Branża ITRynek

Avenga Poland odnotowała kilkunastoprocentowe wzrosty w 2021 roku

Drugi rok pandemii okazał się najlepszym rokiem finansowym w historii Avenga Poland. Poprawiły się wszystkie kluczowe parametry firmy – m.in. o 15% w stosunku do poprzedniego roku wzrosła sprzedaż i liczba zatrudnionych specjalistów IT. Wyraźnie lepsza była też efektywność, o czym świadczy prawie 32% wzrostu EBITDA – informują przedstawiciele spółki.

Avenga Poland odnotowała kilkunastoprocentowe wzrosty w 2021 roku

Do procentowego wyniku sprzedaży Avenga Poland nieco bardziej przyczyniły się usługi projektowe, które wzrosły o 15,3% niż usługi staffingowe – wzrost o 14,9%. “Chcielibyśmy jeszcze szybciej rosnąć w obszarze value-added services, ale widać, że w okresie pandemii firmy zgłaszają ogromne zapotrzebowanie przede wszystkim na zasoby IT i te potrzeby staramy się zaspokoić, mimo niedoboru specjalistów na rynku” – mówi Małgorzata Wiśniewska, Country Director Avenga Poland.

We wzroście przychodów największy udział mieli klienci z branży farmaceutycznej, w której Avenga zawsze miała silną pozycję. W dochodach firmy kluczowe znaczenie mają też klienci z branży finansowej i ubezpieczeniowej, wskazują przedstawiciele spółki. W tym segmencie na wzrost przychodów wpływają zarówno tradycyjne instytucje jak i innowacyjne fintechy. W zeszłym roku – po turbulencjach w 2020 – odżyła branża automotive, która przy pomocy nowoczesnej technologii skutecznie przechodzi swoją własną transformację biznesową, czego dowodem są doskonałe wyniki finansowe kluczowych klientów Avenga z tej branży. Mniejsze zapotrzebowanie na usługi i specjalistów IT miała za to branża telekomunikacyjna.

Zespół powiększony do blisko 1500 osób

Jak informują przedstawiciele Avenga, w ubiegłym roku spółka pozyskała 38 nowych klientów (17 w roku 2020). Jest wśród nich m.in. amerykańska firma Syniti, specjalizująca się w zarządzaniu danymi. W tym roku budowane dla niej przez Avenga global delivery centers w Krakowie i Lwowie będą już mieć znaczący wpływ na czołówkę najbardziej poszukiwanych kompetencji, uważają przedstawiciele spółki. I tak, do pierwszej trójki w Avenga powinni wejść specjaliści od data engineeringu i systemów SAP. Na razie tak jak w poprzednich latach podium zajmują: Tester, Programista Java i Analityk.

Przez cały 2021 rok spółka zrekrutowała w Polsce 650 specjalistów, powiększając tym samym zespół do 1470 osób. Ogromny popyt na specjalistów IT sprawił, że priorytetem oprócz przyciągania nowych osób stało się utrzymanie obecnych pracowników. Jeśli Avenga sprosta obu wyzwaniom, to na koniec tego roku zespół firmy powiększy się jeszcze o niemal 600 specjalistów (do ponad 2000 osób), przy czym nowo zrekrutowanych będzie w sumie ponad 800, wskazują przedstawiciele spółki i dodają, że powyższa różnica wynika z konieczności zapełniania wakatów, powstających na skutek rotacji.

“Zainteresowanie ofertami pracy w Avenga utrzymuje się na wysokim poziomie, a poziom rotacji naszych pracowników nie odbiega od rynkowej średniej. Jednak specjaliści IT mają coraz większy wybór i coraz trudniej o pewność, że wybiorą nas” – mówi Justyna Wroniak, Talent Aquisition & HR Director. Jej zdaniem, coraz więcej kandydatów równocześnie bierze udział w kilku rekrutacjach, co powoduje, że teraz częściej niż w przeszłości rezygnują z podjęcia pracy już po przedstawieniu konkretnej oferty. Dodatkowo na początku tego roku proces decyzyjny kandydatów skomplikował Polski Ład. Nowo rekrutowanym osobom więcej czasu zajmuje analiza przyszłych dochodów, podatków i składek oraz wybór formy zatrudnienia.

Jak wskazują przedstawiciele Avenga, spółka chce w tym roku zwiększyć przyciąganie specjalistów IT, tworząc im jeszcze lepsze możliwości rozwoju zawodowego poprzez szkolenia, ciekawe projekty, przekwalifikowania, budowanie indywidualnych relacji i komfort pracy zapewniany przez opiekunów. Firma stawia też na dalszy rozwój centrów kompetencyjnych, służących przekazywaniu wiedzy i uznania dla najzdolniejszych specjalistów.

“Utrzymujemy koncentrację na kompetencjach związanych z chmurą, frontend i backend development, security, testingiem, analizą biznesową i prowadzeniem projektów IT, choć centrów kompetencyjnych jest u nas więcej” –  podsumowuje Małgorzata Wiśniewska.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *