ProgramowanieRynek
BlackBerry rozwija technologie bezpieczeństwa dla autonomicznych samochodów
Kanadyjska firma BlackBerry podejmuje kolejne działania, mające szerzej zaprezentować światu jej rozwiązania z dziedziny bezpieczeństwa informatycznego. Właśnie oficjalnie zaprezentowała oprogramowanie o nazwie BlackBerry Jarvis, którego zadaniem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa pojazdów autonomicznych – poprzez identyfikowanie luk w zabezpieczeniach ich warstwy programowej.
Z oficjalnych informacji wynika, że oprogramowanie BlackBerry Jarvis istotnie ułatwia, a co za tym idzie – skraca czas niezbędny na ocenę poziomu bezpieczeństwa zróżnicowanego kodu aplikacyjnego. Przedstawiciele producenta zastrzegają, że Jarvis jest rozwiązaniem bardzo wszechstronnym i z czasem może znaleźć zastosowanie również w innych segmentach rynku – od opieki zdrowotnej po firmy specjalizujące się w automatyce przemysłowej. Faktem jest jednak, że pierwszym rynkiem, który ma podbić BlackBerry Jarvis, jest segment samoprowadzących się samochodów – to ich producenci mają być na razie podstawowymi użytkownikami nowego oprogramowania BlackBerry. Co ważne, nowe oprogramowanie oferowane jest w modelu SaaS – użytkownicy mogą korzystać z niego online do audytowania swojego kodu i rozliczać się w modelu usługowym – płacąc jedynie za realne użytkowanie narzędzia, bez konieczności wykupywania licencji.
Jednym z pierwszych klientów jest indyjski koncern Tata Motors, do którego należą m.in. marki Jaguar i Land Rover. Cytowany przez agencję Reuters przedstawiciel producenta samochodów nie mógł nachwalić się skuteczności Jarvisa – z jego słów wynikało, że dzięki produktowi BlackBerry udało się skrócić czas przeprowadzenia kompleksowej oceny kodu pod kątem bezpieczeństwa z 30 dni do… 7 minut.
Warto przypomnieć, że Jarvis nie jest pierwszym produktem BlackBerry projektowanym z myślą o autonomicznych autach – kilka miesięcy temu firma informowała choćby o nawiązaniu współpracy z koncernem motoryzacyjnym Delphi Automotive, której celem ma być wspólne rozwijanie systemu operacyjnego dla takich samochodów. Kanadyjka firma prowadzi również projekty z tej dziedziny z firmami Qualcomm, Denso oraz Ford Motor. Jednocześnie, kanadyjski koncern dysponuje też własną, wykorzystywaną m.in. na potrzeby zapewnienia bezpiecznych usług telekomunikacyjnych BlackBerry. Co ważne, firma eksperymentuje też m.in. z wykorzystaniem zwinnych metod rozwoju oprogramowania, a także sieci programowalnych.