Wstępniak
Centra danych źródłem nowych szans rozwoju polskiej gospodarki
Wszystkie inicjatywy w obszarze IT – te lokalne, ale także te, oparte na modelu chmury obliczeniowej – spotykają się w różnego rodzaju centrach danych, tych prostych i bardziej dojrzałych. To właśnie takie ośrodki zapewniają infrastrukturę niezbędną do stabilnej i wydajnej pracy sprzętu pozwalającego na gromadzenie i przetwarzanie danych. Ich właściwe wykorzystane napędza zaś innowacje, wspiera podejmowanie decyzji i zapewnia możliwość działania organizacji.
Centra danych innymi słowy, stanowią fundament działania współczesnych przedsiębiorstw, instytucji publicznych oraz całych gospodarek. Centra danych są więc coraz bardziej potrzebne. Wzrost zapotrzebowania na te usługi widać także w Polsce. W 2024 roku łączna, dostępna moc polskich centrów danych wyniosła 208 MW. Do 2030 roku wartość ta ma przekroczyć 500 MW!
Z drugiej strony, w centrach danych ogniskują się wszystkie wyzwania związane z funkcjonowaniem infrastruktury sprzętowej napędzającej istotne elementy środowisk biznesowych. Wyzwania w zakresie bieżącego utrzymania, zapewnienia bezpieczeństwa i odporności, a także systematycznej modernizacji data center oraz rosnące wymagania energetyczne to tylko niektóre z nich.
W dobie surowych regulacji środowiskowych, konieczność optymalizacji zużycia energii i zmniejszania śladu węglowego staje się równie istotna, jak zapewnienie wydajności i niezawodności infrastruktury. Potrzeby te na zupełnie nowy poziom winduje rosnąca powszechność sztucznej inteligencji. AI, podobnie jak obciążenia klasy HPC, wymaga ogromnej mocy obliczeniowej. 50 kWh ma wynosić średnia moc hiperskalowego centrum danych w przeliczeniu na jedną szafę serwerową w roku 2027.
To z kolei wprost przekłada się na wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną i powstawanie znacznych ilości ciepła. Wszystkie te kwestie mają pośrednie i bezpośrednie implikacje dla możliwości wykorzystania technologii IT.
Raport specjalny „Nowoczesny biznes nie istnieje dziś bez centrów danych” – który stanowi część tego wydania ITwiz – podsumowuje kluczowe aspekty funkcjonowania centrów danych – od ich strategicznej roli, po wyzwania techniczne i operacyjne.
W autorskim rozdziale Data Center 360 – przygotowanym przez ekspertów kancelarii Osborne Clarke – omawiamy m.in. kwestie związane z wymogami zrównoważonego rozwoju centrów danych, planowaniem inwestycji w data center, a także ich finansowaniem.
Cenna jest także szersza refleksja nad znaczeniem centrów danych jako źródła nowych szans rozwoju polskiej gospodarki. W obliczu dynamicznych zmian technologicznych i rynkowych, a także silnej presji na rozwój infrastruktury IT, siłą naszego kraju staje się lokalizacja geograficzna na styku różnych regionów i krajów. Polska dysponuje możliwościami, aby za pośrednictwem odpowiednio rozbudowanej infrastruktury data center stać się hubem technologicznym dla całego regionu.
Wyzwaniem na drodze do stosownych inwestycji jest przede wszystkim zapewnienie właściwego miksu energetycznego i dostępności mocy zasilania w lokalizacjach odpowiednich dla data center. Kluczowe może okazać się nawiązanie współpracy pomiędzy kluczowymi operatorami data center, dostawcami technologii i usług dla takiej infrastruktury, przedstawicieli sektora energetycznego, a być może także administracji publicznej.
Piotr Waszczuk, zastępca redaktora naczelnego ITwiz