PracaBranża ITPolecane tematy
Stagnacja płac – specjaliści IT zarabiają tyle, co 3 lata temu, a koszty życia rosną
Branża IT przez lata uchodziła za odporną na kryzysy – z wysokimi wynagrodzeniami i rosnącą liczbą ofert pracy. Jednak dane z ostatnich lat pokazują, że sytuacja zaczyna się zmieniać. Nie dość, że pensje nominalnie pozostały na podobnym poziomie, a przy niektórych specjalizacjach nawet się obniżyły, to dodatkowo po uwzględnieniu inflacji widać, jak znacząco spadły. Co więcej, wśród specjalistów IT widać rosnącą potrzebę stabilności zatrudnienia, co wskazuje na to, że odczuwają w tym jej brak. To tylko chwilowa stagnacja, czy może początek głębszych zmian w branży?
Dane, które przedstawiamy poniżej pochodzą z Raportu z Badania Społeczności IT 2025, przygotowanego po raz 7. przez Bulldogjob.pl – portal z ofertami pracy dla branży IT.
Stagnacja realnych zarobków
Pod lupę weźmy Backend Developerów z kilkuletnim doświadczeniem (5-7 lat). W latach 2022-2025 ich zarobki rzeczywiste niemal się nie zmieniły. Choć w nominalnych kwotach pensje pozostały na stabilnym poziomie (szczegóły w raporcie), to po uwzględnieniu inflacji realna siła nabywcza spadła. Przyjrzyjmy się szczegółowo danym:
Różnice w wynagrodzeniach są szczególnie widoczne w przypadku kontraktów B2B. Choć w 2023 roku było widać niewielki wzrost, to w 2025 roku pensje spadły do poziomu niższego niż w 2022 roku. Dla osób zatrudnionych na umowę o pracę w 2023 i 2024 roku nastąpiły niewielkie wahania, ale do 2025 roku wynagrodzenie nominalnie wzrosło, co i tak nie zrekompensowało infl acji.
Rosnące koszty życia
Na przykładzie nieruchomości, które spektakularnie podrożały na przestrzeni ostatnich lat, przyjrzyjmy się zmieniającym się siłom nabywczym specjalistów IT. Weźmy pod lupę, ile m² mieszkania w stolicy naszego kraju można kupić za średnie wynagrodzenie (netto na fakturze) Architekta IT. Specjalizacja ta od lat notowała najwyższe zarobki oraz podwyżki wśród wszystkich specjalizacji, w 2025 doświadczając jednak stagnacji płac na UoP oraz spadku na B2B.
- W 2023 roku Architekt IT zarabiał średnio 29 255 PLN na B2B. Za tę kwotę mógł pozwolić sobie na zakup około 2,49m² mieszkania w Warszawie za miesięczną wypłatę, przy średniej cenie za m² wynoszącej około 11 769 PLN/m2. W przypadku UoP mówimy o pensji 14 539 PLN oraz 1,24m².
- W 2025 roku średnia pensja Architekta IT na kontrakcie B2B wynosi 30 934 PLN, co przy obecnej cenie za m², czyli 15 116 PLN/m2, oznacza już tylko 2m² mieszkania w Warszawie po miesiącu pracy. W przypadku UoP to wynagrodzenie w wysokości 16 663 PLN oraz 1,1m² mieszkania.
Choć różnice nie wydają się ogromne, to po wymnożeniu już dają do myślenia i pokazują, jak w wyniku rosnących kosztów życia i stagnacji płac zmniejsza się siła nabywcza specjalistów IT.
IT – już nie „odizolowane od rzeczywistości”?
Rynek IT w Polsce przechodzi istotne zmiany. Z raportu wynika, że branża, która przez lata była uważana za odporną na kryzysy, zaczyna dostosowywać się do ogólnych trendów gospodarczych. Choć nominalne zarobki pozostały względnie stabilne, to inflacja i rosnące koszty życia zmniejszyły siłę nabywczą wynagrodzeń. Dodatkowo rosnąca potrzeba stabilności zatrudnienia oraz spadek znaczenia samych wynagrodzeń wskazują na to, że IT staje się bardziej znormalizowane w odniesieniu pozostałych sektorów rynku pracy.
Jak wskazują autorzy analizy, branża przechodzi w fazę stabilizacji, w której wynagrodzenia będą rosnąć wolniej, a dla wielu pracowników bardziej liczyć się będzie bezpieczeństwo i stabilność zatrudnienia niż szybki wzrost pensji. Nie ma też już miejsca na przypadkowe zatrudnienia i szybkie kariery bez solidnych umiejętności. Rynek wymaga dojrzałości, a firmy zaczynają kłaść większy nacisk na kompetencje i doświadczenie.
Pełna treść Raportu z Badania Społeczności IT 2025 znajduje się pod poniższym linkiem.