PracaRynek

Na rynku brakuje kompetencji z obszaru open source

W ciągu ostatniego roku ponad 67% firm na świecie zwiększyło wykorzystanie otwartego oprogramowania, a w co czwartej pozostało ono na podobnym poziomie, wynika z 2024 State of Open Source Report. Spośród obszarów, w których umiejętności open source są najbardziej potrzebne, specjaliści najczęściej wymieniają technologie chmurowe i kontenerowe (71%), Linux (46%) oraz DevOps, GitOps i DevSecOps (45%). Znajomość OSS jest także oczekiwana w przypadku cyberbezpieczeństwa (33%) oraz sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (26%), wskazuje 2024 State of Tech Talent Report, autorstwa The Linux Foundation.

Na rynku brakuje kompetencji z obszaru open source

Znajomość narzędzi open source jest więc cenioną na rynku umiejętnością, a wraz z dalszą ewolucją tego trendu będzie też rosło znaczenie kwestii bezpieczeństwa.

“Badania pokazują, że organizacje nadal mierzą się z poważnym wyzwaniem przy ocenie potencjalnych zagrożeń związanych z wdrażaniem nowych rozwiązań i komponentów. W dzisiejszym złożonym środowisku IT samo wykrywanie luk czy błędów w kodzie to zdecydowanie za mało. Kluczowa jest pogłębiona analiza uwzględniająca szerszy kontekst: aspekty prawne, geopolityczne, licencyjne oraz historię rozwoju projektu. Właściwa identyfikacja zagrożeń to kluczowy element strategii bezpieczeństwa. Rynek potrzebuje nowoczesnych narzędzi, które kompleksowo analizują te czynniki i prezentują je w formie łatwej do interpretacji. Narzędzia takie jak SourceMation mogą skutecznie wspierać organizacje w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących wdrożeń open source, jednocześnie adresując problem niedoborów kompetencyjnych w zespołach” – komentuje Radosław Klewin, Senior Solutions Architect w Linux Polska.

Rośnie znaczenie upskillingu i cross-skillingu w branży IT

Rosnące zapotrzebowanie na nowe umiejętności rodzi pytanie o to, w jaki sposób firmy radzą sobie z luką kompetencyjną. Badania wskazują na stosowanie zróżnicowanych strategii. Jak wynika z 2024 State of Tech Talent Report, około 49% organizacji zatrudnia specjalistów z doświadczeniem w konkretnej technologii. Niemal tyle samo (47%) stawia na cross-skilling, czyli kształcenie pracowników w nowym obszarze. Ponadto firmy często decydują się na zatrudnianie niedoświadczonych osób i podnoszenie ich kwalifikacji (43%) oraz rozwijanie umiejętności obecnego zespołu (43%).

Nawet 98% organizacji IT uważa, że zwiększenie kompetencji pracowników jest ważnym lub bardzo ważnym elementem strategii zaspokajania zapotrzebowania na talenty techniczne. Takie podejście odpowiada na oczekiwania potencjalnych pracowników sektora open source. Aż 3 na 4 kandydatów o pracę wskazuje, że szkolenia mają dla nich duże znaczenie podczas wyboru pracodawcy.

Choć cele pracodawców i oczekiwania pracowników są zbieżne, nadal wiele organizacji mierzy się z problemem luk kompetencyjnych w zakresie open source. Aż 38% firm wskazuje, że ich głównym wyzwaniem związanym z OSS są umiejętności, doświadczenie i kompetencje zespołu, wskazuje 2024 State of Open Source Report. Problem ten dotyczy zarówno osób rozpoczynających proces upskillingu, jak i specjalistów IT z nieco mniejszym doświadczeniem w zakresie konkretnych rozwiązań open source.

“Biorąc pod uwagę rozwój technologii informatycznych i ewolucję wymagań rynku, specjaliści z naszego centrum szkoleniowo-edukacyjnego zaprojektowali szkolenia odpowiadające na potrzeby obu tych grup. Kursanci mają możliwość zdobyć przekrojową wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu wybranych technologii open source (w tym także tych najpopularniejszych – Docker, Kubernetes i Linux) lub konkretnych obszarów tematycznych, takich jak np. bezpieczeństwo IT, DevOps czy konteneryzacja”  – podsumowuje Dariusz Świąder, prezes Linux Polska.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *