RynekPolecane tematy

Atos chce kupić DXC Technology, płaci 10 mld USD

Przejęcie konkurenta na rynku usług IT pozwoliłoby na stworzenie globalnego dostawcy usług wspierających cyfrową transformację, a także pomogłoby m.in. we wzmocnieniu pozycji Atos na rynku amerykańskim. Zakup DXC Technology pozwoliłby na znaczące zwiększenie obecności koncernu Atos na rynku amerykańskim, ale też – poszerzenie oferty o szereg nowych rozwiązań i usług biznesowych.

Atos chce kupić DXC Technology, płaci 10 mld USD

Oferta firmy Atos opiewa na 10,1 mld USD. Jeśli zostanie zaakceptowana, zakup DXC Technology będzie największą tego typu transakcją w historii koncernu Atos. Jak donosi Reuters wycena uwzględnia m.in. pokrycie, szacowanych na 9,9 mld USD zobowiązań DXC Technology. Kierownictwo DXC Technology systematycznie podejmuje działania mające na celu poprawę rentowności biznesu. Pomóc ma w tym m.in. sprzedaż działów, które nie mają kluczowego znaczenia biznesowego. I tak, na początku stycznia br. ogłoszono zamiar sprzedaży wyspecjalizowanego w usługach technologicznych dla banków, funduszy inwestycyjnych oraz giełd działu Fixnetix firmie Options Technology. Wartości transakcji nie podano. Z kolei w ubiegłym roku ze struktur DXC Technology wydzielono dział wyspecjalizowany w obsłudze amerykańskiego sektora ochrony zdrowia. Jego nowym właścicielem, za kwotę 5 mld USD, został fundusz inwestycyjny Veritas Capital.

Mimo podejmowanych działań, jak wynika z oficjalnych informacji, dług DXC Technology w 2020 roku obrachunkowym powiększył się o 2,5 mld USD. W tym samym okresie obroty amerykańskiej spółki spadły względem 2019 finansowego o 1,15 mld USD i wyniosły 19,6 mld USD. Kapitalizacja DXC Technology na dzień przed ogłoszeniem możliwego przejęcia przez Atos wynosiła ok. 6,7 mld USD. Na wieść o potencjalnej fuzji wartość akcji DXC Technology wzrosła o 10%, z kolei udziały Atos straciły na wartości ok. 12%.

W oficjalnym komunikacie, przedstawiciele DXC Technology potwierdzają otrzymanie oferty zakupu przez firmę Atos i zapewniają, że zostanie ona wnikliwie przeanalizowana. Podkreślają jednak, że propozycja jest wstępna i niezobowiązująca. Podobne deklaracje padają też w komunikacie koncernu Atos. Zdaniem przedstawicieli firmy złożona oferta nie oznacza, że do fuzji obu firm z pewnością dojdzie. Zamiar przejęcia DXC Technology podlegać ma bowiem regułom dyscypliny finansowej Atos, choć ewentualna transakcja pozwoliłby też na osiągnięcie efektu synergii i szeregu oszczędności. Przedstawiciele firmy Atos zapewniają przy tym, że nie zamierzają podejmować działań mających na celu tzw. wrogie przejęcie DXC Technology, zaś złożona właścicielom spółki oferta ma “w pełni przyjazny” charakter.

Spółka DXC Technology została założona w 2017 roku z połączenia firm Computer Sciences Corporation i działu usług korporacyjnych wydzielonego wcześniej ze struktur Hewlett Packard Enterprise. Oferta DXC Technology koncentruje się m.in. wokół usług wspierających realizację projektów towarzyszących cyfrowej transformacji biznesu oraz modernizacji firmowych środowisk IT w oparciu o zasoby oferowane w modelu chmury obliczeniowej. Firma oferuje też m.in. usługi outsourcingu utrzymania i rozwoju systemów o krytycznym znaczeniu biznesowym. Z oficjalnych informacji wynika, że z usług DXC Technology korzysta niemal 6 tys. podmiotów z całego świata. Firma posiada biura w 70 krajach. Według ubiegłorocznej edycji rankingu ITwiz BEST100 polski oddział DXC Technology był w 2019 roku największym eksporterem produktów i usług IT na polskim rynku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *