Intel IT CenterRynek
Komputery obsługiwane za pomocą gestów i bezkolizyjne drony
To tylko niektóre z rozwiązań zaprezentowanych przez Intela w trakcie jednych z największych na świecie targów elektroniki użytkowej IFA 2015 w Berlinie. Oprócz urządzeń pokazanych podczas konferencji, Intel pochwalił się też praktycznymi zastosowaniami technologii, do których należą m.in. inteligentny ekspres do kawy rozpoznający twarz użytkownika, czy urządzenie do skanowania rozmiaru paczek.
Wśród wielu innowacyjnych rozwiązań zaprezentowanych przez Intela na targach IFA na szczególną uwagę zasługują najnowsze procesory Intel Core 6. generacji oraz kolejne urządzenia wykorzystujące technologię Intel RealSense. „Hasłem przewodnim naszej konferencji w Berlinie było ‘This is now’. Chcemy pokazać, że rewolucyjne technologie nie są prototypami, które wymagają dopracowania i trafią na rynek dopiero za kilka lat” – mówi Krzysztof Jonak, dyrektor Intela w Europie Środkowo-Wschodniej. „Miniaturowe, lecz w pełni wydajne komputery, obsługiwanie urządzeń za pomocą gestów, fotorealistyczna grafika – dzięki rozwiązaniom takim jak procesory Intel Core 6. generacji czy kamera Intel RealSense z trójwymiarowym pomiarem głębi to wszystko jest już dostępne na wyciągnięcie ręki” – przekonuje.
Lżejsze, smuklejsze i bardziej wydajne komputery
Dzięki układom Intel Core 6. generacji najnowsze modele komputerów mogą być smuklejsze, lżejsze i nieporównanie bardziej wydajniejne niż ich kilkuletnie odpowiedniki. Dodatkowo, nowe procesory, oparte na mikroarchitekturze Skylake i wykonane w 14-nanometrowych procesie technologicznym, jeszcze lepiej radzą sobie z odtwarzaniem i edycją wideo w rozdzielczości 4K. W ciągu najbliższych miesięcy na rynek trafią również procesory Intel Core 6. szóstej generacji ze zintegrowanymi układami graficznymi Intel Iris i Iris Pro, które wydajnością dorównują popularnym kartom graficznym PCI-E.
Oprócz wykorzystania Intel RealSense w urządzeniach osobistych, Intel zaprezentował szereg praktycznych zastosowań dla technologii rozpoznającej ludzkie gesty czy śledzącej punkty na twarzy użytkownika. Na stoisku zaprezentował m.in., jak ekspres do kawy – weryfikując daną osobę oraz jej mimikę – wybiera jaką kawę zaparzyć.
„Nowe procesory zasilą cały szereg urządzeń: od miniaturowego Intel Compute Stick, po desktopy, Ultrabooki, urządzenia 2w1 i All-in-One” – zapowiedział Kirk Skaugen, wiceprezes i dyrektor generalny Client Computing Group w Intelu. Intel ogłosił także, że w ramach rodziny procesorów mobilnych Intel Core m oferowane będą wersje Intel Core m3, m5 i m7. Procesor z tej rodziny ma trafić również do miniaturowego peceta Intel Compute Stick. Kolejną nowością jest są mobilne stacje robocze z procesorami Intel Xeon.
Wszystkie procesory Intel Core 6. generacji zostały zoptymalizowane pod kątem pełnego wykorzystania możliwości Microsoft Windows 10. Dzięki funkcji Windows Cortana, obsługa komputerów wyposażonych w nowe procesory będzie bardziej intuicyjna. System Windows Hello, w połączeniu z technologią True Key od Intel Security, umożliwi z kolei bezpieczne logowanie się na podstawie rysów twarzy. Wyeliminuje to ryzyko przechwycenia haseł, dzięki czemu korzystanie z urządzeń będzie interakcją o naprawdę wysoce spersonalizowanym charakterze.
Intel RealSense w wielu nowych urządzeniach, w tym dronach
Intel stawia również na poszerzanie zakresu zastosowania technologii Intel RealSense. W najbliższym czasie ma ona trafić do jeszcze większej liczby urządzeń, dzięki czemu będzie można sterować nimi za pomocą gestów czy komend głosowych. Poza tym umożliwi ona trójwymiarowe skanowanie obiektów oraz wycinanie tła z obrazu w czasie rzeczywistym.
Oprócz wykorzystania Intel RealSense w urządzeniach osobistych, Intel zaprezentował szereg praktycznych zastosowań dla technologii rozpoznającej ludzkie gesty czy śledzącej punkty na twarzy użytkownika. Na stoisku zaprezentował m.in., jak ekspres do kawy – weryfikując daną osobę oraz jej mimikę – wybiera jaką kawę zaparzyć. Ponadto, zwiedzający stoisko mieli okazję zobaczyć urządzenie skanujące paczki i rozpoznające ich rozmiar. Intel testuje to rozwiązanie również na lotniskach, gdzie Intel RealSense miałby służyć do weryfikowania wielkości bagażu.