InfrastrukturaRynek

BASF uruchomił potężny superkomputer do badań nad chemią przemysłową

Maszynę o nazwie Quriosity uruchomiono 25 maja br. w Ludwigshafen w Niemczech. Nowy superkomputer ma moc obliczeniową 3 PetaFLOPS i jest znacznie potężniejszy od swojego poprzednika o mocy 1,75 PetaFLOPS. W urządzeniu wyprodukowanym przez Hewlett Packard Enterprise wykorzystano serwerowe procesory AMD EPYC.

BASF uruchomił potężny superkomputer do badań nad chemią przemysłową

Dzięki zastosowaniu procesorów AMD EPYC obliczenia, które w przeszłości zajęłyby ok. roku, obecnie mogą być realizowane w ciągu kilku dni znacząco skracając czas opracowania nowych formuł. „Modelowanie, wirtualne eksperymenty i symulacje stają się coraz bardziej skomplikowane i wymagają coraz więcej mocy obliczeniowej. Dzięki temu nowemu superkomputerowi, który jest ok. dwukrotnie szybszy, możemy teraz zapewnić naszym badaczom konieczną wydajność” – skomentowała dr Melanie Maas-Brunner, członek zarządu i dyrektor ds. technologii w BASF.

We wspomnianym superkomputerze wykorzystano ponadto nową, innowacyjną technikę chłodzenia ciepłą wodą. System absorbuje ciepło bezpośrednio tam, gdzie jest generowane i odprowadza je na zewnątrz, co zmniejsza zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszty operacyjne.

Pierwszą wersję Quriosity wdrożono w 2017 roku. Przetwarzane przez superkomputer złożone symulacje pomogły zrealizować średnio 20 000 zadań dziennie. Projekty firmy BASF są zorientowane wokół ochrony środowiska i społecznej odpowiedzialności, a wysiłki badawcze zmierzają do lepszego zrozumienia składu środków higieny osobistej i wczesnych etapów rozwoju środków ochrony roślin.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *