Cloud computingBiznesPREZENTACJA PARTNERA

Łańcuch chmurowej współpracy. Zintegrowane podejście T-Mobile do chmury i dzisiejszych potrzeb biznesu

Advertorial

Transformacja chmurowa przestała być mniej lub bardziej złożonym projektem migracji. W typowej organizacji chmura żyje i zmienia się, rozwija i staje coraz bardziej złożonym środowiskiem. W obliczu tego firmy często potrzebują skutecznego i neutralnego technologicznie wsparcia pozwalającego na zapewnienie optymalnych parametrów środowiska IT.

Łańcuch chmurowej współpracy. Zintegrowane podejście T-Mobile do chmury i dzisiejszych potrzeb biznesu

T-Mobile, jako część globalnej grupy Deutsche Telekom, oferuje kompleksowe wsparcie w obszarze migracji, zarządzania oraz optymalizacji środowisk chmurowych. Jak podkreśla Andrzej Piksa, Head of DC&Cloud, T-Mobile Polska Business Solutions, firma stawia na dostosowywanie rozwiązań do indywidualnych potrzeb klienta: „Pokazujemy klientom, jak optymalnie zarządzać zasobami, wskazując rozwidlenia dostępnych dróg i możliwe opcje wyboru” – mówi. Klienci mogą liczyć na agnostyczne technologicznie podejście, które eliminuje ryzyko wyboru niewłaściwego rozwiązania.

Pełna saturacja chmury publicznej i inne wyzwania

Ewolucja chmury obliczeniowej – rozwiązań technologicznych, ale także sposobu i zakresu wykorzystania chmury przez firmy, prowadzi do powstawania nowych wyzwań. Można sięgać po nowe rodzaje korzyści, ale wymaga to bardziej zaawansowanego podejścia.

Podstawowym wyzwaniem jest dzisiaj rozbudowa rozleglejszych środowisk chmurowych do obsługi procesów biznesowych. Wymaga to wiedzy, szerokiego spojrzenia, kompetencji architektonicznych a zarazem kompetencji w obszarze poszczególnych rozwiązań. Powstanie takich rozległych ekosystemów wymaga z kolei kompetencji do ich utrzymania i zarządzania nimi, w tym stałej gotowości do optymalizacji.

Kolejnym wyzwaniem jest idąca za tymi zjawiskami różnorodność wykorzystywanych technologii. Stanowią one najczęściej osobne domeny wiedzy i praktyki, wymagają do efektywnego stosowania i integrowania z innymi środowiskami, budowy i utrzymania specjalistycznych kompetencji. Coraz częściej pojawiają się też sytuacje, gdy rozwiązania wdrażane w chmurach publicznych osiągnęły taki poziom obciążenia, że bardziej opłaca się przenieść przetwarzanie z powrotem na środowisko on-premise lub do chmury prywatnej.

Łańcuch chmurowej współpracy. Zintegrowane podejście T-Mobile do chmury i dzisiejszych potrzeb biznesu

„Klienci bardzo potrzebują naszej pomocy, zarówno w scenariuszach hybrydowych, jak i cloud-to-cloud. Obserwujemy w ostatnim czasie wiele migracji z jednej chmury publicznej do drugiej, a także z chmury publicznej do on-premise. Takie projekty wymagają jednak kompetencji związanych z konkretnymi platformami i technologiami. W efekcie specjaliści, którzy spędzili pół życia ucząc się Azure, muszą teraz stać się ekspertami w AWS, a to jest długa ścieżka. Na poziomie teoretycznym wszystko działa tak samo, ale oczywiście diabeł tkwi w szczegółach”wyjaśnia Marek Andrzejuk, Head of Portfolio and Innovation, Digital & Cloud Services w Telekom Business Europe.

Cloud Assessment – klucz do efektywności

Jednym z kluczowych narzędzi oferowanych przez T-Mobile jest Cloud Assessment, czyli ocena możliwości optymalizacji infrastruktury IT klienta. Proces takiej oceny obejmuje m.in.:

  • instalację sond monitorujących efektywność infrastruktury,
  • analizę kosztów utrzymania,
  • identyfikację wąskich gardeł oraz przeskalowania zasobów.

„Pokazujemy klientom potencjalne problemy i szukamy rozwiązań, aby uniknąć niezadowolenia. Rozwiązania są szyte na miarę, z optymalizacją kosztów i operacyjnością” – mówi Andrzej Piksa. Raport z oceny Cloud Assessment zawiera rzetelną analizę kosztów oraz rekomendacje optymalizacji w modelu publicznej, prywatnej lub hybrydowej chmury obliczeniowej.

Podsumowanie takiej analizy przedstawia miejsca przeskalowania infrastruktury, ewentualne wąskie gardła oraz potencjalne usprawnienia. Zawiera różne scenariusze optymalizacji, także przy wykorzystaniu infrastruktury centrów danych T-Mobile. Oszacowuje także potencjalne korzyści wynikające z przeniesienia części lub całości istniejącego środowiska do infrastruktury T-Mobile, publicznej chmury obliczeniowej lub modelu hybrydowego. W tym układzie dodatkową, konkurencyjną wartość stanowią m.in. usługi telekomunikacyjne T-Mobile, w tym szybkie, stabilne i bezpieczne łącza dostępne w wielu lokalizacjach, w tym z platformami wiodących dostawców usług chmurowych.

Łańcuch chmurowej współpracy. Zintegrowane podejście T-Mobile do chmury i dzisiejszych potrzeb biznesu
(kliknij, aby powiększyć)

Hybrydowe środowiska chmurowe i optymalizacja kosztów

Jak pokazuje praktyka, budowa hybrydowych środowisk IT nadal stanowi wyzwanie dla wielu firm. „Klienci nie są w stanie samodzielnie zapewnić technicznej ekspertyzy w tak wielu technologiach, aby bezpiecznie realizować migracje” – zauważa Marek Andrzejuk. Według niego, odpowiadając na tego typu potrzeby, zespół T-Mobile wspiera migracje cloud-to-cloud oraz z chmury publicznej do środowisk on-premise, dostarczając wiedzy i narzędzi niezbędnych do zarządzania złożoną infrastrukturą. Duże znaczenie ma tu także know-how w zakresie potencjału wykorzystania zasobów chmury obliczeniowej na rzecz optymalizacji kosztów IT.

Rosnąca świadomość finansowa sprawia, że firmy coraz częściej szukają sposobów na obniżenie wydatków chmurowych. Migracje te są często inicjowane przez dział finansowy, a nie IT. Tym samym urzeczywistniają się w głównym nurcie zastosowań prognozy z początków zastosowania technologii chmurowych. Dziś ta przyszłość nadeszła. Nie brakuje sytuacji, kiedy rozwiązanie uprzednio przeniesione do chmury publicznej i tam rozbudowane urosło tak bardzo, że przestaje się w takim środowisku mieścić, a co za tym idzie – opłacać.

Łańcuch chmurowej współpracy. Zintegrowane podejście T-Mobile do chmury i dzisiejszych potrzeb biznesu

„Firmy wracają do rozwiązań on-premise, gdy koszty w chmurze okazały się zbyt wysokie lub coś nie zostało właściwie przeliczone. Czasami przechodzą do chmury prywatnej, którą także oferujemy. Byli u hyperscalera, ale koszty okazały się na tyle wysokie, że chcą spróbować ponownie, tym razem z naszym podejściem do zarządzania finansami chmury obliczeniowej”wyjaśnia Andrzej Piksa, Head of DC&Cloud, T-Mobile Polska Business Solution. Uwagę zwraca rosnącą popularność migracji między hyperscalerami: „Firmy, które kiedyś wybrały np. AWS, teraz zastanawiają się, czy nie będzie taniej u innego dostawcy. Istnieją narzędzia, które pokazują, że przy obecnych cenach można zaoszczędzić” – dodaje.

Liczenie optymalnych scenariuszy chmurowych

Dzięki zastosowaniu autorskich narzędzi T-Mobile pomaga klientom w planowaniu strategicznych decyzji, takich jak przejście na model prywatnej chmury lub migracja do innego dostawcy. Są to m.in. kalkulatory, które pokazują jakie kwoty można zaoszczędzić dzięki przeniesieniu konkretnych obciążeń do innego operatora przy aktualnych cenach i w ujęciu rocznym lub kilkuletnim. Parametry tych symulacji dobiera się do sytuacji klienta. „Zawsze dostosowujemy rozwiązania do klienta, a nie pod kątem naszych partnerów chmurowych, takich jak hyperscalerzy czy inne firmy” – podkreśla Marek Andrzejuk.

To agnostyczne technologicznie i wspomagające klienta podejście jest efektywne na obecnym etapie rozwoju rynku. Z czasem sytuacja może jednak dojrzeć do tego, aby model obsługi ewoluował w stronę ekosystemu całościowych usług T-Mobile. Model ten pozwala na oddzielenie organizacji od zewnętrznych uwarunkowań i ryzyka – przede wszystkim generowanego przez zmienność i złożoność rynku. Klient w ramach takiego ekosystemu mógłby płynąć z nurtem przemian technologicznych, stosownie do okoliczności biznesowych wybierając – przy udziale ekspertów T-Mobile – mniej lub bardziej ryzykowną strategię wykorzystania możliwości chmury publicznej. „Kładziemy nacisk na przekazanie klientom pełnej, ubranej w kontekst informacji. Dzięki temu mogą oni podejmować naprawdę świadomie decyzje” – mówi Andrzej Piksa.

W tej komunikacji duża waga przywiązywana jest do kwestii kosztów oraz zasobów. Podstawowym założeniem usługi T-Mobile jest podejście zakładające, że klient ma płacić za to, co wykorzystuje, a nie za to, co zarezerwował. „Sprawdzamy, czy zasoby nie są przeskalowane i czy są optymalnie wykorzystane. Nawet jeśli coś nie zostało skasowane, pokazujemy klientowi potencjalne problemy i szukamy rozwiązań, które są szyte na miarę z uwzględnieniem wymagań w zakresie optymalizacji kosztów i operacyjności” – dodaje Andrzej Piksa.

Łańcuch chmurowej współpracy. Zintegrowane podejście T-Mobile do chmury i dzisiejszych potrzeb biznesu
Źródło: T-Mobile

Agnostyczny partner, neutralne podejście i pełne wsparcie klienta

Praktyka i doświadczenie w poszukiwaniach optymalnego zarządzania zasobami prowadzą do stwierdzenia, że przewagę prywatnej chmury i wirtualnego centrum danych nad hyperscalerem buduje ich zdecydowanie lepsze dostosowane do potrzeb klienta. „Jeśli klient rozwija się bardzo szybko, hyperscaler może być odpowiedni, ale jeśli patrzy na koszty, lepiej wybrać partnera takiego jak nasza grupa T-Mobile i Deutsche Telekom, która pomaga w urządzeniu optymalnego modelu chmury prywatnej” – wyjaśnia Andrzej Piksa.

W ten sposób powstaje faktyczne partnerstwo między firmą T-Mobile, pełniącą rolę integratora technologii chmurowych oraz klientem. Takie podejście napędza również wzajemną wymianę wiedzy. W odpowiedzi na zmieniające się potrzeby, plany i priorytety zespół T-Mobile przedstawia klientowi nowe narzędzia, które pomagają budować i zarządzać rozwiązaniami, a także wyszukuje, sprawdza i dostarcza niezależne narzędzia pozwalające zaprojektować najlepszą dyslokację zasobów.

„Jesteśmy agnostyczni, ponieważ nie możemy sobie pozwolić na to, aby klient trafił na rozwiązanie, które potem okaże się problematyczne. Przygotowując rekomendacje dotyczące rozwiązań chmurowych, takich jak usługi AWS, Microsoft Azure, VMware czy OpenStack, zachowujemy neutralność technologiczną. Z drugiej strony, zapewniamy wskazówki oparte na naszych własnych doświadczeniach, tych lokalnych, ale także globalnych, w ramach całej grupy Deutsche Telekom. Poza tym podchodzimy do tematu holistycznie, patrząc nie tylko na kalkulatory, ale także na to, co dana firma jest w stanie potem zrobić z wybranymi rozwiązaniami” – zaznacza Marek Andrzejuk.

Współpraca z największymi, sieć i rozwiązania SDX

Doświadczenie zespołu T-Mobile w zakresie współpracy z hyperscalerami oraz znajomość usług oferowanych przez największych dostawców chmury publicznej wynikają z praktyki zdobytej podczas wielu zrealizowanych w tym zakresie projektów. Dzięki temu zespół T-Mobile dobrze rozumie możliwości każdej z wiodących platform. Dysponuje też wiedzą i narzędziami niezbędnymi do synergicznego łączenia ich potencjału i konstruowania architektury docelowego środowiska w sposób dostosowany do potrzeb konkretnych organizacji biznesowych czy instytucji publicznych.

Co szczególnie istotne, firma T-Mobile jako globalny operator telekomunikacyjny zapewnia dostęp do sieci szkieletowych kluczowych dostawców chmur. Ta, dość unikalna możliwość dodatkowo wspiera potencjał kreatywności w zestawianiu usług chmurowych. Na potrzeby budowy środowisk hybrydowych, opartych na połączeniu zasobów lokalnych oraz tych, dostępnych w ramach środowisk publicznej chmury obliczeniowej T-Mobile udostępnia m.in. bezpośrednie, szyfrowane połączenia do głównych platform chmurowych, redukując koszty przesyłania danych i poprawiając bezpieczeństwo. „W Polsce oferujemy pełen zakres rozwiązań i usług dostępowych sięgających bezpośrednio do infrastruktury hyperscalerów, a więc Direct Connect, ExpressRoute i inne, które zebraliśmy w ramach oferty Cloud Connect. Udostępniamy te rozwiązania klientom, oferując bezpośrednie, zabezpieczone i zaszyfrowane połączenia do odpowiednich zasobów chmurowych” – zaznacza Marek Andrzejuk. „U hyperscalera trzeba nierzadko ponieść koszty przeniesienia i odzyskania danych lub płacić za transfer. W T-Mobile oferujemy większą elastyczność i brak opłat za przesyłanie danych do naszej chmury, ponieważ wykorzystujemy własną sieć szkieletową” – dodaje Andrzej Piksa. Stosowne łącza można zestawić praktycznie w każdym punkcie świata i z każdego data center. Elastyczność i skalowalność tych rozwiązań jest praktycznie – na miarę dzisiejszych i możliwych do wyobrażenia w przyszłości potrzeb – nieskończona. Stanowi to niewątpliwą przewagę oferty dużego operatora telekomunikacyjnego.

Poza ofertą usług Cloud Connect, T-Mobile oferuje unikalne rozwiązania sieciowe wspierające przetwarzanie w chmurze, takie jak SD-Connect, czyli zestaw rozwiązań sieciowych WAN, LAN, Wi-Fi i SASE z zarządzaniem programowym, dające dostęp do przetwarzania brzegowego i 5G. „Nasze łącza zapewniają dostępność na poziomie 99,999%, co oznacza pełną niezawodność i elastyczność – a dzięki SD- Connect transparentność i pełną możliwość zarządzania, programowania sieci” – wyjaśnia Andrzej Piksa.

Hypercare i wsparcie powdrożeniowe

Opieka zespołu T-Mobile nie kończy się na wsparciu w zakresie wyboru optymalnych rozwiązań.

Po wdrożeniu rozwiązań chmurowych dostawca ten zapewnia klientom kompleksowe wsparcie – którego najwyższą formę stanowi hyper-care. „Dostarczamy Klientom instrukcje operacyjne, ale nasi eksperci są dostępni także po wdrożeniu, aby zapewnić pełną gotowość operacyjną” – mówi Marek Andrzejuk. Takie podejście pozwala klientom płynnie przejść przez proces transformacji i przygotować się na przejęcie obsługi większości procesów w zmodernizowanym, nadal dynamicznym środowisku. Nierzadko jednak okazuje się, że np. wobec zmiany uwarunkowań i wyjściowych założeń klient nie ma wystarczających zasobów, aby przejąć odpowiedzialność za takie środowisko lub decyduje się na przekazanie jego obsługi na zewnątrz. Stosowną opiekę nadal może sprawować zespół T-Mobile. „W takiej sytuacji sugerujemy przedłużenie umowy na managed services lub dodatkowe usługi, aby zapewnić potrzebne wsparcie” – wyjaśnia Marek Andrzejuk.

Usługi T-Mobile dla firm korzystających z chmury obliczeniowej wyróżniają się holistycznym podejściem do potrzeb klienta. Od oceny infrastruktury w ramach Cloud Assessment, przez optymalizację kosztową i wsparcie powdrożeniowe, firma zapewnia narzędzia i kompetencje umożliwiające efektywne zarządzanie środowiskiem IT. Dzięki unikalnym rozwiązaniom sieciowym wynikającym z pozycji globalnego operatora telekomunikacyjnego, dzięki budowie biblioteki praktyk i kompetencji w indywidualnym wspieraniu optymalizacji kosztów swoich klientów, T-Mobile oferuje dziś ciekawą i unikalną pozycję przewodnika po coraz bardziej złożonym i wymagającym środowisku technologii chmurowych. Jest to cenna umiejętność, ponieważ te coraz bardziej złożone ekosystemy oparte na podejściu hybrydowym, skalują się także pod względem potencjalnych wartości, korzyści dla biznesu firm potrafiących sprawnie w nich się poruszać.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *