób, w jaki firmy docierają do klientów i komunikują się z nimi. W 2024 roku widzimy rosnącą potrzebę integracji różnych kanałów komunikacji, ważną rolę odgrywa transparentność oraz odpowiedzialność społeczna. Nie ma też miejsca na masówkę (zwłaszcza, jeśli chodzi o content) i przypadkowe działania. Na prowadzenie wybijają się firmy, które dobrze znają swoich klientów, konsekwentnie komunikują swoje dlaczego, swoje wartości. Marketing w 2024 roku to marketing w 100% skupiony na odbiorcy” – powiedział Paweł Kapłan.

Koncentracja na celu, eliminacja masówki

Masowa publikacja treści, wdrażanie artykułów bez uprzedniej analizy, bez konkretnego celu, to punkty, które należy szybko wykreślić ze swojej strategii. Dlaczego?

Ponieważ Twoja strona www powinna być wartościowym źródłem informacji, koncentrować się na istotnych w branży obszarach. Zbytnie rozszerzenie zakresu tematycznego rozmywa profil witryny, utrudnia jej pozycjonowanie, nie wspiera budowy wizerunku eksperta.

Treści zbyt oddalone od profesji nie tylko źle wpłyną na widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania, ale też sprawią, że witryna straci wiarygodność w oczach odbiorców. Istnieją też małe szanse na to, że content nie na temat przełoży się na wyższą konwersję firmy.

Spójność tematyczna nie dotyczy wyłącznie treści, które publikujesz na swojej stronie www, ale także tych, które wdrażane są na portalach zewnętrznych. Chodzi głównie o wpisy sponsorowane i gościnne. Google nie pochwala witryn, które nadużywają autorytetu stron trzecich, wdrażających treści na portalach oddalonych tematycznie. W procesie link buildingu uwzględniaj witryny, które mają autorytet i są pod kątem tematycznym dopasowane do Twojej strony www. Wyciek danych Google z marca tego roku potwierdza, że Gigant ignoruje nietematyczne linki – pozyskiwanie takich odnośników może Ci jedynie zaszkodzić.

Maksymalna personalizacja

Narzędzia analityczne, AI, ankiety, mapy cieplne – lista zasobów, dzięki którym można lepiej poznać zachowania i potrzeby odbiorców jest coraz dłuższa – i warto z niej korzystać.

Prawidłowe wykorzystanie danych pozwala dotrzeć do odbiorców mających różne obiekcje, znajdujących się na różnych etapach procesu zakupowego, obrać prawidłowy kierunek strategii.

Żyjemy w czasach, w których użytkownicy są coraz bardziej wymagający – a ich wymagania nie zawsze pasują do koncepcji właściciela strony www bądź specjalisty ds. marketingu. Maksymalne wykorzystanie potencjału narzędzi analitycznych to pewność, że:

  • strona www zawiera ważne dla odbiorców treści,
  • kampanie marketingowe są zoptymalizowane pod kątem efektywności i trafiają do odpowiednich grup docelowych,
  • nawigacja na stronie www jest intuicyjna i umożliwia użytkownikom szybkie odnalezienie poszukiwanych informacji i towarów.

Wartość merytoryczna, autorytet autora

Twoi klienci, zwłaszcza w czasach, gdy sieć zalewana jest przez masę kiepskich tekstów, szukają wiarygodnych artykułów i opisów. W tym obszarze liczą się dwie kwestie:

  • Coraz ważniejszą rolę odgrywa autorytet autora – treści przygotowane przez kompetentne osoby zyskują zaufanie użytkowników i są doceniane przez Google. Jak zbudować autorytet autora? Pomogą w tym takie działania, jak wiarygodne bio na stronie, inne publikacje, aktywność w mediach społecznościowych, udział w konferencjach i warsztatach.
  • Czynnik ludzki, weryfikacja i edycja publikowanych treści są konieczne. Odbiorcy nie chcą treści skopiowanych 1:1 z AI. Warto pamiętać, że użytkownicy potrafią rozpoznać porządny tekst i takich tekstów oczekują. Dostarczanie wartościowych treści powinno więc być ważnym punktem Twojej strategii.

Wideo marketing

O dużym znaczeniu wideo marketingu jest coraz głośniej – nie bez powodu. Taka forma promocji wzbudza zainteresowanie użytkowników, a to przekłada się na budowę pozytywnego wizerunku i wzrost konwersji. W sklepach e-commerce pojawiają się już nie tylko zdjęcia produktów, ale także nagrania, na których widzimy produkt w akcji. Wiele firm prowadzi własny kanał na YouTube, organizuje transmisje w social mediach, prowadzi webinary. Popularnością cieszą się również interaktywne samouczki, nagrania posprzedażowe, wideo rekomendacje itp. Video content zyskał zainteresowanie użytkowników i wiele wskazuje na to, że ów trend będzie się rozwijał.

Budowa marki

Na promocję biznesu należy patrzeć całościowo. Ważne, by docierać do odbiorców różnymi drogami, budować markę nie tylko w sieci, ale też offline. Kreowanie pozytywnego wizerunku wykracza poza działania marketingowe – aspekty takie jak obsługa klienta, logistyka dostaw, opakowanie produktu także wpływają na percepcję marki. Pamiętaj więc o takich kwestiach, jak:

  • transparentność działań, spójna komunikacja,
  • zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna,
  • szybka i bezproblemowa logistyka dostaw, różne metody płatności i dostawy,
  • estetyczne i funkcjonalne opakowania produktów, najlepiej przeznaczone do ponownego wykorzystania,
  • budowanie relacji z klientami poprzez programy lojalnościowe i działania posprzedażowe,
  • regularne monitorowanie opinii klientów, reagowanie na ich potrzeby oraz sugestie,
  • organizowanie i uczestnictwo w wydarzeniach branżowych, które pozwalają na bezpośredni kontakt z klientami i partnerami biznesowymi.

Integracja Rzeczywistości Rozszerzonej (AR) i Rzeczywistości Wirtualnej (VR)

Technologia daje nam rozwiązania, o których kilkanaście lat temu wielu z nas nie miało pojęcia. AR, czyli rzeczywistość rozszerzona i VR, czyli rzeczywistość wirtualna, są tutaj doskonałym przykładem.

  • Handel i sprzedaż detaliczna: Rozwiązania AR i VR umożliwiają wirtualne przymierzanie ubrań, sprawdzenie, czy mebel dobrze prezentuje się w danym pomieszczeniu – i to bez wychodzenia z domu. Sklepy wykorzystują wspomniane technologie do tworzenia wirtualnych przymierzalni – ma to doskonały wpływ na doświadczenia zakupowe, a co więcej, redukuje liczbę zwrotów.
  • Edukacja i szkolenia: AR i VR to także nowe metody nauczania. Dostępne są wirtualne laboratoria, możemy zwiedzać historyczne miejsca – dzięki temu poszerzanie wiedzy i umiejętności staje się bardziej angażujące i efektywne.
  • Nieruchomości i architektura: Dzięki VR możemy udać się na wirtualny spacer po domu lub mieszkaniu. AR umożliwia wizualizację zmian w istniejącym wnętrzu, na przykład przez wygodne sprawdzenie zmiany układu mebli.
  • Produkcja i przemysł: VR i AR znajdują zastosowanie w przeprowadzaniu symulacji procesów produkcyjnych. Omawiane techniki pomagają w identyfikowaniu problemów przed ich wystąpieniem, co optymalizuje procesy produkcyjne i minimalizuje ryzyko nieplanowanych przerw.
  • Turystyka: Sektor turystyczny wykorzystuje AR do wzbogacania wrażeń turystów, np.  poprzez dodawanie warstw cyfrowej informacji do rzeczywistych zabytków i atrakcji. VR pozwala z kolei na wirtualne zwiedzanie miejsc, do których podróż byłaby trudna lub niemożliwa.

AR i VR zwiększają efektywność działań, przyciągają klientów, tworzą nowe modele biznesowe i sposoby interakcji. To dynamicznie rozwijające się technologie, które mają potencjał do dalszej transformacji wielu aspektów naszego życia.

Ochrona danych

Sposób gromadzenia, przechowywania i przetwarzania danych osobowych staje się coraz bardziej wymagający. Użytkownicy oczekują informacji dotyczących rodzaju gromadzonych danych, chcą także mieć pewność, że wszelkie informacje i transakcje są bezpieczne.

Firmy inwestują duże zasoby w zaawansowane technologie zabezpieczeń, dążą do tego, by zapewnić użytkownikom maksymalną ochronę przed potencjalnymi zagrożeniami.

Jeszcze większe znaczenie optymalizacji mobilnej

Znaczenie optymalizacji mobilnej jest coraz większe. Wraz ze wzrostem liczby użytkowników urządzeń mobilnych i spadkiem liczby osób korzystających z komputerów stacjonarnych, firmy muszą dostosowywać swoje strony internetowe i aplikacje do mniejszych ekranów.

Optymalizacja mobilna to również lepsze pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania. Algorytmy Google preferują strony, które prawidłowo wyświetlają się na smartfonach i tabletach, a to przekłada się na większy ruch i wyższe wskaźniki sukcesu marketingowego.

W 2024 roku wzrosło znaczenie technologii Progressive Web Apps (PWA), które oferują użytkownikom mobilnym doświadczenia porównywalne z aplikacjami natywnymi, ale bez konieczności instalacji.

Inne, ważne działania w 2024 roku

Inne, istotne w 2024 roku działania to:

  • optymalizacja witryny pod kątem wyszukiwania głosowego,
  • optymalizacja Profilu Firmy w Google, widoczność na mapach Google,
  • omnichannel marketing: integracja różnych kanałów marketingowych (online i offline),
  • aktywne działania w mediach społecznościowych – Facebook, TikTok, Instagram Reels, LinkedIn,
  • zrównoważony rozwój i społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR), np. komunikowanie działań proekologicznych,
  • opcja odroczonych płatności,
  • content audio (np. podcasty),
  • automatyzacja procesów biznesowych.

Podsumowując, w 2024 roku jeszcze bardziej wzrosło znaczenie przemyślanego, dopasowanego do odbiorców contentu. Sieć nasycona jest słabymi treściami, które irytują odbiorców i, które Google zwalcza coraz skuteczniej. Wśród innych trendów należy wymienić content audio i wideo, responsywność stron www, AR i VR. Ważną rolę odgrywają także automatyzacja e-marketingu oraz ochrona danych użytkowników.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *